Tag Archives: закон за фалит на физическите лица

Фалитът на Физическите лица – ще работи ли новият закон?

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D1%84%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8/

Новият закон за фалит на физическите лица е мътрво роден и няма да работи.
Напротив – разходите на нередовният платец ще се увеличат.

Вижте защо във видеото

The post Фалитът на Физическите лица – ще работи ли новият закон? appeared first on Kendov.com.

СИНДИКЪТ – новият душманин в закона за фалита на физическите лица

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/sindikat/

Понеделник е и по примера на добрия доктор Тупавичаров, аз започвам да давам своите 50 ст’инки обществен данък за финансово образование.

Естествено докато не приключа с темата за новия Закон за Фалита на Физическите лица, няма да мирясам.

Днес ще Ви говоря за СИНДИКА.

По някаква мистериозна причина, законотворците у нас са приели за база англосаксонското законодателство и са решили, че за да обяви едно физическо лице фалит, е нужен синдик.

Забележете!
Синдикът се избира на събрание на кредиторите.

Хубаво ама едно стандартно физическо лице има един дом (несеквистируем ако не е ипотекиран), една къща на село и някоя 15 годишна кола. Може и известен брой идеални части от наследствени ниви. И какво налага тогава назначаването на СИНДИК, вместо да използваме процедурата на ЧСИ? Колко му е да се организира търг за една слеска къща или за някоя идеална част от нива?

Също така да знаете, че СИНДИКЪТ получава заплащане.
Чл. 24. (1) Синдикът има право на еднократно възнаграждение в размер на една минимална работна заплата за извършване на всяко от следните действия:”

И има изброени 4 действия за които синдикът получава по една минимлана и които действия обикновено се извършват стандартно от ЧСИ, ама за по-малко пари от минималната работна.

С две думи при минимална работна заплата в момента 780 лева, синдикът ще вземе най малко 3120 лева.
Освен това е предвидена още една минимална заплата годишно, + 5% от осребреното имущество.

Тоест, ако отговаряте на изискванията на закона, за да имате право на личен фалит, трябва да сте задлъжняли най малко с 10 минимални работни заплати за 6 месеца. Тоест да дължите 7800 лева.

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

И сега резултата

Ако се придържаме към минималните изисквания на закона за стартиране на процедурата (задлъжнялост с мин 10 минимални заплати – 7800лв) и минималното възнаграждение на синдика – 4 минимални работни заплати (3120 лева), то излиза, че за да съберем дълга, трябва да го увеличим с 40%. Добре ли е? Чувствате ли как справедливостта се настанява трайно в нашата държава?

Сега освен ЧСИ ще създадем още една фигура, която да ви дебне – СИНДИКЪТ! АКо не храните единия, ще храните другия – това е положението.

Решението на проблема

Моето скромно мнение е, че ИЗОБЩО НЯМА НУЖДА ОТ СИНДИК! Само ако знаете как се назначава… Предвидили са да се назначава на общо събрание на кредиторите.

Направо си го представих. Банката, А1, Електрохолд, няколко частни кредитора, ВиК и данъчните се събират на една маса, за всеки длъжник с 2 имота и три идеални части от ниви в Сусурлево поискал процедура за фалит, взимат мъдро решение и избират най-подходящия синдик.

Ами ако толкова много искате да има синдици и да създавате нов душманин на хората, поне да бяхте сложили някаква бариера? Примерно ако данъчните оцеки на цялото му имущество + банковите сметки надхвърля 1 млн., тогава да се търси синдик.

Друг е въпросът, че никое физическо лице няма да иска фалит по тази процедура, защото просто не е практично и изгодно. Но за това следващия път.

А до тогава ще си давам консултации на длъжници, как да си крият доходите и какво да направят преди да напуснат България, че ЧСИ ги съсипват и не виждат светлина в тунела.

The post СИНДИКЪТ – новият душманин в закона за фалита на физическите лица appeared first on Kendov.com.

Защо нямаме „Закон за Фалит на Физическите лица” и как би ни помогнал?

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/personal_bankruptcy/

Защо нямаме „Закон за Фалита на Физическите лица” и как би ни помогнал?

Ще започна с това, че години наред аз и други икономисти, и юристи сме се опитвали многократно да „убедим” политическите партии в нуждата от Закон за Фалита на Физическите лица.
Личният ми опит от последното народно събрание също претърпя неуспех, след доста арогантно отношение и изказване от трибуната на Асен Василев, но няма да ви занимавам с това. Важното е да знаете, че сегашните пратии в парламента освен, че нямат желание, нямат и капацитет да го направят. Естествено по някое време някоя партия ще бъде „мотивирана” да въвеже такъв закон, само и само да не го въведе някой друг „по-мотивиран”, по начин по който „мотивиращия” не харесва.

КАКАВО ТРЯБВА ДА РЕГУЛИРА ЕДИН ТАКЪВ ЗАКОН

В медицинската статистика се приема, че ако едно заболяване причинява 1% смътност, то всеки от нас ще има познат, който е починал от него. Така е и с лошите гредити. Сигурен съм, че всчки от вас познава човек, който има лош кредит. Тези хора рядко споделят този факт, защото ситуацията е нова и надали очакват „помощ от приятел”, което ги оставя на милостта на банките и банковото законодателство. А то не е съвсем равноправно. На практика човек става нещо като „роб” за следващите 10 години от живота си. А ако има неблагоразумието да почине в този период, децата му ще наследят задълженията му. Nice, a?

В моята практика „упътвам” доста клиенти какво да правят в този случай. Много от тях избират ЧУЖБИНА, за да не бъдат оставени на мислостта на банките и банковото законодателство в тази сфера. Друга част са принудени да излязат в сивата икономика, за да могат да живеят следващите 10 години, защото в противен случай дори да взимат 5000 лева на месец, банките ще им оставят минимална работна заплата. Как очакваме един човек да живее, да се развива и да гледа семейство с минимална работна заплата аз не знам, но законът е такъв към момента. ЕТО ТОВА ТРЯБВА ДА СЕ РЕГУЛИРА СЪС ЗАКОН ЗА ФАЛИТА НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА. Трябва да се създадат условия за оставане в България на длъжниците и участието им в икономическия живот на България, а не на друга държава или сива икономика!

МАНТРАТА „ЗАЩО КРЕДИТОИСКАТЕЛЯ НЕ СИ Е НАПРАВИЛ СМЕТКАТА”

Много странен въпрос, макар и задаван от хора с претенции за добро образование.
Когато кандидатстваш за кредит, банката прави оценка на твоя личен риск и ти прави предложение. ЗАБЕЛЕЖЕТЕ – Не вие казвате на банката какъв кредит да отпусне, а банката решава какви параметри и за какъв период. И това е след оценка на риска.
Нали не си представяте как една шивачка или един компютърен специалист ще има повече икономическа информация от Отдел Риск на която и да е банка? Ако те не могат да оценят Вашия риск, след цялата предоставена информация и справки, как очаквате Вие да го оцените?

В никакъв случай не казвам, че проблемът с лошия кредит е само на банката, но определно не трябва да бъде и изцяло за сметка на получателя. Това също се регламентира със закон за фалита на физическите лица. Той ще определи докъде е отговорен кредитоискатели и докъде е отговорна банката.

За срещи и консултации по банкови кредити и неволи, моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

КАК Е РЕШЕН ТОЗИ ПРОБЛЕМ В ЦИВИЛИЗОВАНИЯ СВЯТ

Има два подхода и модела на един такъв закон. Първият е АНГЛОСАКСОНСКИЯ. При него процедурите са максимално бързи и опростени с цел кредитоискателя да влезе максимално бързо отново в икономическия живот на общството и съответно да плаща данъци. Няма да влизам в подробности как функционира там един такъв закон, но 2 месеца са приемлив срок за приклюване на една такава процедура по фалит. Разбира се има и последствия свързани с невъзможност на взимане на нови кредити за определен период или купуване на стоки на изплащане, но ако работиш няма да ти взимат всички заработени пари.

Вторият е ЕВРОПЕЙСКИЯ (КОНТИНЕНТАЛНИЯ). Аз му казвам Германския. Той се характеризира с 10 годишен период, в който кредиторите си търсят парите, но за сметка на това кредитоискателят се ползва от всички придобивки на социалната система – карта за градски траспорт, помощи за безработица, здравни, социално жилище…

У НАС няма модел, защото няма такъв закон. Ние сме взели най-непрактичното от двата модела. От една страна дължиш за срок от 10 години, от друга не можеш да разчиташ на социални придобивки. Едиствените избори са свързани със сиват аикономика или чужбина.

МОЕТО ВИЖДАНЕ ПО ВЪПРОСА КАКЪВ ДА БЪДЕ МОДЕЛА У НАС

Най-важно е да създадем модел, в който хората не напускат България и не влизат в сивата икономика. Повярвайте ми веднъж влезли там, няма излизане. От една страна забравяш за държавата (и тя за теб), от друга се услажда. Губим обаче всички останали.

Предвид слабата социална политика, които имаме, не виждам начин един работещ човек да издържи на социални помощи 10 години и да се развие в някаква насока. ЗАТОВА АНГЛОСАКСОНСКИЯ МОДЕЛ Е ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ! Ние просто нямаме финансовата възможност да приложим германския.

Относно загубите на банките. Ако се заровите в отчетите на БНБ, ще видите, че печалбата на банковата ни система върви само нагоре. Без значение дали е криза или подем, банковата печалба расте. И какво се прави с тази печалба? Дали се харчи за „подобряване на финансовите услуги”? Кога последно си казахте – „Ей тая моята банка е страшна работа. Много съм доволен”? Аз ще Ви кажа – печалбите се изнасят!

От друга страна все още нямаме Финансов Омбудсман или бюро за кредитен рейтинг, но това е тема на друг анализ. Въпросът си остава – ПРАВИЛНО ЛИ ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯМЕ ПЕЧАЛБАТА ОТ БАНКОВИЯ СЕКТОР? Дали няма да е по-разумно да жертваме част от нея в полза на кредитоискателите с лоши кредити, за да не отиват те в чужбина и да не излизат в сивата икономика?

Оставям всеки да реши за себе си. Аз аз продължавам да напомням за този закон и да помагам  кредитоискатели с лоши кредити.
Нямам голяма надежда и за този праламент, но нищо не пречи отново да пробвам.

Ако текста Ви е харесал, моля абонирайте се за каналите в Youtube, Telegram или споделете във ФБ

https://www.youtube.com/channel/Kendov
https://t.me/KendovCom

Васил Кендов
www.Draftis.com – Кредитни Консултанти

За срещи и консултации по банкови неволи, моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

The post Защо нямаме „Закон за Фалит на Физическите лица” и как би ни помогнал? appeared first on Kendov.com.