Tag Archives: ваксини

Научни новини: Динозаври, комети, ваксини и генни терапии

Post Syndicated from Михаил Ангелов original https://www.toest.bg/nauchni-novini-dinozavri-kometi-vaksini-genni-terapii/

Хищническа мистерия

Научни новини: Динозаври, комети, ваксини и генни терапии

Измежду могъщите същества, населявали планетата ни преди милиони години, може би най-пленяващ въображението е гигантският хищник тиранозавър (Tyrannosaurus rex). С впечатляващите си размери и запомнящи се роли в „Джурасик парк“ той се е превърнал в икона на динозавърското царство. В продължение на години палеонтолозите се опитват да разберат неговото поведение и развитие, като разполагат с по-малко от 40 сравнително пълни образци. Нови разкрития показват, че може би някои от представите ни за страшния звяр са грешни.

Историята започва през 40-те години на миналия век с откриването на череп в богатото на палеофлора и фауна находище Hell Creek. Тогава го определят като образец от нов вид горгозавър (Gorgosaurus), но по-късно започва активна дискусия за видовата му принадлежност, като с времето се оформят два лагера. Учените от единия смятат, че това е възрастен индивид от нов род – нанотиранус (Nanotyrannus), позовавайки се на морфологията на черепа и на това, че костите са сраснали. Опонентите им изказват мнението, че е по-вероятно находката да е от малък тиранозавър. Тъй като разполагат само с този единичен екземпляр, никоя от страните не може да даде надеждно доказателство.

Ситуацията остава патова до 2001 г., когато е открита нова находка – добре запазен образец, наречен Джейн. След няколко години подготовка Джейн става достъпна за изследване и предизвиква сериозно вълнение. Учените и от двете страни откриват доказателства за своята хипотеза. Да, зъбите са повече, челюстта има специфична дупка и някои кости са по-различни, но от друга страна, това може да се обясни с възрастови и индивидуални специфики. В крайна сметка Джейн успява да разубеди някои привърженици на идеята за отделен вид, накланяйки везните към мнението, че образците най-вероятно са млади тиранозаври.

Малко след като започват вълненията около Джейн, в същото находище е направено забележително откритие: почти цели скелети на два динозавъра – растителнояден трицератопс и млад тиранозавър, наречен Кървавата Мери (Bloody Mary), макар полът на динозавъра да е неясен. Привидно двамата са вплетени в битка, което дава името на фосила – „Воюващи динозаври“, но най-вероятно позата е случайна. Уви, за повече от десет години тази находка остава в частна колекция, скрита за учените, докато през 2020 г. скелетите са откупени и включени в музейна експозиция.

Научни новини: Динозаври, комети, ваксини и генни терапии
Трицератопс (вляво) и нанотиранус (вдясно), привидно вплетени в битка. Източник: Geekgecko – Own work, CC0

След като става достъпен за анализ, образецът предоставя много нова информация, като най-интригуващото е, че може да бъде определена възрастта на индивида. Поради специфики в растежа на костите в тях се образуват растежни пръстени, сходни с тези в дърветата. Така учените установяват, че динозавърът е бил поне на 14 години, когато е загинал, а в последните години растежът на костите е бил забавен. Това сочи, че Мери е почти възрастен индивид и е нямало да порасне много повече.

При тези новопредставени данни изглежда, че спорът за съществуването на Nanotyrannus като отделен род може да се смята за приключен. Учените дори дават предложение за два вида в този род – N. lancensis, чийто представител е Мери, и N. lethaeus, който е бил малко по-голям, представен от Джейн. Най-вероятно нанотиранусите са достигали малко над 2 метра и тегло около 700 кг (според кратка справка в интернет – колкото голяма крава или стар модел „Фолксваген“ костенурка) – около десет пъти по-малки от T. rex. Освен по размер те се различават и по стойка. Нанотиранусите имат много по-пропорционални крайници, което предполага, че са били по-пъргави от гигантските си сродници и са можели да тичат. Краката и „ръцете“ на Мери са с размери, сходни на тиранозавърските, въпреки че е по-дребна.

Освен че поставя вида в таксономичното дърво, публикацията повдига редица въпроси за представите ни за тиранозаврите до момента, част от които се основават на информация, получена всъщност от друг вид. Като вземем предвид колко богато е видовото разнообразие в наши дни, е много вероятно сходни грешки да са допуснати и при други видове. Така това изследване може да предизвика преразглеждане на много фосили.

Ваксини с двойно действие

Разработването на ваксини срещу ракови заболявания е едно от най-силно желаните постижения в медицинската наука. Макар и вече да има одобрени продукти, които предпазват от някои видове рак, те работят срещу вирусните причинители на заболяването. Към момента ваксините, които насочват имунната ни система към туморите още при възникването им, са основно обект на хипотези и медицински изследвания.

Но метаизследване на над 1000 пациенти представя интересно следствие от поставянето на ваксините срещу COVID-19. Както се оказва, освен че са с висока специфичност и ефективност за предпазване от вируса, те повишават общата активност на имунната система и могат да помогнат при терапията на някои туморни заболявания.

Зад това откритие стои по-стара разработка. В експерименти с мишки учените установяват, че за предизвикване на имунен отговор срещу тумори не е нужно да се целят в конкретен протеин в образуванието. Ваксините се базират на основната идея, че дават възможност на тялото да се запознае с патогена по безопасен начин, така че да подготви имунен отговор на него. Но освен това те предизвикват отделянето на сигнални протеини, наречени цитокини, включително интерферон. Оказва се, че той може да активира имунните клетки в туморните тъкани, които да обучат имунната система, така че тя да започне да ги атакува. Това обаче не е достатъчно, тъй като раковите клетки са разработили защита – отделят протеин, който дезактивира атакуващите ги Т-клетки.

За справяне с проблема учените прилагат двоен подход. Те разработват неспецифична иРНК ваксина за активиране на имунната система, и я комбинират с инхибиторни вещества, които се използват за терапия на някои туморни заболявания и потискат отделянето на защитния протеин. Така дават възможност на тялото да използва естествените си способности за справяне със злокачествените клетки.

Резултатите от тази експериментална разработка пораждат интересно предположение – щом не е нужна специфична ваксина, подобен ефект би трябвало да се наблюдава и при иРНК ваксините срещу COVID. Потвърждение на хипотезата идва от анализ на данни за продължителността на живота на над 1000 пациенти с рак на белия дроб и кожата. Тези, които са били ваксинирани в рамките на 100 дни от започване на имунотерапия с инхибитори, живеят почти два пъти по-дълго – 37 месеца срещу 21 месеца при неваксинираните. Подобно подобрение не се наблюдава при пациенти, получили ваксини срещу грип или пневмония, които не са базирани на иРНК.

Сходен ефект на повишаване на активността на имунната система е забелязан и при деца с атопичен дерматит. Поради връзката му с понижаването на имунитета той често е предвестник на други по-тежки заболявания. Също така децата, страдащи от него, са по-предразположени към инфекции, засягащи респираторната система. Метаизследване на почти 6000 пациенти под 17 години показва, че след ваксинация срещу COVID рискът от появата на ушни инфекции, пневмония, синузит и др. спада средно с 40%.

Данните подчертават важността на откритието на този нов клас ваксини. След като помогнаха за намаляване на жертвите от пандемията, изглежда, тепърва ще разгръщат потенциала си. Интересно е дали и как подобни разработки ще бъдат повлияни от политическия климат в САЩ, където някои щати подготвят законопроекти за забрана на иРНК ваксините. В комбинация с решението за орязване на бюджета за разработка на такива ваксини, което беше критикувано от редица международни и американски организации, има голяма вероятност следващите големи разработки в тази област да бъдат в портфолиото на европейски или азиатски компании.

Комета или извънземни?

Тази година се оказа изключително богата на комети, на които можем да се възхищаваме.

През януари C/2024 G3 (ATLAS) беше страхотна гледка в нощното небе на южното полукълбо. В началото на годината откриха и C/2025 A6 (Lemmon), която достигна най-близката си точка до Земята в края на октомври и все още е достатъчно ярка, за да може да се наблюдава с просто око.

C/2025 K1 (ATLAS) беше засечена през май и в момента е видима с по-силен бинокъл. Траекторията ѝ премина между Слънцето и Меркурий, което обикновено вещае неприятности за кометите, но когато се появи малко след завоя си покрай Слънцето в началото на октомври, изглеждаше, че е от изключенията, които успяват да останат цели. За съжаление, в средата на ноември C/2025 K1 (ATLAS) все пак се разчупи – със сигурност на две, а може би и на повече парчета.

В същия район, където може да се наблюдава K1, през септември се появи и C/2025 R2 (SWAN), която също е видима с по-силен бинокъл и премина през няколко фрагментации.

Научни новини: Динозаври, комети, ваксини и генни терапии
Растящата опашка на 3I/ATLAS, заснета на 4 септември 2025 г. от обсерваторията Gemini South в Чили. Изображение: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/Shadow the Scientist; обработка на изображението: J. Miller & M. Rodriguez (International Gemini Observatory/NSF NOIRLab), T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSF NOIRLab), M. Zamani (NSF NOIRLab)

Но макар и вълнуващи, тези комети не заплениха вниманието на множество хора така, както го направи междузвездният пътник 3I/ATLAS. От откриването му през юли учените го следят с интерес, тъй като е едва третият засечен обект от междузвездното пространство, който пресича Слънчевата система. Наблюденията бяха трудни, понеже през немалка част от пътешествието си 3I/ATLAS беше закрит от Слънцето и нямаше как да се види пряко от Земята, затова го следяха космически обсерватории като „Хъбъл“ и „Джеймс Уеб“. Към него обаче бяха насочени и инструменти, които не са предвидени за подобни цели, като Mars Reconnaissance Orbiter, изучаващ повърхността на Марс.

Наред с публикациите за наблюденията на астрономите се появиха и множество конспиративни теории. Една от главните фигури зад тях е харвардският професор Ави Лоуб, който е известен с изказванията си, че е много вероятно да сме посетени от извънземни. В поредица от материали в Medium той посочи няколко „несъответствия“, които според него показват, че обектът всъщност е изкуствен. Например че орбитата му ще го преведе много близо до Земята, което е малко вероятно, ако се разчита на случайност. Или че опашката е нехарактерна за комета с такъв размер и това всъщност може да е следа от двигател. Бяха изказани и идеи, че промяната в орбитата му е невъзможна за естествен обект.

Ситуацията бе допълнително нажежена от НАСА, която дълго време не публикуваше снимки и информация за обекта. В началото това бе обяснено със спряното финансиране на правителствени агенции, но след възстановяването му имаше период на изчакване, който бе тълкуван от поддръжниците на хипотезата за изкуствения характер на обекта като потвърждение, че правителството се опитва да скрие нещо.

В крайна сметка Агенцията публикува множество нови кадри и всички участници в проведената пресконференция бяха категорични, че става въпрос за комета. Интересното е, че макар и по някои неща да прилича на кометите, които са постоянни обитатели на нашата Слънчева система, има и разлики – например 3I/ATLAS е много по-богат на никел. Учените спекулират, че най-вероятно скоро не е преминавал покрай друга звезда, поради което е възможно да е по-стар от Слънчевата система. Това, което знаем към момента, е, че идва от центъра на Млечния път и след като премине покрай нас, повече никога няма да се върне. Именно това подтиква астрономите да съберат възможно най-много информация, докато кометата е близо и можем да я наблюдаваме.

Изнесената информация не убеди Лоуб, който продължава да твърди, че данните са недостатъчни за изключване на хипотезата, че обектът е изкуствен. В средата на декември предстои най-близкото му преминаване покрай Земята (на безопасно разстояние от планетата ни). Тогава ще бъдат проведени множество наблюдения, които би трябвало да изяснят дали това всъщност не е преднамерено посещение.

Генни терапии за болестта на Хънтингтън

Болестта на Хънтингтън е изключително коварно невродегенеративно заболяване с летален изход, което има генетична основа. В началото симптомите се появяват по-скоро като психически смущения, но с времето, освен влошаване на когнитивните способности, при пациентите се наблюдава и загуба на възможността за координирани движения на тялото.

Заболяването е автозомно – засегнатият ген няма връзка с половите хромозоми. 

Специфично е, че грешката не е „обикновена“ мутация, която води до бъг в даден ген, а натрупване на повтори от „букви“ в него. Така ако последователността CAG, кодираща аминокиселината глутамин, се намножи прекалено много в гена за протеина хънтингтин, полученият протеин става дефектен и води до разрушаването на някои видове неврони, като се наблюдава правопропорционална връзка между броя повтори и това колко рано започват симптомите.

Научни новини: Динозаври, комети, ваксини и генни терапии
Нормалният ген (горе) има сравнително малък брой повтори на CAG в себе си. С напредване на заболяването те се увеличават (долу). Източник: Wikimedia

Макар и с ясна генетична етиология, самият механизъм на намножаване на повторите все още не е напълно разгадан. Първоначалната хипотеза е, че това се случва при всяко наследяване на повредения ген – във всяко потомство бройката е по-висока. Но още през 2003 г. има данни за пациенти, при които се достигат 1000 повтори, което поставя хипотезата под въпрос, тъй като това предполага много дълга наследствена линия. В началото на годината добихме малко по-добра представанякои видове клетки натрупват повтори вследствие на процес, наречен соматична експанзия. Затова и в началните стадии заболяването преминава без изявени симптоми, но повторите се множат в невронните клетки на пациентите. Акумулирането на около 80 CAG може да отнеме десетилетия, но след като достигнат този брой, повторите започват да се увеличават все по-бързо и в рамките на няколко години надвишават 150. Това се оказва границата, отвъд която невроните започват да загиват и да се проявяват симптомите на болестта.

Моделът обяснява наблюденията на лекарите през годините и внезапната поява на симптоми в по-късен етап от живота на пациентите. Добрата новина е, че бавната част от развитието на заболяването дава сравнително широк прозорец за намеса и прилагане на потенциална терапия. За съжаление, към момента няма лечение за болестта и изходът все още е летален, но по-доброто разбиране на процеса вече дава идеи за нови подходи, които могат да удължат безсимптомния период на пациентите или дори да спрат намножаването на повторите.

Един от методите е нарушаването на низовете от повтори в генома на пациентите. Използвайки т.нар. редактиране на бази, учените променят едната база в повтората (напр. C към A). Така процесът на соматична експанзия се обърква и натрупването на повтори спира, а в някои клетъчни линии се наблюдава дори намаляване на техния брой. Това е потвърдено и при мишки, върху които е приложена тази генна терапия. 

Пред клиничните изпитвания на този тип редакции стоят редица пречки, най-важната от които е, че подобни повтори се срещат и на други места в човешкия геном, като създават риск за нарушаване на други процеси в организма. Засега данните показват, че редакциите извън целевия ген са само в участъци, които не кодират протеини, но това не означава, че те не са важни. Все пак идеята е интересна и ако бъде намерен начин редакцията да се насочи само в гена за болестта на Хънтингтън, терапевтичната ѝ стойност би била значителна.

Друг подход идва от компанията uniQure, която наскоро съобщи за 12 пациенти, при които влошаването на симптомите е забавено със 75% в рамките на три години. Това е постигнато не чрез директна редакция на гена за болестта на Хънтингтън, а чрез потискане на синтеза на дефектен протеин от него. За целта с помощта на аденовирус в генома на пациентите се вмъква малка ДНК последователност, която кодира не цял ген, а малка РНК молекула (микроРНК). Тя има способността да разпознае информационната РНК, произведена от дефектния ген, и да се прилепи към нея, правейки синтеза на протеин невъзможен.

За да се концентрира в целевите области на мозъка, векторът се инжектира в него през малки дупки в черепа, като процедурата е еднократна и трае около 12 часа. С времето вирусът се разпространява и към съседните региони на мозъка, потискайки образуването на дефектния протеин и в тях. Така терапията започва да действа веднага в най-засегнатите участъци, а впоследствие разширява зоната, която предпазва.

От предоставената към момента информация резултатите изглеждат обещаващи, но все пак трябва да се обърне внимание, че все още не са публикувани в рецензиран журнал, поради което не могат да бъдат подложени на критичен преглед от научната общност. Също така процедурата е изключително инвазивна, което може да постави пречки пред широкото ѝ прилагане. Въпреки това, ако компанията успее да предложи терапията комерсиално, най-вероятно ще има достатъчно пациенти, които биха се подложили на такава операция, като се има предвид как се развива заболяването.

Къде може да си сложим безплатно ваксина срещу COVID-19?

Post Syndicated from Боян Юруков original https://yurukov.net/blog/2025/covidmap/

Преди няколко седмици си сложих ваксина срещу COVID-19. До две седмици ще си сложа противогрипна. Първите са безплатни за всички, а вторите – безплатни за хора над 65 г. Беше ми трудно обаче да се ориентирам къде има имунизационни центрове за тези за COVID-19, защото страниците на РЗИ-тата са шарени и трудни за навигиране. Затова направих тази карта с информацията към днешна дата.

Целият списък с места ще намерите на информационния портал за задължителни и препоръчителни имунизации на Министерството на здравеопазването Плюс мен. Препоръчвам ви да го разгледате, защото е изготвен с помощта на имунолози и епидемиолози и за разлика от други ресурси в мрежата, съдържа информация базирана на факти, данни и изследвания.

Списъкът води обаче към отделни страници и файлове на РЗИ-тата, които са разнородни и невинаги разбираеми. Подобно на РДВР-тата и горските стопанства, всяко РЗИ си е държава в държавата и липсва особена координация, носене на отговорност или последователност в усилията, комуникацията или дори практиките. В София има най-много и по таблицата ми беше трудно да се ориентирам къде е най-удобният за мен имунизационен център. Когато си поставих ваксината открих грешки в публикуваните таблици – две болници настояваха, че нямат такива центрове при позвъняване – затова не направих картата по-рано. Виждам обаче, че в края на септември с началото на кампанията са обновили списъците навсякъде и затова реших, че ще е полезно.

Доста РЗИ-та съобщават, че всеки от нас има възможност да поиска личния му лекар да поръча ваксина и да си сложи там. Доколкото някои не знаят, не искат или няма голям интерес, т.е. отварянето на една доза за 1-2-ма души е безсмислено, често се случва да насочват всички към РЗИ-тата. Също така, доста РЗИ-та говорят за мобилни екипи, с които може да се ваксинират трудноподвижни хора или такива в отдалечени райони. На страниците им и на картата са поместени контактите.

На някои места е посочено, че няма нужда от предварително запазване на час, но на повечето изрично казват, че трябва – навярно, за да се групират повече хора в един ден, за да не се прахосват флаконите ваксини. Има доста центрове за имунизиране на деца. Ваксината може да се поставя още от 6 месечна възраст, но не на всякъде е отбелязано, че слагат на деца. Като правило над 12 годишна възраст може да сложат навсякъде.

Припомням също, че пенсионери над 65 години имат право на безплатна ваксина срещу грип. Ако не ви е звъннал вече личния лекар, свържете се, за да поръча ваксина. Останалите трябва да си набавим сами от аптеките. Вече са налични, макар заради огромното търсене да свършват бързо. В някои аптеки има даже списъци на чакащи. Може да ги поставите при личните лекари или в същите имунизационни центрове на картата. Няма проблем да се поставя заедно с ваксината срещу COVID-19.

Може да отворите картата на цял екран тук. Данните в нея са актуални към 18-ти октомври 2025. Непременно сверявайте в страниците на РЗИ-тата и по телефона последното състояние, защото е възможно да променят местата на кабинетите, работното време и други условия. Ако забележите някаква такава промяна или неточност в картата, моля коментирайте под тази статия, за да обърна внимание.

The post Къде може да си сложим безплатно ваксина срещу COVID-19? first appeared on Блогът на Юруков.

Как поръчах ваксина срещу менингит от Гърция?

Post Syndicated from Боян Юруков original https://yurukov.net/blog/2025/vacini-garcia/

След поредните случаи на менингит и починали деца имаше доста въпроси около възможностите за превенция. Министерството първо писа за случите, но пропусна всякаква информация за наличните ваксини. След като доста, включително аз, ги критикувахме за това, все пак го добавиха два часа по-късно.

Има две ваксини, които може да се използват в България – Нименрикс и Бексеро. Първата е срещу 4 групи или вида менингит, а втората е срещу петия – група B. Бексеро за съжаление не е достъпна в България. Нименрикс я има по аптеките, но тъй като не е включена в задължителния имунизационен календар и не се поема от държавата, трябва да се плати. В момента струва около 100 лв. на доза. Според препоръките на министерството, до 6-тия месец на бебетата се слагат два приема. Ако слагате над 6-тия месец е една доза, както и за по-големи деца. Безопасна е за кърмачета от 6 седмици нагоре и препоръката обаче е да се слага възможно най-рано, защото именно бебетата са най-уязвими.

Трябва само да намерите лекар, който да я сложи и да я поръчате в аптеката. Аналогично е при ваксините срещи варицела, която се слага над годинка. Същото е и при ЧПВ, която е от 9 години нагоре и е безплатна за момичета, а от догодина обещават, че ще включат и момчетата да са включени в програмата. Препоръчително е се поставят от личния лекар или педиатър, но за съжаление все още има доста лекари, които по редица причини не искат да слагат препоръчителните от министерството ваксини. Понякога е от незнание, понякога от предразсъдъци, понякога от мързел, но най-често се извиняват от липса на количества или че процедурата ги спирала или какво ли не. Ако сте в София, препоръчвам педиатъра д-р Атанасов, който дава съвети зарежда сам някои ваксини, за да не се налага да ходите по аптеките. Ако може да препоръчате други, особено извън София, пишете в коментарите.

Когато стана време да ваксинираме дъщеря ми, решихме да сложим Нименрикс и Бексеро. Втората я поръчах от гръцката аптека Промахон. Предполагам, че има и други, но тази ми препоръчаха и вече за 4-ти път поръчвам различни неща. Заедно с тази ваксина поръчах и отделна ваксина за хепатит А (Хаврикс 720 в случая), защото не се намираше поне тогава в България и исках да имунизирам децата. Така и намалих разходите за транспорт. Процесът е следния:

  1. Взимате номерът от сайта им и им пишете на Viber. Отговарят на български – изглежда използват някакъв преводач
  2. Питате за конкретните ваксини – Бексеро в случая, колко ще струват, колко е доставката и къде да се доставят.
  3. Уговаряте кога да бъдат изпратени и кога се очаква да пристигнат
  4. Като имате всички детайли ви изпращат линк, на който плащате с карта
  5. Като получат плащането ви пишат и изпращат в уговорения ден пратката

Ваксините се изпращат в хладилна кутия от стиропор, в която са поставени замразени хладилни елементи. По пътя кутиите се държат в хладилни камиони, а като пристигнат в хладилни камери. Разпитах преди първата доставка и споделиха, че редовно правят тестове на качеството на доставчика – изпращат такива пратки с апарат вътре и при получаване проверяват дали всичко е пристигнало добре и е било под нужната температура през цялото време на база отчитанията. При няколко доставки до сега хладилните елементи не са били размразени, т.е. температурата е била ниска.

В София може да доставят на място, но аз предпочитах да взема от офиса на куриера, който тогава беше в Дружба. Извън София мисля, че имаше още 1 ден за доставка и е до адрес. Всичко това струва допълнителни разходи за доставка, но не помня да е било повече от 20 лв. Изпращане на хладилната чанта се случва само в понеделник до четвъртък, за да не престоява в склад през почивни дни. Извън София може да махат и четвъртъка със същата цел, но е добре да се уговори с тях при поръчката. На база на това може да се ориентирате кога да направите час на лекаря.

Въпреки, че получавате хладилната чанта, препоръчвам да държите ваксините в хладилника веднага след изваждането им до момента, в който дойде време за прегледа и имунизацията. Така, в случай, че детето хване някой вирус междувременно, може да отложите часа при лекаря. Не ги вадете междувременно и ако хладилника ви има склонност за замразява неща, не ги допирайте до стените. Някои от хладилните елементи в пратките впрочем все още ги пазя и използвам за моите хладилни чанти.

До сега не съм чувал за забавени пратки, проблем при охлаждането или качеството на ваксините. Преди масово се взимаха ваксини за ЧПВ предпазващи от повече щамове от Гърция по същия начин, но откакто са налични и покрити в България, това не е нужно. Ако имате опит с други такива аптеки, както и лекари поставящи такива ваксини, споделете в коментарите. Ако искате да не се налагат такива еквилибристики, за да осигурим сигурна превенция на децата си, пишете на министерството на здравеопазването да включат Бексеро в регистъра на пределните цени и да се търси съдействие за вноса ѝ, както и да я включат заедно с другата срещу менингококи в списъка с безплатните ваксини. Най-добре би било тези двете заедно с другите срещу варицела и ЧПВ в задължителния календар – нещо, което отдавна се е случило в други европейски страни, резултатите от които съм коментирал вече.

Може също да прочетете как да си извадите лесно и изцяло дистанционно Европейска здравна карта и чип за тол-станциите в Гърция.

    The post Как поръчах ваксина срещу менингит от Гърция? first appeared on Блогът на Юруков.

    Какво разделя антиваксърите и скептиците?

    Post Syndicated from original https://yurukov.net/blog/2021/antivax-opredelenie/

    Сякаш колкото повече ваксини биват изхвърлени заради минал срок на годност, колкото повече се отдалечаваме от нивото на имунизация на другите европейски държави и колкото повече смъртни случаи виждаме от поредната вълна на коронавирус, толкова повече четем възмущения какво правила държавата и реторични въпроси „Антиваксър ли съм, ако…“. На първо място, почти винаги когато някой започва така статус, то той или тя си е антиваксър. Въпросът обаче има доста смисъл. Какво всъщност е антиваксър?

    Следя движението им от много години и от също толкова време предупреждавам, че ще достигне измерения поставящи обществото ни под риск. Не очаквах да е толкова скоро. От друга страна, малко неща, които видяхме в последната година, бяха очаквани или предвидими. Едно нещо обаче неизменно следваше пандемията и това бяха отричащите я – диагнозите, данните, смъртността и не на последно място – ваксините.

    В началото на 2019-та WHO включва „отричащите ваксините“ в списъка си за глобалните заплахи срещу общественото здраве. Това беше година преди пандемията – време, в което антиваксърите бяха просто лунатици подвизаващи се в тайни фейс групи, развяваше странни плакати, време в което само шепа доктори, включително Мангъров, яростно защитаваха имунизационния календар и нуждата от масова имунизация.

    Какво е „антиваксър“?

    Никой обаче не даде ясна дефиниция на „антиваксър“. По онова време разделението беше някак ясно. Светът се обърна и дезинформацията блуждаеща преди в сенките на мрежата се разля в медии и политика до степен невиждана в здравната сфера от десетилетия. Дали да се носи маска и да се ваксинираш придоби политически оттенък. Заговори се за дискриминация, фашизъм и контрол над населението.

    В действителност дефиницията е изключително проста и мисля, че важи изцяло за последните 300 години. Зависи изцяло от това каква е позицията на даден човек към следното твърдение. Формулирах го преди няколко години в безкрайните си дебати с малката тогава клика:

    Трябва да се постигне възможно най-високо ниво на имунизация максимално бързо изключвайки само тези с медицински противопоказания.

    Това, разбира се, показва моята представа за въпроса. Както казах, няма единна дефиниция и се използва най-вече като нарицателно. Предвид това, че имам значително повече опит от мнозинството по темата, мога дори да разделя антиваксърите на няколко категории според вярванията, отдадеността на движението и развитието им през времето. Тук обаче по-важно е как стигнах до това разграничение.

    Предистория

    В началото на 2015-та националистически партии взаимстват дословно законопроект и аргументите към него от най-голямата антивакс група. В същността си той отменя задължителния характер на ваксините, санкциите за пропускането им и поставяше бариери пред възможността здравните власти да реагират адекватно при епидемия като тези от морбили.

    Покрай този законопроект дойде отново на дневен ред дали задължителните ваксини отговарят на Конвенцията за правата на човека и защо са препоръчителни в „развитите държави“. По първия въпрос – да отговарят на Конвенцията и има няколко дела, които са потвърдили това. Причината е, че рискът е нищожен докато в същото време гарантират здравословен живот на децата. Същото, впрочем беше потвърдено и за евентуалната задължителна ваксинация срещу коронавирус.

    Въпросът дали трябва да са задължителни е по-сложен. Моят отговор, който многократно съм отстоявал, е не. Тук говорим не само за COVID19 ваксините, но за всички от имунизационния календар. Причината за тази ми позиция е, че със задължението се прехвърля отговорността към родителите, вместо лекарите да инвестират повече време в работа с тях, разяснения и следене за нежелани реакции.

    В същото време обаче имаме ситуация, в която ваксините са задължителни в доста държави, включително България. На хартия поне – в България ваксините са повече от препоръчителни гледайки колко глоби падат в съда и колко безотговорно подхождат градини и ясли. Но промяната към препоръчителна форма сама по себе си няма да помогне на нивото на имунизация. От друга страна доста държави като Италия, Австралия, Германия и Франция минаха на задължителна форма за поне някои ваксини, защото видяха, че нивата падат.

    Когато спорех с антиваксърите им казах, че още утре ще изляза с плакати пред министерството да протестирам за отмяна на задължителните ваксини, ако ми покажат ясно как това ще увеличи покритието на ваксините. Защото това е идеята независимо от юридическата форма и мерките, нали – повече деца да са защитени. Отговорът им беше красноречив – че целта им е точно обратното.

    Спор за медицина или общество

    Тук идва разграничението в „антивакс теста“, който дефинирах горе. Ваксините, независимо дали говорим за туберколоза, морбили, HPV, полио или коронавирус, имат две страни. От медицинска гледна точка имаме препоръки, варианти, противопоказания и схема на приемане, всички съобразени със спецификите на болестта, демографията, заболеваемостта, та дори и климата в дадена държава. Другата страна е чисто психологическа и обществена – как да защитим максимален брой хора, отсявайки надеждно тези с алергии към препаратите и други противопоказания, взимайки предвид икономическия, социалния и историческия контекст.

    Антиваксърите отричат първата страна – че има нужда от ваксините, че работят и че рискът е минимален и съобразен със заболяването, което предотвратяват. Скептиците са тези, които поставят под въпрос втората част – дали моделът на ваксиниране е оптимален. Скептиците не влизат в ролята на „тоалетни изследователи“ изравяйки изречения извадени от контекст от случайни трудове, за да покажат, че всъщност във ваксините има отрови и всичко е конспирация за печелене на пари и контрол над населението. Разграничението идва в това дали се доверяваш в науката, но имаш съмнения как следва да се подходи в обществото.

    И с право трябва да имаме съмнения. Една от основните причини да се прибягва към задължителна имунизация е продължаващия десетилетия провал на здравните власти да поддържат квалификацията на лекарите. Особено личните лекари са в немалка степен в основата на антивакс настроенията срещу ваксината за коронавирус. Докато повечето от тях ще застанат твърдо зад тези от задължителния календар, липсата на разбиране на материята и доверие в здравните авторитети довежда до същия чисто човешки цинизъм, който ще срещнете у всеки бакшиш настояващ, че „я скапаха тая държава“.

    Тази некадърност на чиновниците, пренебрегване на тлеещ от години проблем, затваряне на очите пред всякакви хомеопатични, нутриционистични и холистични залитания на уж сериозни лекари и активно подкопаване на капацитета и доверието у здравните институции доведе до ситуация, в която нямаме кой да поведе борбата срещу една съвсем реална заплаха за обществото ни. В такава ситуация автоматичната реакция на повечето политици и чиновници е да се издават забрани, задължения и регистри. Това виждаме и сега.

    От друга страна, в държави, където уж се славят с добрата си здравна култура и система, виждаме подобни стъпки. Истината е, че недоверието в науката и особено медицината има доста дълбоки корени и е сложен феномен, който наблюдаваме едва в последните няколко поколения. Липсата на т.н. споделена реалност пречи да се разговаря с такива хора, тъй като отричат основни постулати в науката и как работи човешкото тяло. Този феномен наблюдаваме специално при ваксините много преди да навлезе в сфера на политиката покрай Тръмп и дори в космологията покрай плоскоземците. Прави задачата толкова по-трудна, но е оправдава бездействието на чиновниците ни не само преди пандемията, а и година след началото ѝ.

    Фалшивите новини не са от днес

    Нормално е хората да се притесняват. Оставяйки настрана страшната информация, която ни залива отвсякъде, дори страничните ефекти и противопоказанията изглеждат стряскащи. Свикнали сме да очакваме медицината да знае всичко, ваксините да са просто ежедневие, а за всяка болест да има лечение. Дори СПИН вече не е смъртна присъда, а хепатит B и C вече се лекуват с голяма успеваемост. С короната се върнахме обаче няколко поколения назад, когато пра-бабите ни са водили с радост децата да получат ваксинация срещу туберколоза и полио. Още 300 години назад и много хора са инокулирали децата си, за да ги предпазят от едра шарка. Самата процедура в началото си водело до 2% смъртност, но е това е било далеч по-добре от смъртността от болестта. Говорим и за време, където 40% от децата не са доживявали пубертет.

    По онова време също е имало противници на ваксините. Рисували са колко противоестествено било да се поставя така препарат в тялото, нищо, че същото се е практикувало в България, например, от стотици години. В известен смисъл и следвайки дефиницията ми горе, грешно е обаче да наричаме тези хора антиваксъри. В мнозинството си те не са вярвали, че процедурата не работи или не е нужна. Някои са вярвали обаче, че подобна болест, както много други, са нужни, за да „прочистят“ обществото от „слабите“. Такива настроения виждаме и сред антиваксърите днес, макар преди няколко години да беше избутано встрани от основните послания в рамките на усилията им за ребрандиране към „ние искаме само избор“.

    Основната част от противниците на ваксините при въвеждането на инокулацията са настоявали, че само бедните и затворниците следва да поемат този риск. Те, бидейки издигнати и знатни, нямало нужда да си правят труда. Вариация на тази тематика виждаме и днес в България, особено в припокриващата се общност на антиваксърите и неонационалистите.

    Провалът е налице. Какво следва?

    В огромната си степен хората, които не са се ваксинирали още, не са антиваксъри. Повечето не поставят под въпрос препоръката за ваксината или не са се замисляли просто. Някои се притесняват за ефектите, други не смятат, че болестта представлява риск за тях, трети подават ухо на слухове, а повечето не знаят какво да мислят. Тази какафония е в основата на това да сме в плачевно положение като ниво на имунизация тичайки по хълма на поредната вълна от смъртност. Дори загубата на близък или ежедневното броене на труповете не помага. Виждаме провал в комуникацията на властите, доверието в институциите и медицинската етика на твърде много лекари.

    Провалът е факт. Въпросът е какво следва. Ако отговорим положително на дефиницията ми горе и целим максимално ниво на имунизация, какво следва тогава? Как го постигаме? Гоним ли до дупка всеки лекар съветващ пациентите си да не се ваксинират и да рискуваме още по-сериозен недостиг на кадри в системата? Въвеждаме ли задължение в система, която не успяваше да го наложи дори преди пандемията? При неработещи институции, прокуратура и съд какво според вас следва да направим, за да убедим повече съмняващи се, че си струва да защитят себе си и близките си.

    Защото това е целта в крайна сметка. Антиваксъри е имало и ще има винаги. Въпросът е какво да направим, за да се намали влиянието им над другите, които просто се притесняват за семействата си. Как да го направим с една очевидно счупена система, но с премного надъхани и всеотдайни хора в нея, които не получават достатъчно подкрепа?

    The post Какво разделя антиваксърите и скептиците? first appeared on Блогът на Юруков.

    Европо, приготви се да си отдъхнеш!

    Post Syndicated from original https://bivol.bg/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%B4%D1%8A%D1%85%D0%BD%D0%B5%D1%88.html

    сряда 24 март 2021


    Преателе, съмишленици, мачолюбещи лелки и други граждани за европейско развитие на България, имам удоволствието да ви съобщя, че за пореден път аз ще докажа, че страната ни е водещ фактор…

    Скандализирано ми е, Съби!

    Post Syndicated from original https://bivol.bg/scandal-sabi.html

    неделя 10 януари 2021


    Може и да помните, дето преди десетина дена ви разказвах как отидох за кренвирши до кварталния магазин, а се прибрах вкъщи като един от първите ваксинирани срещу ковид. Точно така,…

    Бацилите като серийни убийци

    Post Syndicated from original https://yurukov.net/blog/2021/seriini-ubiici/

    ‍ Вирусолозите: Открихме серийния убиец. 拾 Искаме да предпазим обществото.

     Атенуирани ваксини: Ето, показваме ви серийния убиец, но е онемощял и вързан. Знаем, че тук има поне минимална сигурност, така че вероятността да избяга е нищожна, но дори тогава не би стигнал далеч.

     Инактивирани ваксини: Ето, показваме ви отрязаната му глава, за да се научите как да го разпознавате. Добре е заключена, видимо не може да избяга, но някои все пак може да се стреснат от гледката. Молекулни ваксини: Няма да ви показваме нищо, но ще пуснем сред вас запознати с него, които да ви предупреждават. Най-вероятно ще се спогодите с тях.

     мРНК ваксини: Няма да ви показваме нищо от убиеца. Ще ви дадем обаче подробен чертеж на шперца, с който влиза с взлом при жертвите. Така ще може да си го направите сами и да го разучите. Ако видите някого с такъв шперц, знаете какво да правите. Рисковете включват порязване на хартията на чертежа.

    嵐 Антиваксъри: О, не. Не ни трябват такива неща. Вярваме, че всеки има нужда да се сблъска с подобни серийни убийци. Е, от кога е имало такива и сме си добре, а и е важно за развитието на детето да се сблъска с убийци и да се научи по естествен начин как да се защитава от тях. Да не говорим, че повечето деца не са от типа на жертвите, които тоя предпочита, така че за какво е врявата? Още повече, че мислим, че са силно преувеличени твърденията колко е бил жесток – просто си е играел с тях. Всичко това е голяма конспирация – едни само искат да правят пари, за да разпечатват, показват и да плашат децата. Представяте ли си как ще се отрази на детското съзнание грозната гледка на снимка на един престъпник? Далеч по-добре е да го срещне на живо!

    The post Бацилите като серийни убийци first appeared on Блогът на Юруков.

    Ваксинирано ми е, Съби!

    Post Syndicated from original https://bivol.bg/vaccines-leki.html

    понеделник 28 декември 2020


    Тия празници определено ще ги запомня. Такова нещо нито ми се е случвало, нито съм подозирал, че е възможно да ми се случи. Нека първо се представя набързо. Съби, 72-годишен самотен пенсионер, със 45 години стаж в колбасарския бранш.

    Отивам вчера да дебна доставката на кренвирши. Някой би попитал как може да съм работил сума ти петилетки по саламджийските цехове и въпреки това да търся кренвирши, но отговорът е много прост – вярвам, че за всичките тия години съм придобил имунитет към де що има „е“-та и други знайни и незнайни съставки на ситно мляната соя.

    Все пак иде Нова година, а аз още по Коледа нулирах пенсията (320 лева) и щедрите добавки от премиера. Ама, празници са, трябва да сложа нещо на самотната си маса, та взех трийсет лева заем от комшията Христо. Той е от богатите пенсионери – дава стария си апартамент в Кючука под наем на някакви строители, помачета от родопските села.

    И та, бях започнал да ви разправям, че седя на кръстовището до магазина и чакам да дойде бусът с кренвиршите, майна. Що си губя времето, ще питате. Нищо не си губя. Вече ви казах, че съм самотен, вирусът отнесе бабата още пролетта, а аз го изкарах на крак, да му се не види. По-добре да беше завлякъл и мене, за да не се мъча, ама айде. Не ми се висеше сам вкъщи, още повече, че по всички телевизии дават „Сам вкъщи“, а пък и в Пловдив зимата не е студена, та рекох да почакам навън. Тъкмо ще съм сигурен, че ще си набавя пресни кренвирши за новогодишната трапеза. Иначе няма гаранция. Ако знаете колко само са такива като мен… Самотни, бедни пенсионери, които си броят стотинките и търсят промоции по магазините. Случвало се е дори да се посдърпаме на някоя опашка.

    Но сега съм сам. Явно ще ми провърви. Ето го, бусът идва. Отпред и отзад го провождат някакви коли със сини буркани на покривите, но не обръщам внимание. В нашата страна отдавна сме свикнали да се случват странни неща. Бусът намалява на кръстовището и аз изтичвам към него, подпирайки се на бастуна, за да питам шофьора кара ли пресни кренвирши. Имаме си приказка. Досаждам му почти всеки път, когато зарежда.

    Подвиквам отдалече „Имате ли кренвирши, майна?“, размахвайки ръце. За най-голямо мое учудване двете коли с бурканите на покривите внезапно спират, от тях изскачат едни бабаити с униформи, сграбчват ме под мишниците, без да дават каквито и да било обяснения и ме отнасят до тротоара. Докато се усетя, съм обграден от камери, микрофони и светкавици. Някакви жени се надпреварват да се блъскат и да ми крещят нещо в лицето. Добре, че са яките момчета, за да ги удържат да не ме смажат.

    Като насън ми е, ама се стряскам още повече, когато отнякъде се появява и премиерът. Дръжките на микрофони и камери му правят почетен шпалир, за да стигне до мен. И здравеняците с униформите се отдръпват да му направят място. Той ме поглежда за миг смръщено, после поставя голямата си лапа на рамото ми, от което капачките на коленете ми почти се превръщат в сол. Леко ме повдига за врата, за да се изпъча и почва едно снимане… Тия репортери едва не ме заслепяват. Първо си помислям, че се разиграва някаква томбола и най-сетне в живота си ще спечеля нещо, но думите на премиера ме убеждават, че не съм прав:

    –        Ето, всички можете да видите, че народът няма търпение да се ваксинира. Човекът едва ходи, но тича да ни пресрещне и да се имунизира пръв. Това се казва буден гражданин! Имаме нужда от такива, че много тулупи се навъдиха.

    –        Ама аз… Не за ваксина… За кренвирши дойдох… – поглеждам буса, за да се уверя, че не съм се объркал. Не, никакви ваксини. Брандиран е с логото на марка колбаси.

    –        Хаха! – тупва ме приятелски по рамото премиерът така, че почти ми изкарва въздуха – Виждате ли? Бай…

    –        Съби… – едва събирам сили да промълвя.

    –        Бай Съби не само е съвестен гражданин, но и е запазил чувството си за хумор до дълбоки старини. Вика на ваксините кренвирши. Хаха! – идва ми да му обясня, че всъщност не съм чак толкова дърт, но като повечето набори изглеждам амортизиран заради тежкия живот и немотията, ама вече нямам сили да говоря – Айде, кво чакаме? Ваксинирайте бай Съби! Заслужи си го с упоритост и предприемчивост, с каквито са били известни българите по цял свят в миналото. Това изречение ми се получи отлично! Мисирки, да си го запишете и да го включите в репортажите, ясно ли е?

    Аз обаче нямам време да мисля за репортажи. Отнякъде изскача медицинска сестра, пред която момчетата с униформите изглеждат като хилави лапета, замята ми вехтата канадка на тротоара, разкъсва копчетата на ризата ми чак до пъпа и преди да се усетя, забива иглата в рамото ми. Всички медии пак снимат, а аз почти губя съзнание. Не от болка, просто имам фобия от инжекции.

    Когато все пак се свестявам, отново съм сам на тротоара, а от премиера, мисирките, колите с бурканите на покрива и буса няма ни вест, ни кост. Въртя се известно време и се почесвам по врата, после вдигам рамене (болката от инжекцията е единственият спомен от случилото се), навеждам се за канадката, привеждам ризата си в прилично състояние, доколкото е възможно, и тръгвам към дома.

    Съседите обаче ме чакат пред входа. Нали и те като мен няма какво да правят, та висят по цял ден на терасите. Видели данданията и започват да ме разпитват. Някой ми подава чаша ракия, друга ръка държи под носа ми чиния царска туршия. Отпивам юнашка глътка, преди да се замисля, че по телевизията май казаха, че след ваксиниране не бива да се пие. „Какво пък толкова!?“ – помислям си, преди да отпия пак. И без това ваксината ми е аванта, ако хване – хване. Сега съм звездата на входа.

    101 текста на Торлака за Биволъ

    Поръчайте книгата “101 текста на Торлака за Биволъ”. Специално издание по случай десетата годишнина на сайта Биволъ. Цената е 15 лв. за екземпляр. Можете да поръчате също 2, 3, 5 или 10 екземпляра за приятели и познати. Доставка до адрес в България или в чужбина. Цената на доставката в България се заплаща на куриерската компания при получаване на пратката на личен адрес или в нейния офис. За доставка в чужбина ще се свържем с Вас, за да уточним подробностите. Можете да поръчате също и с лично съобщение до фейсбук страницата на Торлака.












    15,00
    лв.

     






    The current exchange rate is 1.00 EUR equals 0 BGN.




    Възможности за плащане

    Информация за Вас



    Информация за банковата карта


    Плащането е защитено със SSL криптиране


    Обща сума:


    15,00 лв.