Tag Archives: марково

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BD%D1%8F%D0%BC%D0%B0/

Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд.

Много се е изписало за Маите. Тяхната цивилизация все още крие тайните си, макар някои обичаи да са доста добре изследвани.
При тях решението на всеки природен проблем се е свеждал до жертвоприношения. При продължителна суша например, владетелите са имали задачата да измолят дъжд от боговете. Те на свой ред са прехвърляли топката върху поданиците и са организирали публични жертвоприношения. В една от свещените пещери в Чечен Ица, където хвърляли телата от жертвоприношенията са намерени 127 тела, като 80% от тях са били момчета на възраст от 3 до 11 години. Лично мое предположение е, е това са били деца на политически опоненти.

Какво обаче се е случвало, когато владетелите не са успявали да измолят дъжд от боговете?
Ами много просто – пренасяли са в жетртва владетелите и техните семейства, и са избирали нов владетел.
Нищо не искам да кажа, но мисля че доста мъдър народ са били Маите. Затова и до ден днешен се възхищаваме на достиженията на цивилизацията им.

Да видим сега как ние с нашите достижения 1000 години след тях би следвало да се справим с липсата на вода в 21 век.

Тръбите не се виждат и не стават за PR

Може би едина от най-важните предпоставки за да не се реши проблемът с водата е, че тръбите са под земята и не се виждат. От друга страна копането и затваряне на улици създава доста неприятности на населението, а това не е добре. Всички знаем колко е важен PR-а за кмета на Община Родопи. Друго си е да е лапма, или улица, или някоя обновенна сграда… Вървиш си и се блъскаш в нея ежедневно. Няма как да не я видиш. Пък си речеш «Добър си ни е Кмета. Я виж колко неща прави неща за селото.» А водата? Те дъждовете като дойдат, всичко ще се оправи.
Хубаво ама така е от 5 години.

Администрацията няма проблем с водата

Служителите в Община Родопи до един имат жилища в Пловдив. А в Пловдив проблем с водата няма.
Злите езици говорят, че председателят на Общинския съвет г-н Владо Маринов, който живее в с. Бойково, нямал проблем с водата в къщата си за гости. Да но останалите в село Бойково имат такъв проблем всяко лято.
Аз самият съм жител на Бойково. Миналата неделя се разходих по планината над селото и стигнах до съседното село – Ситово. И то няма вода. Чешмите в гората обаче всичките бликат от вода. Явно вода има и дъждът не е фактор. Позагледах и старите каптажи (защото направиха нови преди години). Ами имат си вода, даже някои преливат. Откъдето и да го погледна, вода в гората има предостатъчно. В селата обаче няма, което ме навежда на друга мисъл.


Специално в Бойково загледах тръбите на каптажите, които водят към селото. Ами теснички са и са стари. Прди 2 седмици, докато пооправяха горския път за селския събор, спукаха тръбата и сега се вижда над земята. Според мен е 1.5 цола, но не мога да се закълна. Не носех шублер да я измеря. А ВиК мрежата в Бойково беше сменена преди години с изцяло нови тръби, които сад доста по-широки от тези, които доставят водата от каптажа. Колко са затлачени това е отделен въпрос. Знам обаче, че ВиК искат да им се отчужди право на преминаване или собственост върху земята, през които минават тръбите от каптажите, за да ги сменят. И са си прави. Много от тръбите минават през частни имоти, защото са правени по комунизма. Как си представяте ВиК да копае в частен имот?

И тук зачитаме закона за водите

чл.10 ал.4 (2) Политиката по експлоатация и реконструкция на В и К инфраструктурата се осъществява от кмета на общината.

ал. 1 Общинският съвет приема Програма за развитието на В и К сектора

ал. 2 Кметът на общината разработва Програмата и я предлага за обществено обсъждане.

И щом законът е такъв, продължаваме да търсим да видим какво пак не е свършила общината



Заделените пари в бюджета реално не се използват

В заседанията по обсъждането на бюджета, почти винаги съм сам. С малки изключения. Помня как жители на с. Марково, организирани от кмета г-жа Терзиева, дойдоха на такова заседание и съответно получиха най-голям дял от парите по изтегления кредит, за ремонт на няколко улици в селото.
Нищо, че всички ще плащат кредита, парите отиват в Марково.

ТАКА И ТРЯБВА ДА БЪДЕ! – Парите трябва да следват инициативните!

Да обаче и в Марково вече има режим на водата. Не ми се рови отново в бюджета (ако някои си плати ще му го изровя разбира се), но в последните бюджети имаше заложени капиталови разходи за водни колектори, които да решат проблема с водата в Марково. И така няколко години. Земята била отредена, проект по думите на кмета Михайлов имало, но колекторите нещо ги няма.
Всички знаем колко е сложна работата на кмета, но пък според закона по-горе, политиката по водата се осъществява от него. Това му е работата. Би следвало да е и приоритет. Много хубаво, че имаме LED лампи или тържества с хора във всяко село, ама водата…

Може би малко хора знаят, че акведуктът на Коматевския възел в Пловдив е захранвал Тримонциум с вода точно от землището на Марково. Тогава в Тримонциум по оценки на историци са живели между 60-80 000 души.
В днешното село Марково живет около 5500 души. Разбира се това са хора с много по-голямо потребление на вода от средния жител в древен Тримонциум. В селото има множество къщи с басейни и морави, изискващи напояване, така че потребленито не вода на тези 5500 може и да е по-голямо от това на древните жители, ако и да са били над 60 000 души.
Но и другото е вярно. Днес не строим акведукти, а полагаме тръби в дупки, изкопани с фадроми и багери. Загубите на вода би следвало да са много по-малко в сравнение с акведукта, а водита може да се пренася от много километри, благодарение на електричество и помпени станции.

Може ама някой трябва да има визията да го направи, а 5 години явно не са достаъчни за тази визия в Община Родопи. Не са римляни все пак и са тук само до следващите избори.

Ръстът в населението

Ето какво казва г-жа Терзиева, кмет на с. Марково

„”Признанието е голямо, това е много важен приз за всеки общественик, който е решил да извършва дейност за благото на хората. Марково е една кауза. Доста се разраства селото, в него вече има около 5500 жители. Тенденцията в последните 4-5 години е такава – младите семейства да отиват в населени места близо до големия град. Марково се намира на само 5 км от Пловдив, което го прави притегателно място”, заяви Терзиева пред Bulgaria ON AIR.“

Мисля, че ако синът ми в 6-ти клас прочете тези редове, веднага ще разбере, че инфраструктурата няма да издържи това развитие и трябва да се направят инвестиции за подобрението. За общинската администрация не мога да гаранирам какви изводи си правят от тази информация.

И понеже инвестициите изискват средства, отиваме на следващия очевидно нерешим проблем

Колко пари трябват, откъде да дойдат и какво пропуснахме

На този въпрос не мога да отговоря на прима виста. Мога да предполагам обаче.
От опит знам, че смяната на канализацията на едно село като Марково, ще струва около 30 млн. лева. Отделно пречиствателна станция. Последният бюджет на Община Родопи за 2024 е 52.5 млн.

С две думи без кредит или заем проблемът с доставката на вода няма да се реши. Просто не е по силите на Община Родопи. Нито финансово, нито административно, както е видно.

Селата от Община Родопи се водоснабдяват от ВиК Пловдив. Самия Пловдив е около 500 000 хиляди, но няма проблем с водата. Бюджетът им обач е 684 милиона. Възможностите им за получаване на кредит съответно също са 10 пъти по-добри от тези на Община Родопи.
Друг е въпросът, че Община Родопи похарчи кредита не за водна инфраструктура, а за лампи и пътища. Няма лошо разбира се, но така унищожава възможността за получаване на кредит за ВиК инфраструктура.

Сега вече би трябвало хората да научат думата „ПРИОРИТЕТ“ в харчовете. Ясно е, че улиците и лампите се виждат, ама не се пият. По лош път мога да се движа, със стара лампа мога да се осветявам, ама без вода в чешмата… Направо да хващаме коритата и на ходим да перем на реката. Администрацията на общината няма да ги мислим, те си отиват в Пловдив, а там всичко си има.

И тук един риторичен въпрос към жителите на с. Белащица „-Как очаквате пари за инфраструктура с бюджета на Община Родопи? Нали не искахте в пределите на Пловдив?“

Политическата страна на нещата

Ако трябва да падна на нивото на Общинската администрация, бих попитал съвсем по герберски „-И как очаквате да Ви дадем държавни пари за ВиК, като сте си избрали кмет комунист?“
Парите знаете, че не достигат никога. В положението на селата от Община Родопи са стотици други села с кметове близки до властта. На кое село да оправим водата по-напред? На Брестовица (с кмет комунист) или някое друго с кмет лоялен към друга политическа сила?

За финал ще съм доволен, ако в главите на хората остане схващането, че решението на проблема с водата не е еднократен акт. Трябват много предпоставки за да се случи. Този порядък за мен е най-добрия

Гласувате за хора с визия – Ходите на заседанията на Общински съвет и си задавате въпросите, колкото и да са неудобни – Обединявате се около хора с визия, а не с PR мания – Организирате протести пред Общна Родопи – Не си мълчите, когато в социалните мрежи бушуват тролове и се опитват да ви замазват очите.

Иначе и обичаят “Бяла пеперуда” върши работа до следващото лято, когато проблемът ще е същият.

Васил Кендов – жител на безводно Бойково

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Вода в чешмите на селата от Родопи няма, но проблемът не е в липсата на дъжд appeared first on Kendov.com.

Ще чакаме рейса докато не разберем, че PR-a работа отчита, но работа не върши

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D1%89%D0%B5-%D1%87%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D1%87%D0%B5-pr-a/

Последните няколко дни транспортът в Община Родопи е обект на дискусии и манипулации.
Това е така, защото е нередовен и графикът не се спазва, а много жители на Община Родопи работят в Пловдив и не могат да се придвижват.

Както са казали мъдрите хора, един проблем не може да се реши, ако не се припознае като проблем и не се назове с истинското му име. В противен случай как ще бъде решен, ако не знаем, че точно това е проблема.

Подоно е положението в Община Родопи. Реалният проблем се неглежира, а вниманието на хората се отклонява с цел PR.
Нагледен пример за това са проблемите в село Първенец през последната седмица. От една страна имаше спукана тръба, което е често срещана ситуация във всяко населено място и доста отработена схема за отстраняване от ВиК. Кмета на Общината обаче скочи като лъв да отстрани проблема, направиха се няколко инспекции, пуснаха се снимки и изявления във Фейсбук… Изобщо ще речеш, че ако не беше този шум, ВиК нямаше да оправят проблема. Всички знаем, че това не е така, но как иначе да отчетеш дейност?

От друга страна пробемът с транспорта на хората за работа и на децата от училище си го имаше от преди изборите. Никой не се сети да зададе въпрос на стария нов кмет за нередовността на градския транспорт. Аз написах статия по въпроса, но ми беше обяснено как нищо не разбирам, защото тогава преблемът се решавал с искане за КВОТА ЗА ТРАНСПОРТ.
Както тогава, така и сега това не можеше да стане, но пък парира неудобните предизборни въпроси. Тръгнаха да решават друг проблем и ето резултата седмици след изборите. Преизбрахме си кмета и пак сме недоволни.

Сега на жителите на Община Родопи отново се внушават няколко много грешни тези, за  решаването на проблема с транспорта.

Първата и най-неправилна теза е, че проблемът може да се реши на парче. Говори се за проблем с траспорта само за селата Марково, Първенец и Храбрино.

Ами останалите села? Брестовциа също има този проблем. Златитрап също. Ами Бойково, Ситово, Лилково, Дедево… Те не са ли част от нашата община? И те имат същите проблеми, но явно не са толкова важни.

Втората теза е, че проблемът ще се реши със селски събрания на хората

Не няма да се реши със събрания на хората. Те избраха преди няколко седмици хора, които да им решават проблемите с превозвачите. Самите жители нямат договорки нито с Община Пловдив, нито с превозвача, а което е още по-странно очаква помощ от жителите при положение, че те нямат и правомощията да решат този проблем. Нямат и правомощията да преговарят с който и да е било, освен с общинската администрация на Родопи.

Решението на проблема само за 3 села – Марково, Първенец и Храбрино, обрича останалите на липса на транспорт. Кой е този превозвач, който ще поеме само далечните села, докато негов конкурент събира печалбата от най-близките и най-големите,м?

Третата теза е най-интересната. Тя е свързана с това, че се очаква проблемът да бъде решен с разговори.

Разговори с Областия управител, с кмета на Пловдив, с превозвача, с хората по места…
Аз смятам, че проблемът ще се реши с ПАРИ, а не с празни приказки. И колкото по-рано го осъзнаем, толкова по-бързо ще бъде решен.
Цялата Пловдивска преса гърми как Община Родопи и кметовете на трите села искали Пловдив да пусне своя транспорт до тези села.
А КОЙ ЩЕ ПЛАЩА?
Община Пловдив самата няма свестен транспорт, та камо ли да реши превоза на съседните села. Транспорта в Пловдив както и в Родопи е субсидиран от Общините.
Сега като знаете какво е предложението някъде да прочетохте кой ще субсидира новите линии? Или те ще го правят за сините ни очи, ей така благотворително?

Някой знае ли колко пари са се дали последната година от Община Родопи за субсидиране на транспорта?

Защото преди няколко дни на спешна сесия се прие новия бюджет на Община Родопи. Ако там няма заложени средства за събсидия на транспорта, остава бюджета на Община Пловдив да отдели тези пари, за да могат жителите на Родопи да имат транспорт. Хубаво пожелание, но наблюдебието ми е, че общинските съветници в Пловдив са някакси по-вчас от нашите. Надали ще посмеят да плащат за транспорта на Родопи. И тук идва четвъртата теза.

Четвъртата теза е, че Община Пловдив може и има правомощията да осъществява транспортни услуги на територията на Общиа Родопи.

В интерес на истината не съм проучил тази теза. Може и да е възможно юридически, макар да се съмнявам малко. При всички положения ако градския транспорт в Пловдив е субсидиран, то тогава Община Пловдив ще трябва да субсидира и транспорта на Родопи. А защо да не пуснат и междуградски линии по същата логика примерно до Варна?

С две думи добре е че общинарите пробват различни тактики, но е хубаво и да имат малко самооценка за проблема. А той си стои от преди изборите. Тогава не успяха с исканията за квоти за транспорт и САЛВА БОГУ.
Това би значело, че Общината ще има своя транспортна фирма. Това са инвестиции за автобуси, за изграждане на автогари, субсидии, плащане за автогара на територията на Пловдив… Изобщо най-лесни начин да фалирате Родопи е да започнете изграждане на собствена транспорта фирма.
Естествено има и друг начин – да се даде транспорта на външна фирма, но тогава работещите в Пловдив ще трябва да спрат д апътуват, защото цената на билета няма да е 1 лев.

Как си представяте цената на билета в Пловдив от Центъра до Коматево да бъде същата като цената от Центъра до Марково? И как кондуктора ще следи кой къде се качил и кой до къде е платил и трябва да слиза, ако се удължи линията на 20-ката от Коматево примерно?

А обществена поръчка нова трябва ли да се прави за тези линии или викате ей така просто им нареждаме на превозвачите и те почват да возят до Храбрино? А кой ще я прави тази поръчка – Пловдив или Родопи? От чий бюдет ще се плаща? Има ли ги тези разходи заложени в бюдета?

Докато не се научим да не вярваме на PR-а, ще си дремем по спирките или ще си плащаме скъпо и прескъпо за транспорт, ако и да сме на няколко километра от Пловдив.

И разберете едно – ЕДИНСТВЕНИЯ ОТ КОЙТО МОЖЕМ ДА ИЗИСКВАМЕ И ДА ИМАМЕ ПРЕТЕНЦИИ Е КМЕТА НА ОБЩИНА РОДОПИ!
Само той ни е длъжен с нещо, никой друг! Само той има правомощията да реши проблемите ни с транспорта, стига да знае как. Няма селски събрания, няма отправяне на неизпълними искания. Трябва си визия, но визия явно липсва. Затова ще си плащаме!

Васил Кендов – Финансист и жител на Община Родопи

Вижте също статията за транспорта в с. Марково

П.П. С нетърпение очаквам новите цени за транспорт, след изтичне на договора на Пловдив и Хеброс бус. Искам да видя и коя автогара ще се използва, следкато Родопи е собственост на Хеброс бус, а Филипово е от другата страна на града. Дали пък Община пловдив няма да изгради друга автогара за да обслужи Родопи или общинския съвет ще предпочете да затвори очи и да използва някоя последна спирка като автогара?
Следя с интерес как мерките на парче ще бръкнат в джобовите ни, а ние ще си научим урока или ще си плащаме!

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Ще чакаме рейса докато не разберем, че PR-a работа отчита, но работа не върши appeared first on Kendov.com.

Как ни цакат с предизборните активности?

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%B8-%D1%86%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D1%81-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81/

Тук ще се опитам да синтезирам някои факти около предизборните активности и обещания, които лесно се забравят, но пък позволяват да се манипулира общественото мнение. Естествено, не всички са длъжни да се съгласят, но така или иначе човешкото съзнание е достатъчно обременено за да си задава въпросите:
– Може ли да стане по друг начин? Това не е ли работа на Общината? Наистина ли това което правят е толкова важно за мен?

Ще започна с нещо позитивно.
Почистването на градинки и засаждането на растения и дръвчета.

Много  модерно в последно време, кандидат кметове и общински съветници да садят градики и да почистват площи. На пръв поглед това изглежда доста „активистко”, но не е точно така. Големият „+” е, че по този нчин се поставят основите на така бленуваното „гражданско общество”. Естествено не във всички случаи това е верно. В повечето случаи това сформира една групичка около кмет или общински съветник, по-скоро приличаща на „актьори на заплата”, което не може да се нарече точно гражданско общество, защото те действат на принципа – Който не е с нас е против нас. Виждате го във ФБ групите, как уж радетели на „добрините” излизват своята жлъч въру хора с различно мнение или по-скоро под предлога за нещо хубаво и полезно (каквито на пръв поглед са тези активности), правят предизборни кампании.

Най-големият минус на тези мероприятия е, че реално ОТНЕМАТ ЕНЕРГИЯТА НА ОБЩЕСТВОТО и пречат за неговото формиране. Замислете се какво би било, ако тези „групички активисти” вместо да садят дървета, поискат от общината ТЯ ДА ГИ ЗАСАДИ! Или поскат общината да изпрати служители, които да почистят градинката. Защото това е нормалния начин за формиране на гражданско общество. За да може и утре общината да си върши работата и освен „гражданско общество” да имаме и работещи институции.

Обобщение: Малко е спорен ефекта от активности по почистване на площадки или засаждане на цветенца и дръвчета. В последствие пак общината ще трябва да се грижи за тях и е редно те да си ги засадят, а „акивистите” да изискват и контролират дейността по обагородяване на средата. Така утре няма да се налага пак да садим и почистваме. Не че е лошо, но нека не вършим работата на общината все пак.

Инфраструктурата – гордостта на всеки кмет

Понеже съм кандидат за кмет на Община Родопи (Община от 21 села около Пловдив), в която живеят хора работещи предимно в големия град, имм доста преки наблюдения за инфраструктурата. Изгражда се с кредит, който ще съществува далеч след изтичането на мандата на кмета и общинския съвет. Това е нормално, но не е нормално да теглиш кредит, ако не си си изпълнил бюджета (изпълнен е едва на 55%) Оставяме на страна финансовата част, но положението е по-скоро като да блаодариш на банкомата, че ти е пуснал собствените ти пари.

И тук резултата от гражданското общество, което прави градинки и сади дръвчета става особено видим. Същото това „общество” е ОК с харченето на парите от кредита и дори е благодарно за този харч. За това, че общината е ДЛЪЖНА да се грижи за инфраструктурата нито дума.

Обобчение: Видите ли „гражданско общество”, което да благодари на Общински кмет за инвестиции в инфраструктура, а не да изисква и протестира, да знаете, че това е зависимо общество. Един вид феодално общество, готово да се постави в зависимост от всяка власт, а не да се бори за правата си!

Мантрите – „Работим здраво” и „Дължите го на мен”

Използвам чисто илюстративно слогана на досегашния кмет на Община Родопи, като образец. Много кметове искат да си припишат заслуги за неща, които нямат нищо общо с тяхната работа. На едно от заседанията на Общинския съвет досегашия председател каза, че най-бързо развиващото се населено място в България (с. Марково до Пловдив е с най-голям брой разрешителни за строеж на глава от населението) поради тяхната дейност. После „Господари на ефира” показаха със скрита камера как същия човек храни децата в училищата с храни с изтекал срок на годност.
Но да се върнем към въпроса. На практика селата в Община Родопи са около Пловдив в полите на Родопите. Тези села се развиват от години, не заради един или друг кмет, а заради локацията си. Развиват се и без инфраструктура. Нея я направиха с кредита последната година, а разрештелните за сроеж, с които се гордее Марково са издадени в началото на мандата без да има инфраструктура. Да не говорим за решенията за строителство и покупката на земята. Те пък са още от предходния мандат, който си беше доста разсипнечески по моя оценка.

Обобщение: – Най-вероятно всичко с което се гордеят кметовете в момента, води своето начало преди техния мандат. Да, не трябва да се омаловажават техия труд и усилия, но не трябва и да се надценяват.

Важните неща – Образование, здравеопазване, обществен транспорт, охрана, култура…

Никой не обръща внимание на истински важните неща. Приема се, че инфраструктурата е най-важото нещо и приоритет на кмета, но не е така. Безспорно инфраструктурата е много важна част от дейността на Общинските ръководства, но тук искам да припомня едно изказване, което се приписва на Чърчил.
През Втората световна война, обсъждайки бюджета за войната, финансовия министър предложил на Чурчил да пренасочат парите за култура, тъйкато това е сфера, която не е свързана дори косвено с военните декствия. Чърчил отговорил по следния начин:

„ За какво водим тази война тогава, ако не заради нашата култура?”

Ако вземем една ремонтирана улица, за която обикновено хората са много благодарни на кметовете и сравним ползите от нея с добро местно образование или необходимостта да водите децата си на частни уроци в града всеки ден (или на спорт) ще излезе, че бихте спестили много повече пари и време, ако намирате подходящото образование във вашето населено място. Същото е и със здравеопазването. Кое е по-важно – осветлението по улиците да бъде LED, или да намирате лекарствата си в местната аптека, а не да ходите до града?

Обощение: Няма да видите кандидат кмет (освен мен разбира се J ) или общински съветник, който да се гордее и хвали с постижеия в тази области. Инфраструктурата е в устата на всички, а големите икономии в личния бюджет се постигат имено от споменатите дейности – Образование, здравеопазване, обществен транспорт, охрана, култура…
Проблемът е, че те не се виждат, а както казахме в началото човешкото съзнание по-трудно си ги представя и следователно подлежи на манипулация.

Все пак не всеки е Чърчил, нали така?

И на изборите – умната. Ето ви пъпросите с които да тествате обещания и рекламирани до момента резултати:
– Може ли да стане по друг начин? Това не е ли работа на Общината? Наистина ли това което правят е толкова важно за мен?

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

The post Как ни цакат с предизборните активности? appeared first on Kendov.com.

Транспорт в с. Марково няма, но и визия в Община Родопи няма

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/matkovo-village-transport/

В Село Марково пак недоволстват хората, че нямало рейс.
Лошото е, че само се констатира без да се потърси реалния проблем. А без да се дефинира няма как да  бъде решен.

Понеже в групата на с. Марково не ми одобряват публикациите (май причината е някакви политически възгледи на админите)  я поствам на моята стена и моля някой, който има достъп, да я шерне.

Та има една фирма – Хеброс Бус, която би трябвало да осъществява превоза от с. Марково до гр. Пловдив по предварително договорен график.
Злите езици обаче кават, че тази фирма има договор с Община Пловдив, а не с Община Родопи, където е с. Марково. Евала на местните жители и кметицата, че се организират и дават гласност на проблема, обаче надали той ще се реши от кмета на Община Родопи, просто защото реално няма визия за решението му.
Между другото същият проблем съществува във всички останали села от Община Родопи, но само с. Марково повдига този въпрос публично (респект за което).

Какъв е случаят и каква си решенията?
Фирмата Хебрус бус има договор с Община Пловдив за извършването на тези превози, а не с Община Родопи. Ако на администрацията на Родопи това не и харесва, може тя да си подпише договор с друг превозвач, но това няма как да стане по няколко причини.
Първо този превозвач трябва да спира на някоя автогара и то в пределите на гр. Пловдив. Тоест те ще бъдат на 100% зависими от Община Пловдив, а не от Родопи, защото няма да имат Автогара където да оперират.
Да преположим, колкото и да е невероятно, че Община Пловдив се съгласи и определи Автогара за целта (макар в Пловдив мисля, че остана само една Общинска Автогара – от другата страна на града), тогава „ползите” от договорът за превоз ще се взимат от Община Родопи, а Пловдив само ще обслужва „за сините им очи”. Но нека предположим, че изобщо не иде реч за „ползи”, колкото и смело да е това предположение. То тогава по пътя на логиката, Пловдив ще се наложи да „забие” толкова тлъста такса на този нов оператор, че жителите на Община Родопи надали ще могат и искат да я плащат. И това ще е нормално. В случая с Хебрус бус автогарата си е тяхна и поне за това не плащат. Дори и в най-смелите си мечти не виждам как Община Пловдив ще се съгласи да предостави парцел и обслужване на оператор, който се е „заиграл” със съседната община.

Нали не сте забравили за референдума в Белащица, който уж бил незаконен, пък се оказа съвсем законен, според Областия управител? Виж ако Белащица е част от Пловдив, то тогава ще си има и градски транспорт, което е и първото възможно решение на проблема.
Но на повечето хора това решение не им се струва удачно, защото данъкът МПС в Родопи е по-нисък и това им е по-важно. Само да уточня, защото з атов аще говорим в друг материал – данъкът е веднъж годишно, а транспорта ежедневен.

Уточнихме вече, че няма как превозвач да има договор с Община Родопи, а да се обслужва от Община Пловдив. Мисля, че по този въпрос две мнения няма или поне не би трябвало да има. Но ако има, то тогава приемете, че написаното до тук са пълни глупости и не си губете времето с по-нататъчно четене.

Ако обаче сте схванали идеята и сте на мнение, че има резон, то тогава нека разгледаме варианта с обществен превозвач. Тоест Община Родопи закупува бусове или маршрутки и създава Общинско предприятие. Да си призная честно, като знам капацитета на администрацията и най-вече липсата на всякаква визия мисля направо да отхвърля този вариант и да не го обсъждам. Излишно е. Тук се опитваме да направим анализ, а не да развиваме фантастични истории. Финансирането на това начинане пък съвсем не е по силите на община Родопи. Така е по-цял свят – превозвачът или е с договор от Областта или е държавен.

Друг изключително съществен проблем е дотацията и цената на билета. У наше село – Бойково (пак в община Родопи), транспортът е спонсориран. Плащат се по 3.00 лв (мисля) за 12 места при всеки курс. Има, няма хора на превозвача са гарантирани тези  36 лева (или нещо подобно).
Сега моля всеки с ръка на сърцето да си каже, колко са му важни 36 лева на курс, в които се включват гориво, заплата, осигуровка, печалба и амортизация, м? Като имате предвид обаче, че пътят е планински – завои, дупки, наклони…
Аз ще Ви кажа как расъждава един превозвач. „- То шофьора го няма днес, пък и да е тук, кой знае колко хора ще се качат… Я изкарам 20-30 лева от тоя курс, я не. По-добре да го чакам да се върне на работа, вместо да поддържам още един шофьор.”
Как се решава този проблем ли? Ами Община Родопи се бърка с една допълнителна дотация за всеки курс и тогава на превозвача започва да му пука дали ще направи курса или не.

Е да де, ама то бюджета на общината е изпълнен едва на 55%. Откъде да дойдат тези пари?

А и кметовете на селата като гледам не се заинтересуваха много от изпълнението на бюджета. Познайте кой кмет единствено присъства на заседанието за отчета на изпълнението на Бюджет 2022? – Правилно, единствено кметицата на с. Марково. И двама общински съветници въпреки, че тяхна е работата да контролират и гласуват този бюджет. Но за тази среща ще направя отделно видео, понеже е важно да знаете защо няма пари за това и онова във Вашето село.

Е как искате тогава да имате редовен траспорт бе хора? Мислите ли, че друга фирма ще е по-съвестна при този начин на заплащане?
А мислите ли, че при 55% изпълнение на бюджета ще можете да си позволите разходи за дотации на транспорт?
Айде… казахме, че към Пловдив няма да се присъдиняваме и не можем да разчитаме на градски транспорт, който между другото и в Пловдив е гола вода, но май е по-добър от междуградския.

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

Ако очакваме, че с констатация ще се промени нещо, жестоко се лъжем. На срещите за бюджета и неговия отчет сме обикновено по 5-10 човка граждани. А тези заседания не случайно са регламентирани по закон. Те са предвидени за да можем да упражняваме контрол, доколкото можем. Ами ние и това не правим. Ами няма как да се промени нещо, ако ние самите не направим или не изискаме нещо да се промени.
Да…! възможно е да се намери някакво временно решение до изборите (примерно), но лично аз и в това се съмнявам. Въпреки че от друга страна в тази община  PR-ът е издигнат в култ, та не се знае. Едно е сигурно обаче – дългосрочно не са на лице предпоставките проблемът с транспорта да се реши. Няма я и визията. PR – ДА, Визия – НЕ!

The post Транспорт в с. Марково няма, но и визия в Община Родопи няма appeared first on Kendov.com.