Tag Archives: кмет на Община Родопи

Защо Община Родопи не желае да печели, дори и да може?

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BD%D0%B5-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B4/

Защо Община Родопи не желае да печели, дори и да може?

От известно време оставам с впечатлението, че Община Родопи е някакъв семеен бизнес. Или си от семейството и ти отпускаме малко джобни или си живей ако може незабележимо.
Във веки случай обче си длъжен да ръкопляснаш на TikTok изявите на кметовете и да ги венцеславиш при всяка новина, изглеждаща като хубава.
Побратимихме се с италианската община Барчелона Поцо ди Гото – голям праз. Не сме я чували никога, ама не може без снимки и лйкове.
Рожден ден на кмета Михайлов – статия в сайта на Общината и разбира се със снимки
Рехабилитирали улица – веднага статия и снимки, нищо че това ни е работата. Важното е да се знае.

Ей така стоят нещата

А мисленето и визията я оставяме по-натам.

Ето една визия, която споделих с Общинския кмет и друг кмет на населено място, която явно остана неразбрана, ако и да донесе доста приходи на общината за годни напред.

При ремонти и рехабилитации на улици, да се поставя оптичен кабел и да се изграждат трасета за интернет, който да бъдат отдавани под наем години наред, на интернет доставчици и IT компании.

Това би помогнало както на приходите на общината, така и на развитието и в IT сферата. Привличане на индустрия с висока добавена стойност и осигуряване на инфраструктура за хора които работят от вкъщи.

Преди години Пазарджик започнаха да дават разрешителни за обект, само ако се подпише декларация, че ще се остави отворен WiFi за да го ползват безплатно гражданите. така целият град беше опасан с безплатна WIFi мрежа и съответно безплатен интернет.
Разира се това не е съвсем уздържано решение, но като няма риба и ракът е риба.
Сега имаме възможност да го направим както трябва, но не би.

Да ама не. Това ще донесе пари на общината, но няма да донесе пари на кметовете. И без това се занимават с изкупуването и продажбата на земи. Представяте ли си ако пред всеки имот минава оптичен кабел за интернет какви ще са цените на имотите? Не че и сега не са, но има доста още земи за изкупуване.

Ето и примера от вчера

ЕВН копае канал за електрически кабел
(Рехабилитирахме улица)

На пръв поглед много хубава новина – прекарва се инфраструктура и се доставя ток.
(нов асфалт и много важен участък)

Я да видим какво стои от другата страна?
Паднал автомобил в изкопа и неполагане на оптичен кабел въпреки, че общината е дала разрешение за изкопни работи.
(когато решим да отговорим на европейските изисквания за вкарване на кабелите под земята, пак ще разкопаем и ще направим нова обществена поръчка)

(каналът от вчера е факт, както и катастрофиралият автомобил)

А как можеше да бъде?

1. Общината знае и дава разрешение за всеки изкоп, било той на ЕВН, ВиК, БТК, Община…
Први една нормална обществена поръчка (казвам нормална, защото сегашните не са най-нормалните, но за това друг път) и преди закопаването, изпраща екип който да положи кабела на този участък. Нанася го и на карта да се знае.

Между другото – Оптичният кабел е с цена между 0.60 ст, до 67 лева на метър. Сами преценете дали е по-скъпо от последващо разкопаване на улица. А ако смятате, че е скъпо, може само тръба да закопаят. Тя е 1.50 лв на метър. Доставчикът сам ще си изтегли кабела.

2. Общината обявява конкурс за отдаване под наем на изградените трасета. Надали някой интернет доставчик би предочел кабелите му да са по стълбовете и суитчовете му да горят при всеки дъжд. При месечна вноска от около 30 лева за интернет, всеки доставчик би се лишил в полза на общината от 5 лева на месец за наем на трасето при положение, че не би го изграждал той и комуникациите му биха били защитени под земята.

Представете си колко се копае в момента в Община Родопи. Само ако поставяха по една тръба за интернет кабел, половината община вече щеше да е включена с може би най-добрия интернет в държавата. Повярвайте IT фирмите не спят и не биха пропуснали такава възможност.

И все пак това са само мечти. Мечти за реализацията на които се изисква единствено организация и координация от Община Родопи.
Виж за организацията вече стои житейски и професионален опит, креативност, визия…

За каква визия обаче говорим като онлайн сесиите на обинския съвет се излъчват в TWITCH?

The post Защо Община Родопи не желае да печели, дори и да може? appeared first on Kendov.com.

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0/

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд.

Много се е изписало за Маите. Тяхната цивилизация все още крие тайните си, макар някои обичаи да са доста добре изследвани.
При тях решението на всеки природен проблем се е свеждал до жертвоприношения. При продължителна суша например, владетелите са имали задачата да измолят дъжд от боговете. Те на свой ред са прехвърляли топката върху поданиците и са организирали публични жертвоприношения. В една от свещените пещери в Чечен Ица, където хвърляли телата от жертвоприношенията са намерени 127 тела, като 80% от тях са били момчета на възраст от 3 до 11 години. Лично мое предположение е, е това са били деца на политически опоненти.

Какво обаче се е случвало, когато владетелите не са успявали да измолят дъжд от боговете?
Ами много просто – пренасяли са в жетртва владетелите и техните семейства, и са избирали нов владетел.
Нищо не искам да кажа, но мисля че доста мъдър народ са били Маите. Затова и до ден днешен се възхищаваме на достиженията на цивилизацията им.

Да видим сега как ние с нашите достижения 1000 години след тях би следвало да се справим с липсата на вода в 21 век.

Тръбите не се виждат и не стават за PR

Може би едина от най-важните предпоставки за да не се реши проблемът с водата е, че тръбите са под земята и не се виждат. От друга страна копането и затваряне на улици създава доста неприятности на населението, а това не е добре. Всички знаем колко е важен PR-а за кмета на Община Родопи. Друго си е да е лапма, или улица, или някоя обновенна сграда… Вървиш си и се блъскаш в нея ежедневно. Няма как да не я видиш. Пък си речеш «Добър си ни е Кмета. Я виж колко неща прави неща за селото.» А водата? Те дъждовете като дойдат, всичко ще се оправи.
Хубаво ама така е от 5 години.

Администрацията няма проблем с водата

Служителите в Община Родопи до един имат жилища в Пловдив. А в Пловдив проблем с водата няма.
Злите езици говорят, че председателят на Общинския съвет г-н Владо Маринов, който живее в с. Бойково, нямал проблем с водата в къщата си за гости. Да но останалите в село Бойково имат такъв проблем всяко лято.
Аз самият съм жител на Бойково. Миналата неделя се разходих по планината над селото и стигнах до съседното село – Ситово. И то няма вода. Чешмите в гората обаче всичките бликат от вода. Явно вода има и дъждът не е фактор. Позагледах и старите каптажи (защото направиха нови преди години). Ами имат си вода, даже някои преливат. Откъдето и да го погледна, вода в гората има предостатъчно. В селата обаче няма, което ме навежда на друга мисъл.


Специално в Бойково загледах тръбите на каптажите, които водят към селото. Ами теснички са и са стари. Прди 2 седмици, докато пооправяха горския път за селския събор, спукаха тръбата и сега се вижда над земята. Според мен е 1.5 цола, но не мога да се закълна. Не носех шублер да я измеря. А ВиК мрежата в Бойково беше сменена преди години с изцяло нови тръби, които сад доста по-широки от тези, които доставят водата от каптажа. Колко са затлачени това е отделен въпрос. Знам обаче, че ВиК искат да им се отчужди право на преминаване или собственост върху земята, през които минават тръбите от каптажите, за да ги сменят. И са си прави. Много от тръбите минават през частни имоти, защото са правени по комунизма. Как си представяте ВиК да копае в частен имот?

И тук зачитаме закона за водите

чл.10 ал.4 (2) Политиката по експлоатация и реконструкция на В и К инфраструктурата се осъществява от кмета на общината.

ал. 1 Общинският съвет приема Програма за развитието на В и К сектора

ал. 2 Кметът на общината разработва Програмата и я предлага за обществено обсъждане.

И щом законът е такъв, продължаваме да търсим да видим какво пак не е свършила общината



Заделените пари в бюджета реално не се използват

В заседанията по обсъждането на бюджета, почти винаги съм сам. С малки изключения. Помня как жители на с. Марково, организирани от кмета г-жа Терзиева, дойдоха на такова заседание и съответно получиха най-голям дял от парите по изтегления кредит, за ремонт на няколко улици в селото.
Нищо, че всички ще плащат кредита, парите отиват в Марково.

ТАКА И ТРЯБВА ДА БЪДЕ! – Парите трябва да следват инициативните!

Да обаче и в Марково вече има режим на водата. Не ми се рови отново в бюджета (ако някои си плати ще му го изровя разбира се), но в последните бюджети имаше заложени капиталови разходи за водни колектори, които да решат проблема с водата в Марково. И така няколко години. Земята била отредена, проект по думите на кмета Михайлов имало, но колекторите нещо ги няма.
Всички знаем колко е сложна работата на кмета, но пък според закона по-горе, политиката по водата се осъществява от него. Това му е работата. Би следвало да е и приоритет. Много хубаво, че имаме LED лампи или тържества с хора във всяко село, ама водата…

Може би малко хора знаят, че акведуктът на Коматевския възел в Пловдив е захранвал Тримонциум с вода точно от землището на Марково. Тогава в Тримонциум по оценки на историци са живели между 60-80 000 души.
В днешното село Марково живет около 5500 души. Разбира се това са хора с много по-голямо потребление на вода от средния жител в древен Тримонциум. В селото има множество къщи с басейни и морави, изискващи напояване, така че потребленито не вода на тези 5500 може и да е по-голямо от това на древните жители, ако и да са били над 60 000 души.
Но и другото е вярно. Днес не строим акведукти, а полагаме тръби в дупки, изкопани с фадроми и багери. Загубите на вода би следвало да са много по-малко в сравнение с акведукта, а водита може да се пренася от много километри, благодарение на електричество и помпени станции.

Може ама някой трябва да има визията да го направи, а 5 години явно не са достаъчни за тази визия в Община Родопи. Не са римляни все пак и са тук само до следващите избори.

Ръстът в населението

Ето какво казва г-жа Терзиева, кмет на с. Марково

„”Признанието е голямо, това е много важен приз за всеки общественик, който е решил да извършва дейност за благото на хората. Марково е една кауза. Доста се разраства селото, в него вече има около 5500 жители. Тенденцията в последните 4-5 години е такава – младите семейства да отиват в населени места близо до големия град. Марково се намира на само 5 км от Пловдив, което го прави притегателно място”, заяви Терзиева пред Bulgaria ON AIR.“

Мисля, че ако синът ми в 6-ти клас прочете тези редове, веднага ще разбере, че инфраструктурата няма да издържи това развитие и трябва да се направят инвестиции за подобрението. За общинската администрация не мога да гаранирам какви изводи си правят от тази информация.

И понеже инвестициите изискват средства, отиваме на следващия очевидно нерешим проблем

Колко пари трябват, откъде да дойдат и какво пропуснахме

На този въпрос не мога да отговоря на прима виста. Мога да предполагам обаче.
От опит знам, че смяната на канализацията на едно село като Марково, ще струва около 30 млн. лева. Отделно пречиствателна станция. Последният бюджет на Община Родопи за 2024 е 52.5 млн.

С две думи без кредит или заем проблемът с доставката на вода няма да се реши. Просто не е по силите на Община Родопи. Нито финансово, нито административно, както е видно.

Селата от Община Родопи се водоснабдяват от ВиК Пловдив. Самия Пловдив е около 500 000 хиляди, но няма проблем с водата. Бюджетът им обач е 684 милиона. Възможностите им за получаване на кредит съответно също са 10 пъти по-добри от тези на Община Родопи.
Друг е въпросът, че Община Родопи похарчи кредита не за водна инфраструктура, а за лампи и пътища. Няма лошо разбира се, но така унищожава възможността за получаване на кредит за ВиК инфраструктура.

Сега вече би трябвало хората да научат думата „ПРИОРИТЕТ“ в харчовете. Ясно е, че улиците и лампите се виждат, ама не се пият. По лош път мога да се движа, със стара лампа мога да се осветявам, ама без вода в чешмата… Направо да хващаме коритата и на ходим да перем на реката. Администрацията на общината няма да ги мислим, те си отиват в Пловдив, а там всичко си има.

И тук един риторичен въпрос към жителите на с. Белащица „-Как очаквате пари за инфраструктура с бюджета на Община Родопи? Нали не искахте в пределите на Пловдив?“

Политическата страна на нещата

Ако трябва да падна на нивото на Общинската администрация, бих попитал съвсем по герберски „-И как очаквате да Ви дадем държавни пари за ВиК, като сте си избрали кмет комунист?“
Парите знаете, че не достигат никога. В положението на селата от Община Родопи са стотици други села с кметове близки до властта. На кое село да оправим водата по-напред? На Брестовица (с кмет комунист) или някое друго с кмет лоялен към друга политическа сила?

За финал ще съм доволен, ако в главите на хората остане схващането, че решението на проблема с водата не е еднократен акт. Трябват много предпоставки за да се случи. Този порядък за мен е най-добрия

Гласувате за хора с визия – Ходите на заседанията на Общински съвет и си задавате въпросите, колкото и да са неудобни – Обединявате се около хора с визия, а не с PR мания – Организирате протести пред Общна Родопи – Не си мълчите, когато в социалните мрежи бушуват тролове и се опитват да ви замазват очите.

Иначе и обичаят “Бяла пеперуда” върши работа до следващото лято, когато проблемът ще е същият.

Васил Кендов – жител на безводно Бойково

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд appeared first on Kendov.com.

Ще чакаме рейса докато не разберем, че PR-a работа отчита, но работа не върши

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D1%89%D0%B5-%D1%87%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D1%87%D0%B5-pr-a/

Последните няколко дни транспортът в Община Родопи е обект на дискусии и манипулации.
Това е така, защото е нередовен и графикът не се спазва, а много жители на Община Родопи работят в Пловдив и не могат да се придвижват.

Както са казали мъдрите хора, един проблем не може да се реши, ако не се припознае като проблем и не се назове с истинското му име. В противен случай как ще бъде решен, ако не знаем, че точно това е проблема.

Подоно е положението в Община Родопи. Реалният проблем се неглежира, а вниманието на хората се отклонява с цел PR.
Нагледен пример за това са проблемите в село Първенец през последната седмица. От една страна имаше спукана тръба, което е често срещана ситуация във всяко населено място и доста отработена схема за отстраняване от ВиК. Кмета на Общината обаче скочи като лъв да отстрани проблема, направиха се няколко инспекции, пуснаха се снимки и изявления във Фейсбук… Изобщо ще речеш, че ако не беше този шум, ВиК нямаше да оправят проблема. Всички знаем, че това не е така, но как иначе да отчетеш дейност?

От друга страна пробемът с транспорта на хората за работа и на децата от училище си го имаше от преди изборите. Никой не се сети да зададе въпрос на стария нов кмет за нередовността на градския транспорт. Аз написах статия по въпроса, но ми беше обяснено как нищо не разбирам, защото тогава преблемът се решавал с искане за КВОТА ЗА ТРАНСПОРТ.
Както тогава, така и сега това не можеше да стане, но пък парира неудобните предизборни въпроси. Тръгнаха да решават друг проблем и ето резултата седмици след изборите. Преизбрахме си кмета и пак сме недоволни.

Сега на жителите на Община Родопи отново се внушават няколко много грешни тези, за  решаването на проблема с транспорта.

Първата и най-неправилна теза е, че проблемът може да се реши на парче. Говори се за проблем с траспорта само за селата Марково, Първенец и Храбрино.

Ами останалите села? Брестовциа също има този проблем. Златитрап също. Ами Бойково, Ситово, Лилково, Дедево… Те не са ли част от нашата община? И те имат същите проблеми, но явно не са толкова важни.

Втората теза е, че проблемът ще се реши със селски събрания на хората

Не няма да се реши със събрания на хората. Те избраха преди няколко седмици хора, които да им решават проблемите с превозвачите. Самите жители нямат договорки нито с Община Пловдив, нито с превозвача, а което е още по-странно очаква помощ от жителите при положение, че те нямат и правомощията да решат този проблем. Нямат и правомощията да преговарят с който и да е било, освен с общинската администрация на Родопи.

Решението на проблема само за 3 села – Марково, Първенец и Храбрино, обрича останалите на липса на транспорт. Кой е този превозвач, който ще поеме само далечните села, докато негов конкурент събира печалбата от най-близките и най-големите,м?

Третата теза е най-интересната. Тя е свързана с това, че се очаква проблемът да бъде решен с разговори.

Разговори с Областия управител, с кмета на Пловдив, с превозвача, с хората по места…
Аз смятам, че проблемът ще се реши с ПАРИ, а не с празни приказки. И колкото по-рано го осъзнаем, толкова по-бързо ще бъде решен.
Цялата Пловдивска преса гърми как Община Родопи и кметовете на трите села искали Пловдив да пусне своя транспорт до тези села.
А КОЙ ЩЕ ПЛАЩА?
Община Пловдив самата няма свестен транспорт, та камо ли да реши превоза на съседните села. Транспорта в Пловдив както и в Родопи е субсидиран от Общините.
Сега като знаете какво е предложението някъде да прочетохте кой ще субсидира новите линии? Или те ще го правят за сините ни очи, ей така благотворително?

Някой знае ли колко пари са се дали последната година от Община Родопи за субсидиране на транспорта?

Защото преди няколко дни на спешна сесия се прие новия бюджет на Община Родопи. Ако там няма заложени средства за събсидия на транспорта, остава бюджета на Община Пловдив да отдели тези пари, за да могат жителите на Родопи да имат транспорт. Хубаво пожелание, но наблюдебието ми е, че общинските съветници в Пловдив са някакси по-вчас от нашите. Надали ще посмеят да плащат за транспорта на Родопи. И тук идва четвъртата теза.

Четвъртата теза е, че Община Пловдив може и има правомощията да осъществява транспортни услуги на територията на Общиа Родопи.

В интерес на истината не съм проучил тази теза. Може и да е възможно юридически, макар да се съмнявам малко. При всички положения ако градския транспорт в Пловдив е субсидиран, то тогава Община Пловдив ще трябва да субсидира и транспорта на Родопи. А защо да не пуснат и междуградски линии по същата логика примерно до Варна?

С две думи добре е че общинарите пробват различни тактики, но е хубаво и да имат малко самооценка за проблема. А той си стои от преди изборите. Тогава не успяха с исканията за квоти за транспорт и САЛВА БОГУ.
Това би значело, че Общината ще има своя транспортна фирма. Това са инвестиции за автобуси, за изграждане на автогари, субсидии, плащане за автогара на територията на Пловдив… Изобщо най-лесни начин да фалирате Родопи е да започнете изграждане на собствена транспорта фирма.
Естествено има и друг начин – да се даде транспорта на външна фирма, но тогава работещите в Пловдив ще трябва да спрат д апътуват, защото цената на билета няма да е 1 лев.

Как си представяте цената на билета в Пловдив от Центъра до Коматево да бъде същата като цената от Центъра до Марково? И как кондуктора ще следи кой къде се качил и кой до къде е платил и трябва да слиза, ако се удължи линията на 20-ката от Коматево примерно?

А обществена поръчка нова трябва ли да се прави за тези линии или викате ей така просто им нареждаме на превозвачите и те почват да возят до Храбрино? А кой ще я прави тази поръчка – Пловдив или Родопи? От чий бюдет ще се плаща? Има ли ги тези разходи заложени в бюдета?

Докато не се научим да не вярваме на PR-а, ще си дремем по спирките или ще си плащаме скъпо и прескъпо за транспорт, ако и да сме на няколко километра от Пловдив.

И разберете едно – ЕДИНСТВЕНИЯ ОТ КОЙТО МОЖЕМ ДА ИЗИСКВАМЕ И ДА ИМАМЕ ПРЕТЕНЦИИ Е КМЕТА НА ОБЩИНА РОДОПИ!
Само той ни е длъжен с нещо, никой друг! Само той има правомощията да реши проблемите ни с транспорта, стига да знае как. Няма селски събрания, няма отправяне на неизпълними искания. Трябва си визия, но визия явно липсва. Затова ще си плащаме!

Васил Кендов – Финансист и жител на Община Родопи

Вижте също статията за транспорта в с. Марково

П.П. С нетърпение очаквам новите цени за транспорт, след изтичне на договора на Пловдив и Хеброс бус. Искам да видя и коя автогара ще се използва, следкато Родопи е собственост на Хеброс бус, а Филипово е от другата страна на града. Дали пък Община пловдив няма да изгради друга автогара за да обслужи Родопи или общинския съвет ще предпочете да затвори очи и да използва някоя последна спирка като автогара?
Следя с интерес как мерките на парче ще бръкнат в джобовите ни, а ние ще си научим урока или ще си плащаме!

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Ще чакаме рейса докато не разберем, че PR-a работа отчита, но работа не върши appeared first on Kendov.com.

Как ни цакат с предизборните активности?

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%B8-%D1%86%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D1%81-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81/

Тук ще се опитам да синтезирам някои факти около предизборните активности и обещания, които лесно се забравят, но пък позволяват да се манипулира общественото мнение. Естествено, не всички са длъжни да се съгласят, но така или иначе човешкото съзнание е достатъчно обременено за да си задава въпросите:
– Може ли да стане по друг начин? Това не е ли работа на Общината? Наистина ли това което правят е толкова важно за мен?

Ще започна с нещо позитивно.
Почистването на градинки и засаждането на растения и дръвчета.

Много  модерно в последно време, кандидат кметове и общински съветници да садят градики и да почистват площи. На пръв поглед това изглежда доста „активистко”, но не е точно така. Големият „+” е, че по този нчин се поставят основите на така бленуваното „гражданско общество”. Естествено не във всички случаи това е верно. В повечето случаи това сформира една групичка около кмет или общински съветник, по-скоро приличаща на „актьори на заплата”, което не може да се нарече точно гражданско общество, защото те действат на принципа – Който не е с нас е против нас. Виждате го във ФБ групите, как уж радетели на „добрините” излизват своята жлъч въру хора с различно мнение или по-скоро под предлога за нещо хубаво и полезно (каквито на пръв поглед са тези активности), правят предизборни кампании.

Най-големият минус на тези мероприятия е, че реално ОТНЕМАТ ЕНЕРГИЯТА НА ОБЩЕСТВОТО и пречат за неговото формиране. Замислете се какво би било, ако тези „групички активисти” вместо да садят дървета, поискат от общината ТЯ ДА ГИ ЗАСАДИ! Или поскат общината да изпрати служители, които да почистят градинката. Защото това е нормалния начин за формиране на гражданско общество. За да може и утре общината да си върши работата и освен „гражданско общество” да имаме и работещи институции.

Обобщение: Малко е спорен ефекта от активности по почистване на площадки или засаждане на цветенца и дръвчета. В последствие пак общината ще трябва да се грижи за тях и е редно те да си ги засадят, а „акивистите” да изискват и контролират дейността по обагородяване на средата. Така утре няма да се налага пак да садим и почистваме. Не че е лошо, но нека не вършим работата на общината все пак.

Инфраструктурата – гордостта на всеки кмет

Понеже съм кандидат за кмет на Община Родопи (Община от 21 села около Пловдив), в която живеят хора работещи предимно в големия град, имм доста преки наблюдения за инфраструктурата. Изгражда се с кредит, който ще съществува далеч след изтичането на мандата на кмета и общинския съвет. Това е нормално, но не е нормално да теглиш кредит, ако не си си изпълнил бюджета (изпълнен е едва на 55%) Оставяме на страна финансовата част, но положението е по-скоро като да блаодариш на банкомата, че ти е пуснал собствените ти пари.

И тук резултата от гражданското общество, което прави градинки и сади дръвчета става особено видим. Същото това „общество” е ОК с харченето на парите от кредита и дори е благодарно за този харч. За това, че общината е ДЛЪЖНА да се грижи за инфраструктурата нито дума.

Обобчение: Видите ли „гражданско общество”, което да благодари на Общински кмет за инвестиции в инфраструктура, а не да изисква и протестира, да знаете, че това е зависимо общество. Един вид феодално общество, готово да се постави в зависимост от всяка власт, а не да се бори за правата си!

Мантрите – „Работим здраво” и „Дължите го на мен”

Използвам чисто илюстративно слогана на досегашния кмет на Община Родопи, като образец. Много кметове искат да си припишат заслуги за неща, които нямат нищо общо с тяхната работа. На едно от заседанията на Общинския съвет досегашия председател каза, че най-бързо развиващото се населено място в България (с. Марково до Пловдив е с най-голям брой разрешителни за строеж на глава от населението) поради тяхната дейност. После „Господари на ефира” показаха със скрита камера как същия човек храни децата в училищата с храни с изтекал срок на годност.
Но да се върнем към въпроса. На практика селата в Община Родопи са около Пловдив в полите на Родопите. Тези села се развиват от години, не заради един или друг кмет, а заради локацията си. Развиват се и без инфраструктура. Нея я направиха с кредита последната година, а разрештелните за сроеж, с които се гордее Марково са издадени в началото на мандата без да има инфраструктура. Да не говорим за решенията за строителство и покупката на земята. Те пък са още от предходния мандат, който си беше доста разсипнечески по моя оценка.

Обобщение: – Най-вероятно всичко с което се гордеят кметовете в момента, води своето начало преди техния мандат. Да, не трябва да се омаловажават техия труд и усилия, но не трябва и да се надценяват.

Важните неща – Образование, здравеопазване, обществен транспорт, охрана, култура…

Никой не обръща внимание на истински важните неща. Приема се, че инфраструктурата е най-важото нещо и приоритет на кмета, но не е така. Безспорно инфраструктурата е много важна част от дейността на Общинските ръководства, но тук искам да припомня едно изказване, което се приписва на Чърчил.
През Втората световна война, обсъждайки бюджета за войната, финансовия министър предложил на Чурчил да пренасочат парите за култура, тъйкато това е сфера, която не е свързана дори косвено с военните декствия. Чърчил отговорил по следния начин:

„ За какво водим тази война тогава, ако не заради нашата култура?”

Ако вземем една ремонтирана улица, за която обикновено хората са много благодарни на кметовете и сравним ползите от нея с добро местно образование или необходимостта да водите децата си на частни уроци в града всеки ден (или на спорт) ще излезе, че бихте спестили много повече пари и време, ако намирате подходящото образование във вашето населено място. Същото е и със здравеопазването. Кое е по-важно – осветлението по улиците да бъде LED, или да намирате лекарствата си в местната аптека, а не да ходите до града?

Обощение: Няма да видите кандидат кмет (освен мен разбира се J ) или общински съветник, който да се гордее и хвали с постижеия в тази области. Инфраструктурата е в устата на всички, а големите икономии в личния бюджет се постигат имено от споменатите дейности – Образование, здравеопазване, обществен транспорт, охрана, култура…
Проблемът е, че те не се виждат, а както казахме в началото човешкото съзнание по-трудно си ги представя и следователно подлежи на манипулация.

Все пак не всеки е Чърчил, нали така?

И на изборите – умната. Ето ви пъпросите с които да тествате обещания и рекламирани до момента резултати:
– Може ли да стане по друг начин? Това не е ли работа на Общината? Наистина ли това което правят е толкова важно за мен?

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

The post Как ни цакат с предизборните активности? appeared first on Kendov.com.

Защо в Община Родопи съветници и администрация не желаят оналайн излъчвания на сесиите?

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%B2-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B8-%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD/

Когато се преместих от София в с. Бойково през 2020г. реших, че ще се опитам да направя нещо за тази община. Председател съм на Фондация Възраждане на българските села и сме дарили компютърни зали на десетки селца (включително и в Украйна), та се замислих дали пък не е редно да направя нещо и за общината, в която ще живея.

Подходих наивно и поисках среща с кмета. Той ни определи среща в с. Първенец, но… не дойде. Нямаше какво повече да очаквам от него и започнах да се свързвам директно с читалищата – Крумово, Ситово, Лилково, Бойково, Белащица, Златитрап, Младежкия клуб в Марково. Така се получи. Много добър прием навсякъде, а и много добри резултати. Бойково си направиха лятна занималя, в Крумово осигуриха безплатен достъп до Уча.се… В Марково обаче се получи най-добре. Може и да се сърдят останалите, но тамошната кметица г-жа Терзиева е най-дейна и най-сърцата. По-скоро  ако трябва да бъда честен, това което я отличава от останалите дейни кметове е визията. Визията за бъдещето, която за съжаление липсва на ниво Община. Дори в Младежкия клуб в Марково направихме среща с доста изявени визионери от IT сектора в София и си поговорихме за професиите на бъдещето. Това без подкрепата на г-жа Терзиева не можеше да се случи и това е самата истина! Ако съм на марковци ще си я пазя и къткам, защото надали ще намерят по-добър кмет.

Окрилен от добрите резултати, реших да се загледам в бюджета на Община Родопи. Все пак това ми е работата – финансист съм и си мисля, че разбирам от тия работи. Понеже бях гледал заседания на общинския съвет в Пловдив си помислих, че мога да гледам и тук заседанията онлайн. „Да ама не”, както казваше Петко Бочаров. Общината нямала технологичната възможност да излъчва онлайн.

Tук по-младите ще възкликнат – wtf? Всяко 10 годишно хлапе знае как да стриймва в Youtube или FB. Освен това всички училища от времето на Ковид-а ползваха платформи за онлайн уроци. Няма как Община Родопи да не може да излъчва онлайн. Най-малкото е безплатно. Иска се само желание.

Оказа се че желание няма. От първото заседние, на което присъствах през 2020 и обърнах внимание на този проблем, до ден днешен Община Родопи не направи такива излъчвания.
В интерес на истината г-н Цанков (председателя на общинския съвет и сегашен кандидат кмет) пое ангажимент да „провери как стоят нещата” (имам го на запис), но в крайна сметка едно голямо НИЩО!
За съжаление и кмета г-н Михайлов явно беше ОК и не повдигаше този въпрос. Не мога да допусна, че е от неразбиране, защото както казахме най-лесно е да питаш всяко 10 годишно хлапе как се прави и то ще ти покаже.

Аз нямам друго разумно обяснение защо толкова се опъват на това онлайн излъчване на заседанията освен страха от това, заседанията да станат общодостъпни до всички граждани. Много би било лесно сега в предизборно време да извадиш запис и да се види кой какви ги е творил, но тази възможност е отнета от общинарите.

Понеже любимата „дъвка” в момента е – „дайте предложение за решение на „даден” проблем”, искам да ви кажа, че предложения е имало, но никой не ги е чул и видял. И това е релания проблем. За да се промени нещо, първо трябва да има прозрачност и информираност на населението. Всичко останало е следствие.

Та това е моето предложение за начало на промяна в Община Родопи – да се излъчват заседанията на общинския съвет онлайн. Безплатно е и се прави за 1 ден. Само желание да имат.

За въпроси от избиратели

[contact-form-7]

The post Защо в Община Родопи съветници и администрация не желаят оналайн излъчвания на сесиите? appeared first on Kendov.com.

Сесията на Общински съвет в Община Родопи, и логичния завършек на деня с катастрофа и смърт в село Марково – ЧАСТ 1

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/rodopi-info/

Когато стане въпрос за бюджета на общината, винаги правя всичко възможно да присъствам на заседанията. Разбирам от финанси и смятам, че всеки трябва да помогне с каквото може и разбира на населеното място в което живее.
Вчера 30 Май 2023 се състоя заседанието на Общинския съвет, на което се правеха разчетите за бъдещия бюджет на общината. Казано на прост език – определяха се парите, които всяко село ще получи през 2023 година и „проектите” в които ще се инвестира.
На тези срещи всеки кмет на населено място внимава да не бъде забравено неговото село, както и да получи полагащата му се порция от бюджета.
Само малките населени места – Ситово, Лилково и Бойково нищо не очакват, защото вече втора година г-н Цанков, председателят на общинския съвет в Община Родопи, се грижи до тези места да не достига дефакто нищо. Но това ще бъде материал за втората част на преразказа на тази сесия. Сега ще обясня защо точно г-н Георги Цанков разпределя порциите и каква е връзкатана това разпределение с катастрофата и смъртта на народната певица Диана Иванова.

Хората които са чели моите критики към бюджета на общината от предходните години знаят, че редовно „хапя” кмета на общината г-н Михайлов. Не че няма за какво – напротив. Сега обаче установих какъв е неговия най-голям грях към жителите, освен липсата на визия за развитие, която на пръв поглед е в основата на тази ужастна и безсмислена смърт. Но това е само на пръв поглед. Затова, ако анализа не Ви е силната страна, не се хабете да четете следващите редове. Има сериозна възможност да не разберете тезата и връзките на събитията.

Във вчерашния ден, точно в 10.00 г-н Цанков откри сесията на Общинският съвет с една 30 минутна тирада, колко лош кмет е г-н Михайлов и как години наред не зачитал общинските съветници. Някои от твърденията бяха брутални и нагли, но пък и г-н Михайлов не му остана длъжен в последващото 30 минутно изказване. Това беше нещо ново, защото до момента г-н Михайлов работеше в „синхрон” с г-н Цанков. Нещо явно беше станало и аз се настаних удобно на стола. Шоуто предстоеше, а пуканки не се предлагаха.
На предходния бюджет г-н Цанков се държа изключително арогантно и да си призная честно останах изумен как кмета го търпеше. После поразпитах, попрочетох и разбрах как. Г-н Цанков явно имаше 6 общински съветника, беше председател на общинския съвет и беше непреодолим фактор при вземането на решения.

Тук трябва да обърна внимание на израза „имаше 6 общински съветника”. Може да си мислите, че робството е приключило с Берлинския договор от 1878, но съвсем не е така. Попрочетох за някои от общиснките съветници на г-н Цанков и установих доста… „лимитирани” възможности у тях. Обикновенно такива хора нямат особено ценни качества и единствената им ценност е раболепието. Събитията на тази сесия не закъсняха да потвърдят тази теза, но и това е достойно за отделен разказ. Последващите събития, касаеши раболепието им ме шокираха сериозно и обещавам да ги опиша утре. Определено си заслужава. Сега ще продължа с принципите на бюджета, които според мен доведоха до тази ненужна и нелепа смърт.

Та в тази интересна коалиция, не кой да е а именно г-н Цанков е наложил принципа на Бате Бойко. Той е следния – имам 6 общински съветници от общо 29 и следователно искам 20% от бюджета да минава през мен и моите заместник кметове. Примерно сектор образование и спорт е под шапката на г-н Цанков. Затова и съветника от Ягодово Йордан Бакалов изведнъж изкочи с някакво предложение, да се пренасочат повече пари от бюджета за читалищата. Но не за дейности, а за ремонти.
Личното ми мнение е, че читалищата в общината са доста пасивни, в частта модерни знания и дейности. За народните песни и танци грешка нямат, но за дейностите които развиваме и конкурсите които организираме не се напъват изобщо. Примерно в момента във Фондация Възраждане на българските села имаме детски конкурс за видео заснето с телефон, като победителят получава годишна стипендия 1200 лева. Има стипендии и за 2–ро и 3-то място, както и куп дуги награди, ноооо от Община Родопи няма записани за конкурса деца. Позамислих се защо е така и разбрах – ако наградата не се връчва от г-н Цанков или от г-н Михайлов, то е по-добре да не бъде връчвана изобщо. Нищо… Има доста други населени места, които нямат тези предразсъдъци. Сигурен съм, че стипендиите няма да останат невръчени. Ето линк ако решите да запишете детето си. https://www.facebook.com/groups/204089800193135/permalink/1282664912335613/

Та има едни 20+% от бюджета, които трябва да минат през отделите контролирани от г-н Цанков и неговите общиснки съветници. И това 3 години беше нормално, но явно вече не е съвсем приемливо.

В този ред на мисли, вината на г-н Михалов е, че се е съгласил с визията на г-н Цанков за разпределение на бюджета. Не че е имал избор може би, но тази визия до това води. Парите не се разходват по целесъобразност, а по предварително договорена схема и по брой население в населеното място. Както казах за Бойково, Лилково и Ситово няма ниакви средства, а за останалите села, колкото е по-голямо, толкова повече средства се отпускат. Важно е също да е за проекти, които се виждат. Дори ако се спъваш в тях, парите ще са още повече. Проблемът е, че напоследък трябва някой да пострада, че да се пренасочат средства по целесъобразност, а не „на калпак”

За да е по-ясно ще приведа следния пример. Г-жа Цанкова (общински съветник от Брестовица) предложи и беше прието, да се заделят 300 000 лева за ремонт на спортната зала в с. Брестовица. Ама не какъв да е ремонт, а такъв, при който на покрива на залата да се инсталират фотоволтаици. Разходът беше одобрен с видимото задоволство на г-н Цанков, но не стана ясно откъде ще дойдат парите. Веднага след гласуването, финансовият контрольор на Община Родопи взе микрофона и обяви, че без значение дали го разбират, съветниците са гласували бюджетен дефицит, а това не е редно да се прави и няма как да стане. Финансовата директорка след нея го потвърди, потвърждвам го и аз! Това беше някаква мега тъпотия. Тия хора изобщо не разбраха какво гласуваха.

И така идваме до същината на проблема – Визията.
В с. Марково има едно много „тъпо кръстовище”. Тъпо Ви казвам, ама чак малоумно. Буквало предходния ден минах от там с приятел и отбелязахме колко малоумно и рисковано е направено. Кметицата на Марково г-жа Терзиева също от години повдига въпроса за това място. И понеже разбира се не всичко е тъпо и малоумно, ми направи впечатление, че полицейската кола в с. Марково редовно стои точно на това кръстовище.
Който ме познава знае отношението ми към полицаите, но тук си заслужава да спомена, че местните блюстители на реда се оказаха свестни (пу-пу, да не им е уроки). Помня дори единия от тях, който като видя, че садим рози покрай пътя в с. Бойково при една от доброволческите акции, дари разсад лавандули, които засадихме между розите (добър разсад беше и се хвана доволно добре).
Та тези момчета задължително по няколко часа на ден прекарваха точно на това кръстовище и на никое друго!

Преди да обобщя искам да разкажа още една случка от миналогодишната сесия за бюджета. Тогава негодувах срещу това, че дават пари за смяната на отоплението на училището в с. Ягодово (отново ресор образовние) при положение, че училището е с едни от най-слабите резултати в страната по външното оценяване през 2021г. Естетствено тогава ми се подхилкваха ехидно и ми казаха, че така ще се наруши баланса в разпределението на парите по населени места.

Една година по-късно заварвам това в училището:

Нека си припомним обаче кой е от с. Ягодово и кой отговаря за образованието и спорта в Община Родопи. Точно така – От Ягодово е г-на Йорадан Бакалов – общински съветник на г-на Цанков и естествено това е ресора на г-н Цанков. А когато е така, в училищата е нормално да се пуши. Може би по изключение, но точно за това ли пък намериха да напраят изключение? Щото на следващия ден вече си беше нормално да се пуши в двора.
Разправят, че на предходна сесия на общинския съвет, именно г-н Бакалов предложил да се вземат от парите за изграждане на кръговото на злощастното кръстовище в с. Марково и да се дадат за ремонт на детска кухня или нещо подобно в с. Ягодово.
И понеже ще питате кой ги разправя тия неверни неща, веднага ще ви кажа – злите езици.
Спомних си за този скандал от преди седмица и намерих случката на стената на кметство Марково, естествено с коментара на г-н Бакалов, че не било съвсем верно и … „ала-бала”. Ама излиза, че и ала-балата коства човешни животи.


И тук отново скандал, а аз в ролята на „злите езици”. Община Родопи е може би единствената община без онлайн излъчване на заседанията на общинския съвет. На предходното обсъждане на бюджета 2022 отбелязах, че има разход от 40 000 лева за лаптопи на общинските съветници, а все още няма онлайн излъчване, технологията за което по принцип е безплатна. Сигурен съм, че всички правите онлайн срещи или си говорите по Вайбър. За стриймване по Фейсбук, Youtube и Twitch  да не говорим. За тях питайте децата си.
Добре де, има и доста по-професионални решения, разбира се платени и доста по-евтини от 40 00 лева, но въпреки че г-н Цанков пое ангажимент да осигури такова излъчване, една година по-късно се налага да се информираме от „злите езици” какво се случва на тези заседания и как се харчат нашите пари, вместо да си пуснем записа или да се включим онлайн. Обикновено във вторник в 10.00, когато се провеждат тези заседания, нормалните хора работят и няма как да присъстват. Само ние ненормалните си правим труда да се врем „където не ни е работата”. Ама пусто възпитание да участваш в процеса на самоуправление и да плащаш данък общество  в населеното място където живееш, много пречи.

Личният ми призив към г-н Цанков е наистина да осигури такова излъчване. Така и така не ни харчи парите разумно, поне да ни спести средствата за standup comedy. Такъв фарс и комедиантите не могат да измислят.

ОБОБЩАВАМ – парите в Община Родопи не се раздават по целесъобразност с някаква конкретна визия, а се разпределят „на калпак” по брой жители в населеното място. Бюджета се гласува от общинските съветници, но се изготвя от кмета! Може също да се промени, но след гласуване.
Така топлината от газ, а не от печки с дърва в Ягодово и ремонта на дестската кухня е по-важна от кръстовището в с. Марково. Било проектирано ново кръгово, което е заложено в тазгодишния бюджет. Няма лошо, но бюджет на общината няма да има преди да е гласуван държания бюджет! Такъв е закона! Само как да го обясним сега това на народната певица Диана Иванова, м?
Как да обясним на близките и, че е имало по-важни неща за финансиране миналата година?

А през това време, децата в с. Ягодово си дърпат по една бърза на двора в междучасието, ‘щото едно малко изключение е възможно и оправдано. Няма да ходят да се крият и да закъснват после за час. Това ще вземе да се отрази на успеха им и какво ще правим после? Знаете ли колко инвсетиции сме направили в това образование?  Важно е “пара да влиза в селото”. Може и за цигарки да е, но да влиза.

А могат да бъдат организиани и по друг начин нещата.

Надявам се ако сте стигнали до тук с четенето да запомните едно – Приоритета и визията в бюджетните разходи може да Ви спаси живота! Дано догодина не се наложи да подпечатаме и този бюджет с кръв, защото като гледам натам вървят нещата.

Очаквайте останалите случки от сесията в следващите статии.

The post Сесията на Общински съвет в Община Родопи, и логичния завършек на деня с катастрофа и смърт в село Марково – ЧАСТ 1 appeared first on Kendov.com.

Децата от Община Родопи бяха сравнени с кучета от Георги Цанков – председател на Общинския съвет, при публичното обсъждане на бюджета на Община Родопи

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%B1%D1%8F%D1%85%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8/

Децата от Община Родопи бяха сравнени с кучета от Георги Цанков –  председател на Общинския съвет, при публичното обсъждане на бюджета на Община Родопи

На 30 Март 2022 се проведе публичното обсъждане на общинския бюджет в Община Родопи.
На въпрос за заделените стипендии за деца в Община Родопи, зададен от финансиста Васил Кендов, председателят на общинския съвет Георги Цанков отговори така:

„ …това, че Вие искате стипендии за деца, кучета, птички…”

На тази реплика Васил Кендов реагира остро и обясни, че не може да се сравняват децата с кучета. Това не е нормално и етично, и обяснява много неща.

На срещата общината организира запис на звуков файл, от който може лесно да се провери какво точно е казано и в какъв контекст.

Малко по-късно г-н Георги Цанков отново използва неподходящо сравнение в което обясни защо за малките населени места практически не е предвидена никаква подкрепа, от рекордния общински бюджет от 44.5 млн. лева.

„…бюджета е като бюджета на едно семейсто. Всичко влиза в една обща сметка и оттам се разпределя на всеки…”

Това иказване също не остана незабелязано от финансиста Васил Кендов (председател на фондация възраждане на българските села)

„Разбирам, че на г-н Цанков не му се получават сравненията днес. Преди малко сравнихте децата с кучета, а сега обаснявате как в едно семейство трябва да кажем на малкото дете, че няма да яде, защото ще дадем повече на по-голямото му братче. Това не е нормално.”

Изказванията бяха записани, а звуковите файлове се съхраняват в общината.

На практика бяха констатирани множество нарушения, а на обсъждането не присъстваха журналисти.
Стигна се и до личностни нападки към граждани по отношение на тяхното облекло, което според кмета Павел Михайков било неуважително.

В този случай гражданинът на с. Белащица отговори, че идва директно от работа, защото сега е разбрал за това обсъждане и не е имал време да се преоблече. Той също така отбеляза, че срокът от публикуването на поканата за обсъждането е прекалено кратък за да научи по-рано, а начинът на обявяване е бил на вътрешна страница на сайта на общината, което практически я прави незасекаема за хората от Община Родопи.
Точно такаве беше и първата точка от изложението на финансиста Васил Кендов.

Прилагаме цялото изложение

„Във връзка с поканата за пъблично обсъджане на проектобюджета на Община Родопи, бих желал да обърна внимание на следните детайли

1. Поканата е качена на 23.03.2022г., а датата на провеждане на пубичното обсъждане е определна на 30.03.2022г. в 10.00 часа. Реалният срок определен за запознаване и обсъждане е 7 дни.

Личното ми мнение, че това е твърде кратък срок.

Според деловодството на Община Родопи, които се позовават на разпоредбите на АПК и респективно Закон за нормативните актове, срокът за отговор на мое запитване към Община Родопи е едномесечен. Става въпрос за отговор, който съдържа половин страница формат А4.

От друга страна проекто бюджета на община Родопи е 15 страници, а резюмето към него е 14 страници.
Тоест община Родопи, при целия си административен капацитет, бюджет от 37.5млн (за 2021) и персонал, има нужда от 30 дни за отговор на запитване от гражданин, а отделен гражданин с личния си ресурс се очаква да се запознае, анализира, консултира и да даде предложения за бюджет и резюме в рамките на 7 дни, и то ако попадне на поканата за общественото обсъждане още първия ден от нейното публикуване.
Ясно е, че законовия срок за обсъждане е един месец, но как точно, с кого и с каква ефективност очаквате да се проведе обсъждането след срещата за обсъждане на бюджета, която е 7 дни след обявата. Останалите 23 дни от законовия срок ще са безсмислени.

Мисля, че горното е технически невъзможно! Не съм убеден, че това е във възможностите на 99.99% от живущите в Община Родопи, което според мен дава повод да се замислим за предоставяне на РЕАЛНА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ДЕБАТ върху бюджета на Община Родопи.

С предходно мое писмо до Община Родопи, обръщам внимание, че сесиите на Общински съвет в Община Родопи се обявяват с предизвестие от по-малко от 24 часа. Отговорът беше, че това важи за неотложните и спешни сесии. От началото на годината в Община Родопи са проведени 3 сесии. Две от тях – на 19.01.2022 и 07.03.2022 са с предизвестие под 24 часа, с мотив за спешност.
Като пример – на първата от тях са взети решения за възнагражденията на Кмета на Община Родопи (точка 2 от дневния ред), а също така е приет и „Анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в Община Родопи” (точка 3).

Личното ми мнение е, че покрай някоя „точка” от дневния ред, която отговаря на изискването за свикване на заседание на общинския съвет по спешност, се гласуват други 10 точки, които не отговарят на това определение и подлежат на обществено обсъждане.
Практиката по влючването на такива точки в дневния ред на спеши заседания, отнема възможността за публично обсъждане на проблемите и действията на общинската администрация и това се превръща в практика на администрацията на Община Родопи.
Сроковете на обявленията са прекалено кратки за да може обществото да се запознае с дневния ред, както и да заяви евентуално участие в сесиите на общинския съвет.

Научих също, че онлайн сесиите нямат възможност (на практика) да бъдат наблюдавани от граждани по „технически причини”.
За мен като гражданин такава теза е несъстоятелна поради факта, че на територията на Република България от 2 години поради обявената пандемия, всички училища и администрации въведоха системи за оналайн занятия и срещи, които системи са безплатни. В частния сектор такива се използват от десетки години и е несериозно да се твърди, че „няма техническа възможност” за осигуряване на линк на сайта на общината ( с някой от десетките безплатни софтуери за конферентни връзки), за да могат да бъдат наблюдавани онлайн заседанията на общинския съвет.

Като извод от горното, бих желал да отправя молба както към Общински съвет в Община Родопи, така и към Областен управител на Област Пловдив, да вземат отношение по така описания казус и да гарантират възможност на жителите на Община Родопи да взимат участие или поне да имат ПРАКТИЧЕСКА възможност да наблюдават заседанията на Общинския съвет.

2. Относно формата на предоставяната информация за Бюджет 2022.

На страницата на общината е предоставен линк към предлагания бюджет за 2022 в pdf формат. Такъв обаче липсва за 2021 година. Там бюджета е даден в различни pdf файлове, някои от които доволно нечетливи. Като пример мога да посоча „Мести дейности – сборен бюджет 2021”. За мен това не подлежи на обработка и сравнение с предложения нов „Мести дейности сборен бюджет 2022 – проект”, прото защото не се вижда, дори при разпечатване.
Освен, че имаме едва 7 дни за запознаване и взимане на становище, на практика публикуваните данни за 2021 и проекта за 2022 са несъвместими, за да можем да определим тренд и/или повтаряемост на разходите.

Личното ми мнение е, че за всеки от публикуваните файлове има налични екселски таблици. Не е нужно да бъдат публикувани копия от хартиен носител, конвертирани в pdf формат.
За мен дори при желание и наличие на ценз, анализа на бюджета на община Родопи е ПРАКТИЧЕСКИ невъзможен по начина, по който са представени данните. Не виждам причина да не се публикуват съвместими данни е електронен вариант, позволяващ обработката им.

3. Капиталов разход за газифицирне на ОУ Неофит Рилски с. Ягодово – 60 000 лева. (стр. 4, ред 42). Предвид цените на природния газ и задаващата се газова криза, предлагам средствата по този разход да бъдат пренасочени към, за поставяне на тенис маси около читалищата, което в комбинация със свободна WiFi точка, да превърне пространството около тях в любимо място за игра и забавление.

4. Забелязва се драстична разлика в цената на снегорините за Крумово и Лилково (стр. 7, ред 113 и 114). Мисля, че е нарушен основен принцип, а именно – отпускат се повече средства за място, където има пъти по-малко сняг, ако изобщо има. Тази година примерно в Крумово нямаше никакъв сняг, докато в Бойково, Лилково и Ситово вчера отново валя (28.03.2022)
Тази година в с. Бойково затъвах и бях издърпван 3 пъти (имам 2 автомобила и двата 4×4) , а самия аз участвах в издърпването на 4 други автомобила на едно и също място – отсечката от бетонирания път към местност Чатал Чучур. Миналата година съседите събрахме пари за да „оправим” стръмната част на пътя, но калните улици се оказаха още по-голям проблем.
искам да отбележа, че не става въпрос за асфалтиране, a насиповане с трошен камък. Евтино е, бързо и ефективно за планински терен.
Как очакваме да се възроди селото, ако не можем да стигаме до имотите си? Разбираме, че трябва да сме активни и сами да си помагам, но би било добре и общината да помогне в този случай. Става въпрос все пак за 44,4 млн, лева бюджет.

5. Това се очетрава да бъде бюджета на детските площадки. Задава се обаче по-сериозен проблем, който не се обсъжда – „проблемът с боклука”. Има издадено наказателно постановление за използването на депото в с. Цалапица. Сигурен съм че кметът на Община Родопи в качеството си на адвокат е наясно какво значи това. Моля да запознаете обществото с него. Има ли резервен вариант Община Родопи за депониране на отпадъци и кога смятате да заделите средства за него?
Това са проекти отнемащи време и ресурс. Не е редно отново да бъдем „изненадани”.
Смятам, че работата по такъв проект е дори закъсняла. В бюджета се говори за създаване ан условия за инвестиции, но ако бъдем реалисти, инвестициите ще са невъзможни, ако няма сигурно и трайно решение на проблема с отпадъците.

6. Стр. 3 точки 1,2,3,4,9,10,11 – Закупуване на техника (предимно лаптопи) на обща стойност 130 000 лева. Фондацията която представлявам има серизен опит в изграждането на компютърни зали, включително на територията на Община Родопи – Бойково, Лилково, Златитрап, Белащица, Марково. Предстои изграждането на такава в с. Ситово. Проблемът е в непригодността на помещението. Виждам кампании за набиране на средства от активистите на читалището, за ремонт на покрива.
От друга страна не смятам, че закупуването на тази техника ще повиши административния капацитет на Община Родопи. Няма основателна причина да се закупуват лаптопи за общиснките съветници, при положение, че се прави по една среща на месец. Ресурсът на такава техника е значително по-сериозен, а предназначението и е за съвсем друга дейност.

Най-лесно това се демонстрира с пример. Каолко е в момента времето от подаването на заявление за дарение на земя на общината, до взимането на решение за приемане на дарението? А с колко ще се съкрати това време след закупуването на техниката?

Предлагам тези средства да бъдат насочени към развитието на младежките клубове и дейности в Община Родопи. Като пример – За младежките клубове са отделени 30 800 лева с 2 щатни бройки за годината, а за пенсионерските клубове 352 000 лева и 15.5 щатни бройки.
Трябва добре да се замислим какво реално искаме да развиваме и как става това?

Без да подценяваме пенсионерите и техните нужди, трябва да се замислим за тези които идват след нас – децата. И то не само за физическото им развитие, а за подходящо образование.

Резултати от независимо външно оценяване за 2021г. математика –  ЧУ с. Марково 76 място, с. Марково 216 място, с. Брестовица – 916 място, с. Първенец 574, с. Устина 738, с. Ягодово 856…
Нека не забравяме, че това са населени места в съседство с втория по големина град в България.
Как очакваме да развиваме и привличаме бизнес, без да осигурим квалифицирана работна ръка или гарантирано сметоизвозване?
Какви са приоритетите на общината за привличане на бизнес? Какъв вид бизнес?
Ако ще равиваме ядрена енергетика не трябва ли да имаме средно училище със съответната специалност?
Ако ще развиваме туризъм, не е ли добре да имаме на територията на общината училище с паралелка хотелиерство?
Ясно е, че сме в близост до голям град, но това значи ли, че не трябва да развиваме образование?
Обикновенно процесите са обратни – голеия град е притегателен център за младите, а не селата около него.
Според мен в бюджета липсва ясна програма за развитие на икономическа активност в Община Родопи. Липсва и бюджетна обезпеченост на такива намерения, липсват и заявени конкретни икономически дейноси, като приоритетни за общината.

В Бюджета не е предвидена нито една стипендия (освен ако не са отчетени в друго перо)

Искам също да отбележа, че за последната година представляваната от мен Фондация – Възраждане на българските села, е организирала или участвала с помоща на кметовете и кметските наместници в следните мероприятия (извън даренията) на територията на Община Родопи:
Засаждане на рози на входа на с. Бойково, Дарение на професионална компютърна зала на младежкия клуб в с. Марково, организиане на беседа – Професиите на бъдещето с участието на лектори като Светлин Наков (СофтУни), Блогърът No Thanks, Председателят на Българската Starcraft Лига – Лъчезар Каменов, организиране на 2 турнира – Starcraft и CS, отганизиране ан конкурс за най-хубава баница с. Бойково, Организиране на Еньовден в с. Ситово, трофи преход от с. Бойково до с. Лилково. Всяко едно от тези мероприятия има потенциал да стане събитие от национално значение.
Трябва със съжаление да отбележим, че до момента на нито едно от тях не е имало официално присъствие или подкрепа от администрацията на Община Родопи! А потенциал има във всяко едно от тях. Прилагам линк към някои събития – https://www.youtube.com/watch?v=Wb6rHJRsMxU

Предлагам в бюджета да се предвидят средства за поставянето на тенис маси за открито пред читалищата в населените места, в комбинация с осигуряване на свободна wifi точка за всяко населено място, за сметка на средствата за изграждане на детски площадки, а ако се правят такива, то те да бъдат в непосредствена близост до читалищата, където да се оформят „комплекси” за приятно прекарване на свободното време на деца и младежи.
Предлагам средствата за газификация на училището в с. Ягодово да бъдат преразгледани и пренасочени за изграждане на система за отопление с термопомпи, като се предвидят и средства от националния план за възстановяване и развитие.
Абсолютно задължително е на страницата на Община Родопи да се публикуват четливи данни във формат позволяващ тяхната съпоставка и обработка за отделните периоди (Примерно Ексел)
Предлагам да се отделят целеви средства за създаването на фестивал от национално значение, за сметка на планираните разходи за закупуването на IT техника
Предлагам да се изготви стратегия за развитието на бизнес среда в Община Родопи
Предлагам да се заделят средства и да се започне работа по изграждането на ново сметище на територията на Община Родопи

Васил Кендов
Жител на Село Бойково, председател на Фондация Възраждане на българските села.”

The post Децата от Община Родопи бяха сравнени с кучета от Георги Цанков – председател на Общинския съвет, при публичното обсъждане на бюджета на Община Родопи appeared first on Kendov.com.