Tag Archives: Бойково

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0/

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд.

Много се е изписало за Маите. Тяхната цивилизация все още крие тайните си, макар някои обичаи да са доста добре изследвани.
При тях решението на всеки природен проблем се е свеждал до жертвоприношения. При продължителна суша например, владетелите са имали задачата да измолят дъжд от боговете. Те на свой ред са прехвърляли топката върху поданиците и са организирали публични жертвоприношения. В една от свещените пещери в Чечен Ица, където хвърляли телата от жертвоприношенията са намерени 127 тела, като 80% от тях са били момчета на възраст от 3 до 11 години. Лично мое предположение е, е това са били деца на политически опоненти.

Какво обаче се е случвало, когато владетелите не са успявали да измолят дъжд от боговете?
Ами много просто – пренасяли са в жетртва владетелите и техните семейства, и са избирали нов владетел.
Нищо не искам да кажа, но мисля че доста мъдър народ са били Маите. Затова и до ден днешен се възхищаваме на достиженията на цивилизацията им.

Да видим сега как ние с нашите достижения 1000 години след тях би следвало да се справим с липсата на вода в 21 век.

Тръбите не се виждат и не стават за PR

Може би едина от най-важните предпоставки за да не се реши проблемът с водата е, че тръбите са под земята и не се виждат. От друга страна копането и затваряне на улици създава доста неприятности на населението, а това не е добре. Всички знаем колко е важен PR-а за кмета на Община Родопи. Друго си е да е лапма, или улица, или някоя обновенна сграда… Вървиш си и се блъскаш в нея ежедневно. Няма как да не я видиш. Пък си речеш «Добър си ни е Кмета. Я виж колко неща прави неща за селото.» А водата? Те дъждовете като дойдат, всичко ще се оправи.
Хубаво ама така е от 5 години.

Администрацията няма проблем с водата

Служителите в Община Родопи до един имат жилища в Пловдив. А в Пловдив проблем с водата няма.
Злите езици говорят, че председателят на Общинския съвет г-н Владо Маринов, който живее в с. Бойково, нямал проблем с водата в къщата си за гости. Да но останалите в село Бойково имат такъв проблем всяко лято.
Аз самият съм жител на Бойково. Миналата неделя се разходих по планината над селото и стигнах до съседното село – Ситово. И то няма вода. Чешмите в гората обаче всичките бликат от вода. Явно вода има и дъждът не е фактор. Позагледах и старите каптажи (защото направиха нови преди години). Ами имат си вода, даже някои преливат. Откъдето и да го погледна, вода в гората има предостатъчно. В селата обаче няма, което ме навежда на друга мисъл.


Специално в Бойково загледах тръбите на каптажите, които водят към селото. Ами теснички са и са стари. Прди 2 седмици, докато пооправяха горския път за селския събор, спукаха тръбата и сега се вижда над земята. Според мен е 1.5 цола, но не мога да се закълна. Не носех шублер да я измеря. А ВиК мрежата в Бойково беше сменена преди години с изцяло нови тръби, които сад доста по-широки от тези, които доставят водата от каптажа. Колко са затлачени това е отделен въпрос. Знам обаче, че ВиК искат да им се отчужди право на преминаване или собственост върху земята, през които минават тръбите от каптажите, за да ги сменят. И са си прави. Много от тръбите минават през частни имоти, защото са правени по комунизма. Как си представяте ВиК да копае в частен имот?

И тук зачитаме закона за водите

чл.10 ал.4 (2) Политиката по експлоатация и реконструкция на В и К инфраструктурата се осъществява от кмета на общината.

ал. 1 Общинският съвет приема Програма за развитието на В и К сектора

ал. 2 Кметът на общината разработва Програмата и я предлага за обществено обсъждане.

И щом законът е такъв, продължаваме да търсим да видим какво пак не е свършила общината



Заделените пари в бюджета реално не се използват

В заседанията по обсъждането на бюджета, почти винаги съм сам. С малки изключения. Помня как жители на с. Марково, организирани от кмета г-жа Терзиева, дойдоха на такова заседание и съответно получиха най-голям дял от парите по изтегления кредит, за ремонт на няколко улици в селото.
Нищо, че всички ще плащат кредита, парите отиват в Марково.

ТАКА И ТРЯБВА ДА БЪДЕ! – Парите трябва да следват инициативните!

Да обаче и в Марково вече има режим на водата. Не ми се рови отново в бюджета (ако някои си плати ще му го изровя разбира се), но в последните бюджети имаше заложени капиталови разходи за водни колектори, които да решат проблема с водата в Марково. И така няколко години. Земята била отредена, проект по думите на кмета Михайлов имало, но колекторите нещо ги няма.
Всички знаем колко е сложна работата на кмета, но пък според закона по-горе, политиката по водата се осъществява от него. Това му е работата. Би следвало да е и приоритет. Много хубаво, че имаме LED лампи или тържества с хора във всяко село, ама водата…

Може би малко хора знаят, че акведуктът на Коматевския възел в Пловдив е захранвал Тримонциум с вода точно от землището на Марково. Тогава в Тримонциум по оценки на историци са живели между 60-80 000 души.
В днешното село Марково живет около 5500 души. Разбира се това са хора с много по-голямо потребление на вода от средния жител в древен Тримонциум. В селото има множество къщи с басейни и морави, изискващи напояване, така че потребленито не вода на тези 5500 може и да е по-голямо от това на древните жители, ако и да са били над 60 000 души.
Но и другото е вярно. Днес не строим акведукти, а полагаме тръби в дупки, изкопани с фадроми и багери. Загубите на вода би следвало да са много по-малко в сравнение с акведукта, а водита може да се пренася от много километри, благодарение на електричество и помпени станции.

Може ама някой трябва да има визията да го направи, а 5 години явно не са достаъчни за тази визия в Община Родопи. Не са римляни все пак и са тук само до следващите избори.

Ръстът в населението

Ето какво казва г-жа Терзиева, кмет на с. Марково

„”Признанието е голямо, това е много важен приз за всеки общественик, който е решил да извършва дейност за благото на хората. Марково е една кауза. Доста се разраства селото, в него вече има около 5500 жители. Тенденцията в последните 4-5 години е такава – младите семейства да отиват в населени места близо до големия град. Марково се намира на само 5 км от Пловдив, което го прави притегателно място”, заяви Терзиева пред Bulgaria ON AIR.“

Мисля, че ако синът ми в 6-ти клас прочете тези редове, веднага ще разбере, че инфраструктурата няма да издържи това развитие и трябва да се направят инвестиции за подобрението. За общинската администрация не мога да гаранирам какви изводи си правят от тази информация.

И понеже инвестициите изискват средства, отиваме на следващия очевидно нерешим проблем

Колко пари трябват, откъде да дойдат и какво пропуснахме

На този въпрос не мога да отговоря на прима виста. Мога да предполагам обаче.
От опит знам, че смяната на канализацията на едно село като Марково, ще струва около 30 млн. лева. Отделно пречиствателна станция. Последният бюджет на Община Родопи за 2024 е 52.5 млн.

С две думи без кредит или заем проблемът с доставката на вода няма да се реши. Просто не е по силите на Община Родопи. Нито финансово, нито административно, както е видно.

Селата от Община Родопи се водоснабдяват от ВиК Пловдив. Самия Пловдив е около 500 000 хиляди, но няма проблем с водата. Бюджетът им обач е 684 милиона. Възможностите им за получаване на кредит съответно също са 10 пъти по-добри от тези на Община Родопи.
Друг е въпросът, че Община Родопи похарчи кредита не за водна инфраструктура, а за лампи и пътища. Няма лошо разбира се, но така унищожава възможността за получаване на кредит за ВиК инфраструктура.

Сега вече би трябвало хората да научат думата „ПРИОРИТЕТ“ в харчовете. Ясно е, че улиците и лампите се виждат, ама не се пият. По лош път мога да се движа, със стара лампа мога да се осветявам, ама без вода в чешмата… Направо да хващаме коритата и на ходим да перем на реката. Администрацията на общината няма да ги мислим, те си отиват в Пловдив, а там всичко си има.

И тук един риторичен въпрос към жителите на с. Белащица „-Как очаквате пари за инфраструктура с бюджета на Община Родопи? Нали не искахте в пределите на Пловдив?“

Политическата страна на нещата

Ако трябва да падна на нивото на Общинската администрация, бих попитал съвсем по герберски „-И как очаквате да Ви дадем държавни пари за ВиК, като сте си избрали кмет комунист?“
Парите знаете, че не достигат никога. В положението на селата от Община Родопи са стотици други села с кметове близки до властта. На кое село да оправим водата по-напред? На Брестовица (с кмет комунист) или някое друго с кмет лоялен към друга политическа сила?

За финал ще съм доволен, ако в главите на хората остане схващането, че решението на проблема с водата не е еднократен акт. Трябват много предпоставки за да се случи. Този порядък за мен е най-добрия

Гласувате за хора с визия – Ходите на заседанията на Общински съвет и си задавате въпросите, колкото и да са неудобни – Обединявате се около хора с визия, а не с PR мания – Организирате протести пред Общна Родопи – Не си мълчите, когато в социалните мрежи бушуват тролове и се опитват да ви замазват очите.

Иначе и обичаят “Бяла пеперуда” върши работа до следващото лято, когато проблемът ще е същият.

Васил Кендов – жител на безводно Бойково

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд appeared first on Kendov.com.

Референдумът за преминаване на с. Белащица от Община Родопи към гр. Пловдив, изкривената информация и активността във ФБ.

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/referendum_belastitsa/

Искам първо да отбележа, че не съм жител на Белащица и нямам нито изгода, нито вреда от това дали Белащица ще остане в рамките на Общиа Родопи, или ще предпочете да се включи като квартал (или село) към Община Пловдив.
Жител съм обаче на китното село Бойково, което е в Община Родопи и ми писна да ме лъжат, и манипулират.
Занимавам се с финанси, работя в София и пиша тази статия адресирана към мислещата част от населението на Община Родопи, на която също и е омръзнало да я „баламостват” с фотосесии във ФБ, и да й навират в лицето опорки от групите във ФБ.
Гледам на това като моя принос в подобряване на живота в Община Родопи.

Най-важната предпоставка, когато четете тази статия е да знаете, че смятам, че има начин жителите на общината да останат в отделна община, но за това е нужна ВИЗИЯ, КОЯТО ЛИПСВА в този общински съвет!

 

ОПОРКА 1 – Населението в Община Родопи расте и това е следствие на усилията на общинската администрация. Много хора от Пловдив предпочитат Община Родопи.

Пловдив е административен и културен център и е норамлно да привлича население. Последните години градът привлече голям брой жители от областите Смолян, Кърджали и Хасково. По същия модел както София (Лондон, Рим, Париж, Истанбул…) много жители предпочитат да се заселят в покрайнините на града и в близките села. Селата от Родопската яка, въпреки, че са с доста слаба инфраструктура е нормално да привлекат голям брой жители от Пловдив. Обикновено това са по-заможни хора, които могат да си позволят ежедневно пътуване.
Хубави климатични условия за живот има и около Карлово, Сливен или Пазардик, но селата в съседство до тези градове не се развиват и хора не се заселват, просто защото тези градове нямат инфраструктурата на гр. Пловдив. В тях не може да се намерят същото ниво на културен живот, спорт, здравеопазване и бизнес както в Пловдив.

Това са реалните причини хората да се заселват в селата около гр. Пловдив, а не работата на общинската администрация или мъдрото управление на общиснките съветници.

2. БЮДЖЕТА НА СЕЛОТО Е НАД 1 млн. лева, а на район Южен в Пловдив е само 300 000 лева.

Нито едно село в Община Родопи няма собствен бюджет! Бюджет има цялата Община и той се разпределя по усмотрение на общиснкия съвет.
Присъствах на „обсъждането” на това разпределение и останах с убеждението, че се извършва на базата на бр. жители в селото, а не на принципа на налагане на някаква визия за управление или финансиране на области, в които общината да се развива преференциално.

Тази година бе изтеглен кредит от 7 млн. лева, което ГАРАНТИРА, че догодина Белащица няма да получи 1 млн. лева, просто защото не може да изтегли още кредит!
Естествено напук може да се преразпределят такива средства към селото, но не ми се вярва останалите кметове да го позволят, защото ще е за тяхна сметка.

Само за информация – по закон кредита се тегли една година преди края на мандата за да не се остави общината в дълове за следващия мандат. Това е идеята на закона. Освен това има лимити за този кредит, като част от общите разходи за задължения – 15% от средногодишния размер на отчетените разходи за предходните 4 години или 50% от… Малко е сложно това за неспециалити  и няма да влизам навътре в сметките, но приемете, че възможностите за кредит на Община Родопи за следващата година са доста ограничени, за да не употребя по-силна дума!
Приемете просто, че догодина НЯМА ДА ИМА 1млн. за Белащица. Колко ще има зависи от Общинския съвет и хората, които го ръководят, но ще е далеч под 1 млн.

3.  Данъците ще са по-високи в Община Пловдив

Това със сигуност е така!
Нека не забравяме, че в Община Пловдив живеят над 500 000 души и плащат тези данъци. Дори както казахме идват от други общини и области с много ниски данъци, и се заселват в града. Не е толкова драстична разликата. Сигурно говорим за 100-200 лева на година разлика на семейство, НО….
Какво да кажем за транспорта? Харесва ли Ви транспорта в Община Родопи? Къде се намира Автогара Родопи и защо така?
Защото голяма част от населението на Община Родопи раоти в гр. Пловдив!
А как са цените на имотите? Дали декар земя в Пловдив е по-скъпа от декар земя в с. Белащица?
Мисля, че вече си отговорихте защо данъците са по-високи.

4. Земеделските стопани ще загубят субсидиите си

И това е така наистина!
Отново имаме НО. Пловдив е най-голямият пазар за земеделската продукция от Община Родопи. Не вярвам някой да си продава земеделската продукция във Варна или Силистра.
Няма да влизам в полемиката за изкупните цени на черешите, но проджаните бяха 6.50 на пазара до Гребната База. Черешите бяха от землището на с. Марково и с. Брестник, но ги продаваха прекупвачи.
Все си мисля, че голяма част от земеделските производители имат и апартаменти в Пловдив. Такива са ми наблюденията. И не само те. Голяма част от населението в Община Родопи има жилища в Пловдив.
Земеделските производители от Белащица със сигурност ще загубят субсидиите си, но цените на земите, които притежават ще се увеличат драстично. Просто Белащица няма да е вече земеделски район, а квартал на втория по големина град в България. Мисля, че сделката си заслужава от тази гледна точка. И без това селскостопанските работници са кът напоследък, а имотите под наем в рамките на гр. Пловдив са все по-акуални. Искаме или не искаме бъдещето на селата около Пловдив, с тези приоритети на администрацията, не е в земеделието. Колкото по-рано го осъзнаят хората, толкова повече пари ще направят.

Тук е момента да кажа, че все пак има начин земеделието да се запази като отрасъл, ако се запази и цялостта на Родопи, но не виждам да се прави нещо в тази насока.

 

5. Общината ще се управлява от други общински съветници и ще загубим самоуправлението си

Това не си струва да се коментира дълго. Самият факт, че се прави всичко за да се осуети референдум е достатъчно показателно за нивото на „самоуправление” в Община Родопи.
Личното ми мнение е, че такова самоуправление тук не съществува. Аз не съм видял досега на заседание да се направи каквото и да е предложение от населението и то да бъде прието. Прощавайте ако греша, но на тези заседания на които съм бил и медийните публикации които съм следил, прието предложение не съм видял.

6. Медийното отразяване

Като стана въпрос за медийното отразяване, определено прави впечатление тенденциозната работа на платени с наши данъци от общината медии, които би трябвало да отразяват събития. Говоря най-вече за rodopi-info, които не ги знам какъв им е случая, но никога не отразяват нещо различо от успехите на администрацията. Когато не се открива нова улица или детска площадка, се прави ИНСПЕКЦИЯ. И снимки, снимки… По ФБ групите е ужасно.

7. Култура, образование, спорт, туризъм, транспорт, здравеопазване

Това са сфери за които няма да откриете много информация или опорки в изказванията на администрацията. Не знам дали има нужда да коментираме изобщо. Мисля, че всеки има наблюдения и те не са в полза на Община Родопи.
Ще дам само пример с училищата. Моите деца учат в Пловдив, а вашите?
Според независимото външно оценяване От Община Родопи най-добре се е представило Часно Основно училище Слънчев Лъч с. Марково. То е 12-то в Бълагрия.

РЕСПЕКТ КЪМ ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ И ИНВЕСТИТОРИТЕ!

Общинското обаче е на 441-во място!
Други освен частното училище в Марково няма в топ 100. Следващото под номер 163 е училището в Белащица – Пенчо Славейков. В село Първенец сме на 1120 място, а в с Ягодово 1679 от общо 1734 училища.

Ако мислите, че общината има нещо общо с добрите резултати на частното училище в с. Марково или на общинското в с. Белащица, резонно е да попитаме какво се случва в Първенец и в Ягодово?

Моето заключение е, че тези успехи нямат нищо общо с работата на общинската администрация, а по-скоро с родителите и децата, които са се заселили точно в тези села, като осовната причина е близостта на гр. Пловдив и възможностите които той предлага. Посочените  села са такива с мащабно строителство и много нови заселници,  а тези които не са съвсем в полите на Родопите като Ягодово и не могат да привлекат съответното население имат доста по-скоромни резултати.
Пак казвам не мисля, че общинската администрация има нещо общо с добрите резултати в частното училище в с. Марково, освен ако някой общиснки съветник не е инвеститор там, но това ще породи редица етични въпроси и ще изясни доста от практиките в общината.

За средни училища няма да говорим, предполагам знаете защо. J

8. Много инвестиции в Община Родопи

Това не си заслужава коментар. Всеки може да направи справка, какво се случва в икономическа зона Тракия (примерно) и да го съпостави с инвестициите в Община Родопи.
Бих казал че е срамно да се отчита повишена икономическа активност на фона на тази в гр. Пловдив.

На тези, които са стигнали до тук се извинявам за многословието, но ако не се изтъкнат горните фактори, те никога няма да се отчетат и да се направи нещо в съответната посока.
В крайна сметка не всички се впечатляваме от нови градинки и детски площадки. Поне не тези, които знаем как би трябвало да се харчат парите, или имаме по-различна визия за развитието на Община Родопи.
Нужна е Визия за развитие, а такава липсва!

Оставете хората да си правят референдума. Ако всичко е наред, те няма да искат да напускат тази Община. Ако ли не, това ще е атестат за управлението през последните мандати.

За отбрана информация касаеща кредитирането и лихвите, моля последвайте ме в Телеграм канала Kendov.com 

За срещи и консултации по банкови кредити и неволи, моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

The post Референдумът за преминаване на с. Белащица от Община Родопи към гр. Пловдив, изкривената информация и активността във ФБ. appeared first on Kendov.com.