Tag Archives: компромати

„Аз, Делян Пеевски, ще дам истината…“

Post Syndicated from Емилия Милчева original https://www.toest.bg/az-delyan-peevski-shte-dam-istinata/

Има папки за всички. За ВСИЧКИ.

„Аз, Делян Пеевски, ще дам истината…“

Обществото е чувало тези фрази много пъти. Разбира се, „папки“ е обозначение за компромати. След като санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания съпредседател на ДПС Делян Пеевски публично обеща да демаскира политическия елит в предстоящата предизборна кампания, мнозина основателно се страхуват. Но дали ще се случи?

Едно обещавам: аз, Делян Пеевски, ще дам истината на хората за всички. Моята кампания ще бъде развенчаване на целия политически модел. Хората трябва да видят истината и да получат ново начало.

Използването на компромати и негативна кампания за влияние върху изборите не е от вчера. Въпросът е не колко далече може да стигне една черна кампания, доминирана от олигарх и политик с влияние в съдебната система и службите, а възможен ли е (жълто-кафяв) катарзис и ново начало, което да го последва.

В общество като българското, в което никой не вярва в справедливост, нито в политици, а в конспирации и кукловоди, мръсната вода трудно ще изтече – и ефектите от това ще са съмнителни. Но със сигурност ще се засили поляризацията в обществото, ще се подкопае допълнително доверието в политическите процеси и ще се снижи още гражданската ангажираност.

През последните години на повърхността излязоха не просто скандали, а разследвания, чиито разкриващи факти за покупко-продажбата на правосъдие в България са омерзителни – „Осемте джуджета“, Пепи Еврото и съпругата му Любена, заснемала оргии с магистрати и посредничила за уреждане на сделките за беззаконията, аферата „Нотариуса“ и разкритията на съдия Владислава Цариградска и др. Преди и по време на тези разобличения на бял свят бяха пуснати записи от политически сбирки на високо ниво, демаскирали някои възвишени партийни послания. 

А още преди тях се чуха пълните с вулгарности записи от телефонни разговори с гласа на Бойко Борисов и разни снимки с негово участие, но не те сложиха края на декадата на Борисов. Макар че компроматът с пачките евро и кюлчетата ще се помни дълго, лидерът на ГЕРБ и партията му продължават да печелят първото място на почти всички избори. Българските граждани са видели предостатъчно от арсенала на жълто-кафявите войни и нямат илюзии за морала на избраниците си. Но държавното обвинение така и не намери убедителни данни за престъпления.

Нечувствителност/безчувственост 

Постоянното излагане на компромати и негативна информация води до десенсибилизация на обществото. С други думи, хората започват да свикват с компроматите и те престават да предизвикват високи нива на шок или възмущение. В психологията това явление е добре проучено и е част от по-широкия феномен на „емоционално изчерпване“ или „емоционална адаптация“.

Жълтите сайтове са пълни с компромати за български политици и бизнесмени, а откакто е започнала войната в ДПС, близките до Пеевски канали са наводнени с очернящи публикации за депутати и активисти от лагера в Движението, останал верен на почетния председател Ахмед Доган. 

А санкционираният по „Магнитски“, който плющи като развято срещу корупцията знаме, вече пусна първия списък с „всички касиери в енергетиката на Мистър Кеш“ (така нарича президента Румен Радев). Тези хора са назначени в големите държавни енергийни дружества по време на служебните правителства на президента и на редовните и са останали на позициите си. Че държавната енергетика е парцелирана на зони за влияние – това не е тайна. А дали, като сочи едни назначения, Пеевски ще продължи с втора тема – за корупцията в прокуратурата и сред висшите магистрати, където ще трябва да назове „своите“?

Колеги, списъкът на всички касиери в енергетиката на Мистър Кеш – Румен Радев, и на Николай Копринков – касиера от село Труд, кръчмаря, в момента и днес ограбват енергетиката. Това е първата тема, надявам се да се занимаете с нея.

„Аз, Делян Пеевски, ще дам истината…“
Снимка: Ивайло Мирчев / Facebook

Какво би изненадало българите? 

Политиците са корумпирани? То се знае, защо иначе са в политиката! 

Изневеряват? Е, всички го правят. 

Крият сексуалността си? Амиии… тука е така.

Цинизъм и недоверие

Когато обществото непрекъснато е бомбардирано с компромати, това повишава цинизма и недоверието както към политическите фигури, така и към медиите. Хората започват да вярват, че всички политици са корумпирани, че медиите са манипулирани, което подкопава демократичните процеси и институции​. 

От това чудесно се възползват партии като „Величие“, чийто т.нар. идеолог и създател на атракциона „Исторически парк“ Ивелин Михайлов се обяви за жертва и дори монетизира виктимизацията си. В безпрецедентна акция той моли за безвъзмездни дарения, за да събере 5 млн. лв., необходими, за да продължи да съществува атракционът в село Неофит Рилски, община Ветрино. Също така ще участва и в следващите парламентарни избори наесен, защото държавата загива, политиците са мафия, а информацията от журналисти и влогъри, че „Исторически парк“ е пирамида, както и проверките за пране на пари и неплатени данъци целят да го неутрализират, защото е срещу тази порочна система.

Поляризация

Постоянното използване на компромати увеличава поляризацията в обществото. Хората, които имат силни политически убеждения, стават още по-убедени в своята правота и по-агресивни в защитата на позициите си. Те се радикализират и отхвърлят всяка информация, която противоречи на техните възгледи като част от „мръсната игра“ на противника​​.

Силното разделение по линията либерали – консерватори е все по-яростно в социалните мрежи и политическата нестабилност го засилва. Но има и други фактори, които също допринасят – войната в Украйна и предстоящите президентски избори в САЩ, както и масираната хибридна кампания на Русия.

Апатия и оттегляне

Възможно е някои хора да реагират на постоянния негативен фон с апатия и оттегляне от политическия живот. Те се чувстват безпомощни и разочаровани, тъй като са все по-убедени, че техният глас няма значение или че политическата система е твърде корумпирана, за да бъде променена​ („всички са маскари“, „изборите не променят нищо“ и др.).

В България оттеглянето на гражданите от терена на политиката започна с последните няколко вота и постепенния спад на избирателната активност, регистрирала дъното от 34,41%. Ако политиците не успеят да мобилизират хората с нови лица, нови политики и честност за политическите си съюзи, разпадът ще засили идеите за промяна на системата на държавно управление. 

Алтернативни източници на информация 

Продължителното „обработване“ с компромати може да промени начина, по който хората възприемат медиите. Те започват да търсят алтернативни източници на информация, които възприемат като по-надеждни, или пък изобщо се отказват да следят новини. Често тези нови източници се оказват съмнителни сайтове и инфлуенсъри, изпълняващи различни поръчки. 

Постепенно дигиталните платформи стават все по-предпочитани пред традиционните медии. В своя доклад за доверието към медиите (2014–2019) Европейският съвет за радио и телевизия установява „безпрецедентно високия нетен индекс на доверие (НИД) към социалните мрежи в България (+20 спрямо общия НИД за ЕС от -45) – абсолютно индивидуална тенденция за страната, която не се наблюдава на други места нито на регионално, нито на европейско ниво“. Това усложнява работата на политиците, които трябва да бъдат все по-изобретателни, за да „достъпват“ избирателите си, също и на медиите – за да популяризират съдържанието си. 

Пеевски не е първият, обещаващ скандални разкрития, които да раздрусат политическата система и гнилите ѝ ябълки да изпадат. Един бивш главен прокурор, който не успя да се справи с делото „КТБ“ като редови, но пък се издигна до Главен обвинител, гръмко обясняваше как не го е страх, как ще направи някакви страховити разкрития (след като го свалиха, не и преди това).

Но Иван Гешев не отиде по далеч от полутвърдението, че пари на Борисов са изнасяни в чували от правителствения „Авиоотряд 28“. По време на 17-годишната си кариера като прокурор, от която последните три години и половина като главен, той не събра смелост и за такова „въпросче“. Вече прекрати и изявите си по медиите след унизителния резултат от 0,14%, или 3003 гласа, за Граждански блок, с който се яви на изборите.

Преди време в едно интервю мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев го определи като „човек, ориентиран към властта и много алчен, но и много слаб човек. Предполагам, че е държан със страхотни компромати от Пеевски и Борисов“.

Ако Пеевски изпада в политическа изолация, има шанс обществото да научи някои истини за разпределителите на ресурси и законност в държавата – той познава лицата зад маските. Но ако новото начало в България започва с истината на Пеевски, значи ново начало няма.

Избори 2024. Битката за второто място

Post Syndicated from Емилия Милчева original https://www.toest.bg/izbori-2024-bitkata-za-vtoroto-myasto/

Избори 2024. Битката за второто място

Всички битки са за победа, някои обаче са за второто място, а за трети се смята, че стратегически е по-добре да загубиш битката, но да спечелиш войната. 

На предсрочните избори за 50-ти парламент на 9 юни три политически сили се бият за мястото на втория – коалицията ПП–ДБ, управлявала десет месеца, насъщното за българската политика ДПС и „Възраждане“, което този път обещава референдум за излизане от НАТО.

Фотофиниши

Изследване на социолозите от агенция „Тренд“ отреди преднина от 10,7% на ГЕРБ, които със своите 26,1 на сто от заявилите, че ще гласуват, изглеждат трудни за догонване. Следват ПП–ДБ (15,4%), ДПС (14,9%) и „Възраждане“ (14,8%). Не за първи път от началото на предизборната кампания сондажите на общественото мнение показват, че второто, а и третото място ще са най-оспорвани поради минималните разлики между тези три формации. От това как ще се позиционират, зависи съставът на бъдещата коалиция, а значи и съответстващите ѝ политики, в това число и кадрови. 

По силата на Конституцията втората политическа сила също може да получи мандат за съставяне на правителство – ако първата не се справи. Евентуално изпадане на ПП–ДБ от второто място може да се окаже ключово за състава на следващото управление. 

„Възраждане“ може и да е достигнала тавана си, тъй като на същия терен – националпопулисти и евроскептици – се конкурират няколко по-дребни формации, които ще отклонят малко, но все пак някакви избиратели. При ниската избирателна активност, която се очертава към момента, всеки глас е ценен. 

ДПС – втора? 

Може ли ДПС да стане втора след ГЕРБ зависи от няколко фактора. Първият е мобилизацията на ДПС. Фанфарите, с които елитът на Движението за права и свободи посрещна (съ)председателя Делян Пеевски, не се чуват по низовите организации – независимо от дирижираната масовка с номинацията му. За първи път Пеевски не води листа в Пазарджик (обикновено държи районите с помашко население), а в Кърджали – място, отредено обикновено за лидера на партията, но си запазва и Благоевград. 

Миналата есен почетният председател на ДПС Ахмед Доган „оттегли“ петкратния кмет на Кърджали Хасан Азис от възможността да управлява общината за шести пореден път и постави банкера Ерол Мюмюн, който спечели кметския пост. Най-голямата организация на ДПС е кърджалийската, тя осигурява четирима депутати в парламентарната група, а с махането на Азис бе лишена от човек на позицията заместник-председател на партията. Но пък настоящият кмет Ерол Мюмюн е избран в Централното оперативно бюро на ДПС. 

Номинацията на Пеевски не се посреща с въодушевление, но в ДПС са известни с дисциплината и строевата подготовка по време на избори. Ако дотук така и не се справиха с поставената от Доган задача за 400 000 гласа, сега ще щурмуват второто място – и за да се докаже Пеевски. За ДПС обикновено гласуват 340–350 000.

Социологическите сондажи не вземат предвид гласовете на изселниците в Турция, а при анкетите трябва да се отчита и факторът „скрит вот“.

Вкопчени в твърдите ядра

Общото между формациите, на които социолозите отреждат сигурно представителство в бъдещия 50-ти парламент, е вкопчването в твърдите ядра – защото половината от избирателите са се дистанцирали от политическото. 

Посланията, доколкото ги има, се разпръсват в калния поток от компроматни записи, снимки, злополучни събития, омраза и раздори, а във всичко това няма и грам идеология. Кампанията наподобява сражение на враждуващи племена, не и дебати по политики. 

Наблюдаваме разграждането и разпада на партията, наследница на Партията по някогашния член 1. С малкото си останали верни привърженици в 50-тия парламент БСП ще е като частна гвардия на лидерката си.

ГЕРБ се опитват да разширят подкрепата си над тези 26–27%, извън които не могат да помръднат от 2021-ва насам. Eдва ли ще успеят и сега, въпреки че редуват нападките към ПП–ДБ с послания за можене и стабилност и дори представиха предизборна програма. Големи са, колкото да са първи, но не толкова, че да могат да диктуват условия, нито да дресират партньорите, с които (ще) управляват. Още повече ако единият се нарича ДПС. И със сигурност лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не би бил доволен Делян Пеевски да е основният му съдружник в управлението, независимо колко обществени поръчки са печелили свързани с Пеевски фирми в мандатите на ГЕРБ и Борисов като премиер и колко висши съдии и прокурори са си „споделяли“.

За близо десетилетие управление лидерът Борисов и партията му успяха да отгледат достатъчно силни клиентелистки кръгове, а непроменената власт в регулаторите, службите и прокуратурата продължава да охранява апетитите им. Опитът да бъде променено разпределението на силите в тях приключи с разпадане на управляващото мнозинство, което ще остане в историята на българската демокрация като „сглобка“ – нещо като коалиция, нещо като завера. 

ПП–ДБ – застрашени от компроматите

Миналия август за заварчик на „сглобката“ лидерът на ГЕРБ посочи Алексей Петров – съотборник от младите години, по-късно враг, бивша барета, съветник в ДАНС по времето на тройната коалиция, доцент от Пловдивския университет, бизнесмен с влияние и също така сочен като източник на записи, в които главен герой беше самият Борисов. 

Двамата бяха в конфликт от години, а шумната акция „Октопод“, заради която Петров лежа в ареста, приключи с пълно фиаско. Той беше оправдан след 11 години съдебна сага, а компанията му „Лев Инс“ осъди прокуратурата и МВР на първа инстанция за рекордните 48 млн. лв. (без лихвите). Когато беше посочен за главно главно действащо лице в политическата конструкция между ПП–ДБ и ГЕРБ, Алексей Петров вече беше мъртъв. От „Демократична България“ се смълчаха по темата – често следвана от тях политика в последните месеци. От „Продължаваме промяната“ не отрекоха срещата за съставяне на правителство, нито пък къде се е състояла тя – Самоковския девически манастир.

Петров беше убит от неизвестен килър, но телефонът му остава във владение на живите, също и масивът от данни – аудио- и видеозаписи, иззети при обиските в компании на Алексей Петров, които преди три месеца прокуратурата извърши по неотложност. Дали записите, които изтичат през сайта Афера.бг и нанасят репутационни щети на „Продължаваме промяната“, респективно и на коалиционния им партньор ДБ, са от този архив – това би могло да е само предположение с голяма степен на вероятност. Не за първи път от прокуратурата има теч на информация. Дали са манипулирани записите – „вероятно“ е отговорът, но от кого, е въпрос на изследването им. 

Това обаче е същият сайт, който първи публикува снимките от спалнята в резиденция Бояна със спящия премиер Борисов и пачките евро и кюлчетата в нощното шкафче, същият сайт, през който изтекоха и куп записи от скандални разговори с гласа на същия Борисов. А сега и тези записи – все още четири, – които неминуемо ще се отразят на резултата в урните на 9 юни.

„Коалицията ни е стабилна, защото имаме ясни каузи – да не допуснем г-н Пеевски да консумира повече власт“, беше единственият коментар относно записите на съпредседателя на ДБ Христо Иванов, без да коментира по същество. Но записите повдигат друг въпрос – откога лидерите на ПП са били в контакт с Петров, имало ли е срещи преди изборите на 2 април 2023 г. „Продължаваме промяната“ качи първия запис в страницата си във Facebook с коментар

Здравейте, приятели, пускаме ви запис, от който ще разберете, че на изборите през 2023 не успявахме да съберем пари, за да си финансираме кампанията. Сега положението е същото, затова и сме обявили дарителска кампания. Другият извод, който се налага, е че българските служби ни следят и подслушват. Това може да ви обясни и защо ГЕРБ и ДПС водиха такава люта битка, за да ги запазят в този вид. Подкрепете ни, за да има истинска промяна в България.

„Кеш“ – ключовата дума

Ако нещо прави впечатление в неясните записи, в които трудно се чуват гласовете, то е думата „кеш“. Очевидно изпращачите им са търсили подобно концептуално решение, защото и без фонограма тази дума е ясно различима. 

Из запис №1:

Ние неофициален кеш имаме… Бе така или иначе ще намерим.

Из запис №2:

Президентът Радев с кеша, който има, захване ги с кеш, почнат да купуват и полицията удря само на ГЕРБ купувачите, а неговите купувачи си стоят…

Из запис №3:

По отношение на Черепа банковите тегления той им ги е дал част от папката по колко са изтеглени. Имаме две писмени обяснения на двама свидетеля. Единият е шофьорът, който казва – аз карах Божков всеки две седмици… и той внасяше евро.

Из запис №4:

Корнела просто иска кеш поток.

Заплахата да претърпят още имиджови щети идва със следващи записи, каквито неминуемо ще има. Обещават им ги.

Борисов се измъкваше почти невредим от тези скандали, защото никой не е очаквал от него да бъде друг – на записаните разговори с непристоен език и на фона на чалга той е съвършено автентичен. Но противниците му се самоидентифицираха и на база уверенията, че са негова противоположност. Краят на мръсната кампания не е дошъл. 

Вече никой не се вълнува от политика.