сън – Noise https://noise.getoto.net The collective thoughts of the interwebz Thu, 15 Jun 2023 08:10:29 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.2 Научни новини: Котешки популации, сънят на гълъбите, иновации в трансплантациите и малко AI https://noise.getoto.net/2023/06/15/%d0%bd%d0%b0%d1%83%d1%87%d0%bd%d0%b8-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%b5%d1%88%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%bf%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8-%d1%81%d1%8a%d0%bd%d1%8f/ Thu, 15 Jun 2023 08:10:29 +0000 http://noise.getoto.net/?guid=ca920a498babd1ccfd46795eaf46d41d За добрия сън (включително с бебе) https://noise.getoto.net/2021/01/31/%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b8%d1%8f-%d1%81%d1%8a%d0%bd-%d0%b2%d0%ba%d0%bb%d1%8e%d1%87%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%bd%d0%be-%d1%81-%d0%b1%d0%b5%d0%b1%d0%b5/ Sun, 31 Jan 2021 15:37:16 +0000 https://blog.bozho.net/?p=3687 Преди месец Кака Сийка написа 24 съвета за добър сън. С повечето съм съгласен, но имам коментари и добавки. На първо място – сънят е много важен. Много. Ето десетина причини, но нещата са още по-критични – хроничното недоспиване има дълготрайно негативно влияние върху мозъка. Така че прочетете тези съвети. Имам следните коментари и добавки от мен: Медитацията е важна във всички нейни форми, но на мен най-полезното ми е способността да спирам да мисля. Понякога е трудно да заспиш, а мозъкът ти превърта темите от изминалия или от следващия ден. Тогава е най-важно да можеш да се „изключиш“, вместо час по късно още да не си заспал. Т.нар. powernap (10-20 минутна, най-често следобедна, дрямка) е много полезен. Вместо следобедно кафе или непродуктивно дремене пред монитора, може да дремнете. На бюрото, дори (а в условия на работа от вкъщи е по-лесно). Културата на работното място е важен аспект тук, защото някъде не е допустимо да си спиш на бюрото, но всъщност дори от гледна точка на работодателя е по-добре да дремнеш 10 минути и да си свеж и продуктивен, отколкото да си полузаспал и нищо да не свършиш. Не съм съгласен, че трябва да си направим перфектната спалня – перфектно тъмна, перфектно тиха. Защото така влизаме в сценария „принцесата и граховото зърно“ – всеки път, когато спим на друго място, нещо ни дразни и буди. А се случва да спим у роднини, на хотел, на почивка или в командировка. Да, стаята трябва да е тиха и затъмнена, но не ни трябва „сферичен кон във вакуум“. На студено се спи по-добре. Тук има различни предпочитания, но препоръчителната температура за сън е 18.3 градуса. Това значи, че спокойно може да спите на отворен прозорец през зимата (ако около вас е сравнително тихо). Или поне да намалявате парното.

Материалът За добрия сън (включително с бебе) е публикуван за пръв път на БЛОГодаря.

]]>