With NVIDIA DGX Station systems now shipping, Supermicro had their Super AI Station on display a Computex, showing off the GB300 system in all of its 208 billion transistor glory
Край къщата, в която живея през лятото и която се намира в известен курорт, от години се събира боклук. Не само редови битови отпадъци, ами и от ресторантите наоколо. Понякога през юли и август по стръмната каменна уличка се изливат реки от застояла мазнина и вмирисани манджи. Трудно е да се ходи пеш, трудно е и да се диша. Също така е срамно. Да гледаш как местни и чуждестранни туристи се чудят къде да стъпят с джапанките и сандалите си, за да не се подхлъзнат и пребият. Тъжно е и да гледаш как децата по улицата се опитват да тичат и играят следобед и вечер. На всичкото отгоре смърди. На помия, на развалено, на вкиснато, на безхаберие, на немара, на ден да мине, друг да дойде, на кой си ти, бе, че да ми кажеш, на я си гледай работата да не ти фрасна един, на чиста проба мръсотия. И простотия. И естествено, в тази кочина-резерват комарите, мухите, осите, стоножките буйстват и „избуяват“. В пряк и в преносен смисъл.
Това лято освен с двата вкопани в земята контейнера и двата т.нар. бобъра се оказахме и с огромна клетка за кашони, пластмаса и какво ли още не. И бобрите, и клетката са опрени във фасадата ни – от годините блъскане на контейнерите мазилката е опадала, изолационната система отдолу е разрушена. Клетката с кашоните се състезава по височина с първия етаж и закрива изцяло прозореца на стаята ни. А е само началото на сезона… Може би тук е моментът да спомена, че къщата е от 1896 г. и попада в архитектурен резерват. Може би също така трябва да спомена, че въпросната точка за събиране на отпадъци е гласувана от общинските съветници, тоест на пръв поглед всичко е законно. Но заедно с това Наредба №4 на министъра на околната среда и водите урежда въпроса с местоположението на площадките за събиране и третиране на отпадъци еднозначно – на минимум 15 метра от прозорците на най-близо разположените жилищни сгради.
Къде тогава е истината? Някъде между големия закон и местната наредба; между договорите с фирмите за почистване и реалното изпълнение на поетите от тях задължения; между интереса на общината и интересите на собствениците на ресторанти (и вероятно не само на ресторанти), които далеч невинаги съвпадат… Жителите и туристите очевидно не участват в това уравнение. Нито пък децата. И разказвам всичко това не защото искам да се оплача от нещо, което ме засяга лично (по случая съм предприела съответните законови мерки), а защото този частен случай е метафора на лошото управление в страната и как то се предава по „тръбите“ и стига навсякъде. Точно като смрадта – от главата към опашката и обратно.
Снимки: личен архив
Преди няколко дни на една красива и зелена улица в центъра на Варна, пълна с впечатляващи стари сгради, видях плик с боклук, заплетен в щедро разлистено дърво. Очевидно хвърлен по тъмна доба от някой втори, трети или пети етаж. Ей така, за по-лесно. Защото лошото управление – както на боклука, така и на всичко останало – е и в собствените ни домове, хладилници, гардероби, кревати. Немарата и простотията са токсични, а когато в картинката се намесят страхът и инерцията, обемите „боклук“ се удвояват и утрояват, свикваме със смрадта и дори започва да ни харесва. Както и мазута, изсипан безнаказано и незнайно от кого в морето.
„Едно време всичко беше в мазут, но не ни пукаше и си почивахме. Сега всички са ревнали“ – беше написал някакъв носталгик глупак в социалните мрежи по повод масираното замърсяване на крайбрежните води от края на миналата седмица. Няма да се учудя скоро да прочета как едно време не са ни предупредили за Чернобил, ама пък какви салати сме яли!… Изглежда, е дошло времето да забравим всичко и удобно да изпаднем в колективна деменция – ето, и от правителството предвиждат скорошно закриване на Комисията по досиетата. Или може би да изтощим до краен предел социалните си батерии в опит за съпротива?
Не знам какво ще стане с малката ми лична „война“ с боклука, който руши къщата ни, построена от прародителите ни с грижа, вкус, радост от живота и с мисъл за следващите поколения. Много е вероятно да изгубя тази война. Но решението да я водя ми се струва цивилизационно важно, независимо от изхода. Както цивилизационно важни са изборите, които правим по отношение на наистина голямата и кръвопролитна война, засягаща всички ни и водеща се вече пета година на територията на Европа.
Боя се, че новият ни министър-председател извършва крайно рисковани и нецивилизовани стъпки в тази връзка, което само доказва началната ми теза:
когато избираме да не управляваме добре боклука, започва да ни управлява той, постепенно ни засипва и ни превръща в част от себе си.
Темата „Украйна“, засегната пряко или косвено, присъства в три важни текста тази седмица. Александър Малинов ни разказва за страданията на десетките хиляди българи под руска окупация в южните части на Украйна. За тях рядко се говори и пише, а по всичко личи, че премиерът и правителството с мълчанието си и липсата на адекватна реакция подкрепят не само последователния „културен геноцид“ (както го нарича Александър), но и етническото прочистване на сънародниците ни.
Подобно абдикиране от националния интерес е исторически срам и унижение, което с всеки изминал ден заличава вековната история на българите в Украйна и обрича сънародниците ни на забвение,
Втората статия е на Веселин Златков и е за Варна, „Баба Алино: Светеца, мъченикът и украинецът“. След политическия джакпот, ударен от „Възраждане“ и най-вече от „Прогресивна България“ с разкриването на това т.нар. „най-голямо престъпление“, варненските прокурори твърдят, че събраните доказателства не стигат за повдигане на обвинение. Украинският инвеститор Олег Невзоров засега изглежда чист като Светеца, на когото Костадин Костадинов искаше да прекръсти местността Баба Алино; на гърба на „мъченика“ кмет Благомир Коцев се стоварва ново бреме; а изглежда, че авгиевите обори, оставени от Портних, край нямат. Ако не друго, бабаалинското беззаконие наля толкова масло в антиукраинската мелница на Радев и компания, че ще им стигне до следващите избори. А междувременно с Невзоров ще разсейват и без това неустойчивия електорален взор от по-мащабни престъпления.
Третият текст, засягащ темата за войната, е на Светла Енчева, която навреме поставя въпроса „Православна държава ли е България?“. Въпросът, разбира се, е реторичен, тъй като според конституцията ни религията е отделена от държавата, следователно православието не е нито официална, нито държавна религия. Именно затова използването на аргумента, че България е православна държава, с цел подкрепа на войнолюбивия руски патриарх Кирил е невалиден и крайно спекулативен. Чрез съпротивата срещу наложените на Кирил санкции сериозно нагазваме в антиевропейското русло на река, в която има голяма вероятност да се удавим. И политически, и морално.
И докато сме на тема религия и държава, нека дочетем започнатия миналата седмица разказ на Атанас Шиников за динамичните и изопнати до скъсване отношения между тежка музика и ислям, както и за шейтана и какви ги дири той на метълджийските концерти. Апропо, ако до този момент сте смятали, че метълът и ислямът се самоизключват, чуйте как тези миловидни момичета с хиджаби забиват парчета на „Металика“ и заповядайте пак да си говорим по темата.
Ако на много места по света на „жицата“ не се гледа с добро око, дори и да носиш хиджаб, по всичко изглежда, че в САЩ все още имаш свободата да си всякакъв, стига да не нарушаваш нечии права. В 16-тия брой на бюлетина „Гласовете на Америка“ Йоанна Елми ни разказва как това лято страната на неограничените възможности бива преоткривана от света благодарение на Световното първенство по футбол. И как „американското сватбено одеяло“, хармонично съставено от разнообразни по цвят и материя парчета, продължава да функционира в цялата си пъстрота, колкото и „белина“ да изливат върху му Тръмп, дружинката му, ICE и пр.
У нас такива одеяла, без да са някаква изконна традиция, не е като да не съществуват (баба ми имаше подобно) и турнето на Лина Кривошиева с филма „Какво е да остарееш в България“ доказва острата нужда от социален пачуърк. Лина разказва за изненадата си да види на прожекциите в страната много млади хора, според които приписваните на старостта проблеми са вече трансгенерационни, и че самотата е може би най-големият сред тях. Филмът вече е достъпен за гледане в YouTube. A неслучайно следващият филмов проект на Лина и на „Тоест“ е озаглавен „Какво е да си млад в България“ и в момента тече активна кампания за набиране на средства.
Колкото и да отлагаме неприятната тема за бюджета, тази седмица тя е неизбежна. Или както казва Емилия Милчева в анализа си на ситуацията, „Никой не харесва бюджет. Протести ще има ли?“. Правителството на „Прогресивна България“ залага свръхдефицит, напомнящ ни за времето на Виденов и Орешарски; предвижда нови заеми и се надява да събере пари, като например вдигне от 1 август цената на винетките с 30% и разшири толсистемата? Моля? За какво точно да плащаме тези 30% отгоре?! За чудната национална пътна мрежа, по която мрем? Или за липсващите санкции на системни и престъпни нарушители? Или може би е време да върнем социалистическия лозунг „Икономиката икономична – дело на всеки!“.
Само през изминалата седмица по нескопосано направените (и окрадени още преди да са направени) пътища на България загинаха 9 души, между които 4 деца, а от началото на юни жертвите са 40! Придвижването от точка до точка, независимо дали като шофьор, пътник или пешеходец, все повече се превръща в игра на руска рулетка. И макар че „никой няма да излезе жив оттук“ (ако цитираме Джим Морисън), не е зле да имаме малко повече грижа и уважение към живота на другите, а и към собствения си.
Затова шофирайте внимателно; оглеждайте се за мазут в морето и сигнализирайте, ако видите такъв; изхвърляйте боклука си както и където трябва; сипвайте вода на бездомните животни и вземете та се ядосайте най-сетне на некадърното правителство, че резилът е голям и е на наш гръб. И за да е пълна картинката, пуснете си психеделичното парче Fresh Garbage на Spirit от 1967 г. Звучи като саундтрак на седмицата, а и малко психеделия няма да ни навреди в тези жеги.
Стихотворението на месеца този път се казва „Молитва“ и е от Миглена Николчина. С него няма да успеете да задържите настоящия миг (като гледам седмицата, едва ли си и струва), но със сигурност ще го осмислите.
We are planning future work in relation to the evasion capabilities present in Metasploit Framework, and how they function/are presented to users. We are currently accepting responses to our feedback form, which means that you can shape the future of how evasive capabilities are implemented in Metasploit Framework. The proposal for the changes can be found here, and you can submit your responses to the form here. The form will stop accepting responses on the 1st of July, 2026.
New module content and improvements have also been added this week. This includes a Next.js Middleware Authorization Bypass scanner, LiteLLM Proxy SQL Injection, an unauthenticated API authentication bypass scanner for Audiobookshelf, a deserialization RCE in Dalfox, and improvements to service and host reporting in bruteforce-related modules.
New module content (4)
Audiobookshelf Unauthenticated API Authentication Bypass Scanner
Description: Adds audiobookshelf_auth_bypass, a detection module for CVE-2025-25205 — an unauthenticated API authentication bypass in Audiobookshelf (self-hosted audiobook/podcast server), affecting versions 2.17.0 – 2.19.0 (fixed in 2.19.1).
Description: Adds auxiliary/scanner/http/litellm_proxy_sqli, a detection module for CVE-2026-42208 (CVSS 9.3, on the CISA KEV list) — a pre-authentication SQL injection in BerriAI LiteLLM proxy.
Next.js Middleware Authorization Bypass Scanner
Authors: Kenneth LaCroix, Rachid Allam, and Yasser Allam
Description: Adds nextjs_middleware_auth_bypass, a detection module for CVE-2025-29927 (CVSS 9.1) — an authorization bypass in self-hosted Next.js applications.
Description: This adds an exploit module for Dalfox Server versions <= 2.12.0 which are vulnerable to an unauthenticated RCE tracked as CVE-2026-45087. The vulnerability allows attackers to send arbitrary commands via found-action post parameter which gets deserialized and run in the context of the user running the server.
Enhancements and features (2)
#21396 from g0tmi1k – This makes improvements to the auth_brute mixin. It adds report_host and report_service calls to the mixin and removes duplicate printing of IP:PORT in the print_brute statements.
#21562 from zeroSteiner – Updated the usage of rex-socket’s recvfrom method to align with the standard library implementation. This also allows rex-socket to now be used as a drop-in replacement for Ruby’s UDPSocket.
Documentation
You can find the latest Metasploit documentation on our docsite at docs.metasploit.com.
Get it
As always, you can update to the latest Metasploit Framework with msfupdate and you can get more details on the changes since the last blog post from GitHub:
The Power Management
and Scheduling in the Linux Kernel Summit, which still goes by the
historical acronym OSPM, was held in Cambridge, UK, in mid-April. As has
become traditional, the presenters at that event have since written
summaries of their sessions, and this work has kindly been made available
to LWN for publication. The third day’s sessions covered a wide range of
topics, including GPU affinity, profile-guided scheduling,
paravirtualization scheduling, quality of service, and more.
Writeback is the process of ensuring that dirty pages or folios in the page
cache are flushed to the disk, so that changes to those files are made
persistent. In a filesystem-track session at the 2026 Linux Storage,
Filesystem, Memory Management, and BPF Summit, Jeff Layton wanted to
discuss whether the writeback operation should be initiated earlier than it
is today. The consensus seemed to be that it should be done earlier, but
the path toward making that happen was less clear.
Абе хора, само на мен ли ми се случват все такива интересни съвпадения? Не ми се вярва. Кажете си, защо ги криете, какво толкова има в тях?!
… Срещам вчера на улицата състудент. Отскоро в клона за медицински апарати на голяма фирма. Докато говорим, той забелязва, че често се ослушвам и го карам да повтаря – слухът ми напоследък е поспаднал:
– Григоре бе, таман имаме изпитание на слухови апарати. Елитни, ще са по над трийсет хиляди евро като излязат. Не плащаме за участие, ама един ден да видиш какво могат модерните технологии! Утре е последният ден!
И днес пробвам апарата. Като тапа за уши, ама не е истина какво прави. Така не съм чувал даже преди казармата и големите оръдия. И най-тихият звук е кристално ясен. Май ще си струва трийсет хиляди евро.
В метрото срещу мен седят двама чичковци. Нисички, позакръглени, ако не е разликата в лицата, ще кажеш че са близнаци. Говорят си тихичко – ама чудото на техниката го донася до ушите ми:
– Разбра ли, бе? Руснаците са освободили Осикивка! На папер са направили мръсните укри, камък върху камък не са оставили! Както навсякъде! Така им се пада!
– Ъъъъ… това за войната в Украйна ли е? Че аз нали знаеш, от политика не разбирам…
– Ще си умреш с това счетоводство, само сметки гледаш дали излизат! Отвори си очите, да знаеш какво става в света!
– Ахаа… Викаш, руснаците освободили… как беше? То в Украйна ли е?
– Естествено! Къде очакваш да е?!
– Щото аз май нещо не разбрах. Руснаците са освободили някакво село в Украйна от украинците?
– Аха! Докато не я освободят цялата, няма да спрат! Скоро ще е!
– Ама чакай, аз пак не разбрах нещо. Руснаците освобождават Украйна от украинците?
– Да… Абе не, бе! Не от украинците! От нацистите!
– Стига бе! Нацисти в Украйна?! Че откога там нацисти?!
– Това са тия, майданаджиите! Дето изгориха триста българи в Одеса! И дето сложиха на власт оня мръсник Зеленски!
– Ахаааа!… Ама чакай, аз пак не разбрах нещо. Ти не ми ли разправяше оня ден, че Зеленски бил чифут?
– Чистокръвен чифут е! Мръсник и изедник! Хубаво ги бяха почнали едно време, ама не ги довършиха!
– Тях не ги ли бяха почнали едно време нацистите? Че тогава как Зеленски ще е нацист, нали е чифут? Нещо не ми се връзва тая сметка.
– Той е такъв. Чифут нацист! И тези около него също са нацисти! Всичките до един! Отгоре додолу!
– А армията на Украйна, тя всичката нацисти ли е? Щом воюва срещу руснаците? И… ако камък върху камък не са оставили от селото, в това село всичките нацисти ли са? И чифути? И… ако е както навсякъде, всички украинци ли са нацисти?
– Разбира се! Не им ли виждаш бежанците тук – нацист върху нацист! Избиват българите! Отвличат ни децата!
– И значи затова Русия освобождава Украйна от украинците – защото всички украинци са нацисти? Прощавай, ама нещо тук…
Физиономията на събеседника му изведнъж се променя видимо:
– Абе да не си и ти тайно нацист?! Или чифут, а?!
Тук трябваше да слизам. Изкушавах се да остана, само за да чуя как ще продължи тоя разговор. Ама не е хубаво да подслушва човек.
Lennart Poettering has posted a
list of Mastodon posts about the changes in the systemd v261 release.
The Mastodon format makes the reading harder, but there is a lot of useful
information there.
The Git v2.55.0-rc2
testing release appeared on June 23, suggesting that the final Git
2.55 release can be expected in the near future. While this Git update
lacks radical new features, it does include a number of improvements that
regular Git users will appreciate, including commands to easily edit the
commit history, more formatting options, fsmonitor support for Linux, and
more.
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional
Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.