Шенген – Noise https://noise.getoto.net The collective thoughts of the interwebz Sun, 31 Dec 2023 06:46:58 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.2 България е в Шенген https://noise.getoto.net/2023/12/31/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%8f-%d0%b5-%d0%b2-%d1%88%d0%b5%d0%bd%d0%b3%d0%b5%d0%bd/ Sun, 31 Dec 2023 06:46:58 +0000 https://blog.bozho.net/?p=4193 България е в Шенген. В края на март отпада граничният контрол, освен по суша. За шест месеца това правителство и мнозинството в парламента свършихме много работа за това България да бъде приета най-накрая в Шенгенското пространство. Холандия се притесняваше за върховенството на закона. Приехме антикорупционно законодстелство и най-вече – изменения в Конституцията, с които Холандия прие, че се движим с бързи крачки в правилна посока и свали ветото си. Австрия има резерви за нашия граничен контрол, поради което бяха положени много усилия от правителството. Това не са просто дипломатически усилия (каквито имаше много), не са и молби „айде махнете ветото“, както някои си представят. Това е систематична работа на много институции в обща посока. Да, България не получава засега Шенген по суша. Предстои още работа на Гранична полиция, за да доубедим Австрия. Да, вероятно преминават мигранти през т.нар. „зелена граница“, а каналджийството, за което приехме сериозни промени в Наказателния кодекс, сигурно не е изчезнало. Но с помощта на технологиите, видеонаблюдението на границата, обхождането с дронове и централизирания анализ, скоро ще сме отвъд техническите изисквания, които отдавна покриваме. Не, не сме се съгласявали да приемаме повече мигранти. Дъблинският регламент, който сме длъжни да прилагаме от 2013 г., остава в сила непроменен. Ясно е, че опозицията винаги ще търси кусури и ще опитва да каже на бялото черно. Ще си измисля, ще преиначава и ще омаловажава. Но нека опитат да не очернят този успех за страната заради партийни интереси. Критичните по принцип избиратели и сега ще са недоволни, мнителни и ще иронизират успеха (най ми харесаха „подземния Шенген“ и „тази година полушенген, догодина – цял Шенген“). Това е тяхно право, но и тях призовавам да не са напълно черногледи. В крайна сметка хората ще усетят ползата от отпадането на граничния контрол. И твърденията, че сме „втора ръка европейци“ ще са все по-безпочвени.

Материалът България е в Шенген е публикуван за пръв път на БЛОГодаря.

]]>
Интервю на “Биволъ” Иван Христанов: Не успяхме да разбием трафика на наркотици на Капитан Андреево https://noise.getoto.net/2023/03/27/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2%d1%8e-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d0%b2%d0%be%d0%bb%d1%8a-%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd-%d1%85%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2-%d0%bd/ Mon, 27 Mar 2023 12:51:53 +0000 https://bivol.bg/?p=92568