Tag Archives: дигитално ЕВРО

Дигитално евро, следене и ценности

Post Syndicated from Bozho original https://blog.bozho.net/blog/4473

Тъй като конспиративните теории за еврото от няколко дни са „на стероиди“, ето една контра-конспиративна теория. За тези, които не приемат аргументите, че дигиталното евро няма да се ползва за проследяване, тъй като в самия регламент има изрични текстове за анонимност на офлайн плащанията и липса на централна проследимост на трансакциите.

Ами ако „лошият ЕС“ реши да следи кеша? Всяка банкнота има индивидуален номер. Т.е. всяка банкнота е проследима. Банкоматът ще знае на кого са отпуснати дадени банкноти. В магазина могат много лесно тези номера да се сканират и така да се следи потокът им. На касите може да се въведе задължително показване на лична карта, така че дори рестото да е ясно при кого отива.

Или дори лицево разпознаване, вързано с базата данни със снимки на МВР. И може НАП да затваря магазини, които не изпълняват тези исиквания. (А, чакай, лошият ЕС на практика забрани лицевото разпознаване на обществени места, но сигурно това е заблуждаваща маневра)

Затова – никакъв кеш. Ще ни следят с него какво купуваме. Не веднага, но един ден… Така че само в злато. Хм, те пък и кюлчетата си имат серийни номера. Значи бартери.

Между другото, следят ви и в момента какво купувате. Дори като плащате с наложен платеж. И дори когато не сте го купили онлайн, а само сте си хо харесали. (Благодарение на проследяващите бисквитки, за които бъдещият председател на КЗЛД нищо не знаеше)

Само че не ви следи лошият ЕС, а Гугъл и Фейсбук, които лошият ЕС глобява заради неправомерно обработване на лични данни.

Следят ви и къде ходите. През GPS-a и през клетките на телефоните. Благодарение на ЕС можете да забраните да се записват данните от GPS-a централно. А благодарение на съда на ЕС, държавите трябва да ограничат телекомите в събиране на данни за местоположение доста под 6 месеца, именно за да не може да се анализира поведение.

Не е въпрос на технологии. Не е въпрос да измислим конспиративна теория как някой централно ще ни следи – има стотици начини за това и без дигитално евро. Въпрос на ценности е. А ценностите на европейските народи не допускат тоталитаризъм. Защото са го допускали в миналото и са видели какво следва. И това стои в колективната ни памет (защото и ние сме европейци).

Материалът Дигитално евро, следене и ценности е публикуван за пръв път на БЛОГодаря.

Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/pib_credit_card/

Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи

Много е трудно да обясниш на един човек какво ДИГИТАЛНО ЕВРО, какво е CBDC (Central Bank Digital Currency) и какво ще се промени с тяхното въвеждане.

Тук на помощ идва ПИБ с тяхната кредитна карта. Когато работи е ОК, но когато спре да работи в чужбина или работи по начин по който не можеш да я използваш, тогава нещата стават доста грозни. Въпросът е в колко % от случаите работи?

Тази година решихме да почиваме на море с кемпери в Испания. Да сменяме плажове когато си поискаме и да спим където, и както пожелаем. Не се получи съвсем според плановете, но за това в друг пост.
Съответно кемперите се резервират и се плаща със същата тази кредитна карта на ПИБ. Хората обаче са си описали, че ще искат 2000 EUR депозит на място при взимането на кемпера, да го имаме предвид и да ги осигурим по кредитната карта.

Тук общото с дигиталното ЕВРО е, че в компанията за отдаване на кемпери под наем не приемат пари в брой. Само от кредитна карта. Кешът просто е безполезен при тях.

Зареждаме ние предостатъчно пари в дебитната карта (отново на ПИБ), взимаме си кеш за всеки случай, превръщаме и кредитната карта в дебитна макар и не с 2000 EUR над размера на кредита, като внасяме повече отколкото е лимита за всеки случай, и тръгваме спокойни.

Да обаче когато стигнете на място в Испания, платили сте вече 1000 евро наем на кемперите, заредили сте картите и… не работят. Пробваме с дебитната – не става. Интернет приложения, кодове за сигурност… не става и не става, а е вече 18.00 и ще затварят. Хрумва и на адв. Кендова да прехвърли средствата от дебитната в кредитната. Ставало лесно с приложение. Прехвърлихме ги и… пак не става. Получваш си кода ама не става.
Само да знаете, че обратното прехвърляне от кредитна карта на ПИБ към дебитна на ПИБ е невъзможно. Ами сега?!? Пари в брой не приемат.

Идва ми на акъла да пробваме с моя Револют, но нали съм параноик и не държа там 4000 лева. Обаче звънкам на Дениса, понеже знам, че той държи пари по Револют и за 2 минути вече имам зареден Револют. Него го прие без АБСОЛЮТНО НИКАКВИ проблеми.

Спомних си аналогична ситуация в Швеция, където също не искат кеш, а моята кредитна карта от Пощенска я блокирали от банката защото съм се опитал да платя 16 Евра (в крони) за градски транспорт. Било съмнителна транзакция, а в 22.00 вечерта нали се сещате как им работи кол центъра на Пощенска? Щях да си дрема на летището до сутринта, ако шофьора на последния автобус не беше човек.

И за да е пълна картинката, на следващия ден имаше същата ситуация с другия кандидат кемперист, но с карта на Пощенска. И тя не работи. И него Револют го спаси.

Понеже нали уж съм специалист по банкови проблеми, стоя и си мисля къде ли е проблема. Най-вероятна ми се стори версията, че времето на действие на секюрити кода който пращат с SMS е много кратко и докато мине през два мобилни оператора вече е изтекъл. На кой да се сърдиш сега – на испанските мобилни оператори, на българските, на сървъра на банката или на себе си, че изобщо ползваме услугите на ПИБ?
Друг евентуален проблем е, кредитната карта да има лимит за плащане, но следкато сме я превърнали в дебитна, не би трявало да има проблем. Револют защо няма такива лимити, м?

Да не забравя да кажа – безконтактната функция на картата на ПИБ не работеше в 90% от случаите на плащане. Винаги искаха да вкарваме картата и да въвеждаме код.

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

Изводите който си правя са няколко:

1. Българските банки са още в каменната ера с каратовите разплащания. Толкова секюрити са сложили, че просто вече не могат да изпълняват функциите си. Ако можете използвайте чужди кредитни карти. Ако не можете – оправяйте се. Щом четете това, значи сте предупредени и сте го неглежирали. Дремете си по летищата и плащайте неустойки за неплащане.

2. Българите верно сме си овце. Постоянно се говори за дигитално евро и CBDC, но всеки си трае и вярва, че няма да е толкова зле. Ами не знам колко години минаха от случая с летището в Швеция, но нищо не се е променило. Може пък точно за Вас да се промени, знам ли? Кредитната карта си е същата дигитална валута като догиталното евро.

3. При електронните разплащания има прекалено много посредници за едно плащане. То не е банката с всичките им процедури и методики, то не са мобилните оператори (особено ако сте в чужбина), то не е производителя на телефона и разработчиците насофтуера му. Ами ако си изгубите телефона как ще си платите бе хора? Какво като имате кредитна карта, като нямате телефон, на който идват кодовете за сигурност? Ами ако батерията Ви е паднала?
В крайна сметка към кой ще предявите претенцията си и дали изощо ще я предявите?

Ето линк към предходната случка в Швеция. Нищо не се е променило, става само по-зле с повече посредници при разплащанията. А ДИГИТАЛНОТО ЕВРО ни зове.

К’ва е яка тая кредитна карта… Дали работи в чужбина?

Васил Кендов
Изстрадал специалист по лични финанси
Планирайте за да не страдате

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи appeared first on Kendov.com.

Какво да очакваме от въвеждането на дигитално ЕВРО и как това ще засеге личните ни финанси?

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/cbdc_what_to_expect/

Всички сте чували за Биткойн, но много малко от вас знаят какво е UMU (Universal Monetary Unit). Преди няколко дни на 10-ти Април 2023, се проведе среща на Международния валутен фонд (МВФ), на която бе обявена новата дигитална валута UMU. Идеята е тя да стане стандартна валута за разплащания между централните банки, а МВФ ще я налага чрез отпусканите помощи и кредити.

С две думи тя ще е на принципа на Блокчейн технологията, на която работи Биткойн, но за разлика от него, ще е изцяло контролирана от МВФ.

Има още една абривиатура, която ще свикнете да използвате – (CBDC) central bank digital currency. Това е обобщено наименование на дигиталните валути, с които централните банки по света се предполага, че ще заменят парите в брой – дигитален лев, дигитално евро, дигитален долар… Всички те се наричат с обобщеното понятие CBDC.

Финансите вървят към дигитализация и собствеността върху парите ще става все по-условно понятие. За разлика от дигиталните пари, чието притежание зависи от това какво каже някой сървър, парите във Вашия джоб са си само Ваши и можете да ги харчите за каквото прецените. Нека разгледаме един пример, как дигиталните пари (CBDC) биха засегнали начина Ви на живот.

Да приемем, че сте били на лекар и имате проблем с ASAT и ALAT. Това е отразено в здравния Ви картон, който също се очаква да стане дигиален (както електронните рецепти по здравна каса). От друга страна имате рожден ден и искате да почерпите с една водка в офиса. Водката е предпочитано питие в офисите, понеже дъхът Ви не мирише ако прекалите с нея. Отивате в магазина и искате да се разплатите с дигитално Евро. Купувате сельодка (макар тя да мирише повечко), купувате ядки и сладки, но когато дойде време за бутилката водка, тя не може да бъде платена с дигитални пари понеже Вие вече имате повишени стойности на ASAT и ALAT, а дигиталните пари са програмируеми. В тях е закодирано на кого са, какво може и какво не може да се купува с тях. Изобщо блокчейн тенологията ще даде възможност да се проследи движението и собствеността на всяка една дигитална стотинка от създаването и до момента. Какво е плащано с нея, кой я е притежавал и в какви сделки е участвала.

В един момент ще се окаже, че Вашите пари не са съвсем Ваши, когато са дигитални и не можете да плащате с тях каквото си поискате.

Друг пример, който често давам за дигиталните пари е с пътуването. Ако се разплащате с тях и утре се обяви пандемия, тогава няма да има нужда от КПП-та за да се ограничи Вашето движение. Буквално с няколко клавиша разплащанията с дигиталните Ви пари ще бъдат ограничени до няколко прсечки от мястото в което живеете. Ако тръгнете за Пловдив (примерно, защото всички обичат Пловдив), то там няма да можете да си платите кафето или да заредите гориво за обратния път. Изобщо няма да се налага да Ви следят или гонят за нарушения на забраната за движение. Вие сами ще се откажете от нарушаване на правилата.

Надявам се след тези примери да сте почувствали разликата между парите в джоба и дигиталните пари. Само да вметна, че плащането с кредитни карти и всякакви дигитални приложения на телефоните е вид електронно разплащане и Европейската Централна Банка (ЕЦБ) възнамерява именно през тези канали да осъществи тестовете на дигиталното Евро.
На сайта на ЕЦБ е обяснено подробно какво следва. Ето линк https://www.ecb.europa.eu/paym/digital_euro/html/index.en.html

Ето и превод на част от текста
“Цифровото евро би предложило електронно средство за плащане, което всеки би могъл да използва в еврозоната. Би било сигурно и лесно за потребителя, както днес са парите в брой. Като пари на централната банка, емитирани от ЕЦБ, те биха били различни от „частните пари“, но можете също да използвате карта или телефонно приложение, за да плащате с цифрово евро.

За  срещa с мен моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

Ако се зачетете в линка, ще видите, че очакванията са през Октомври 2023 да се вземе решение за въвеждането на дигиталното евро. Надали сте виждали по телевизиите и инетрнет информация за тези намерения на ЕЦБ. И за да е по-пълна картината, в Китай и Русия са още по-напред с проекта за дигитализация на рублата и юана.

Лошото е, че няма как да се противопоставим на предстоящата дигитализация. Ако се замислите, ще видите, колко хора са щастливи от факта, че плащат с телефон или с кредитна карта. Естествено няма да са щастливи, ако не могат да плащат с тях, но както се казва за това ще мислим като се случи. А то вече се случва. Поне на мен се случи доста отдавна в Швеция и безисходицата беше пълна. Ето линк към цялата случка, ако искате да преживеете моята емоция. http://kendov.com/923-2/

И както обичам да правя за финал – давам по един безплатен съвет по отношение на писаното в статията. В конкретния случай бих Ви посъветвал да се замислите в какво да инвестирате свободния „кеш” в следващите 2 години. Нещо бизнес ориентирано, което да задоволява някаква първична човешка нужда и да Ви носи дивидент. Оставете си средства колкото да поддържате стандарта си на живот за 6 месеца, а останалото го вложете в нещо. Когато въведат дигиталните пари (CBDC) не се знае дали ще можете да ги използвате по Ваше осмотрение или по осмотрението на някой сървър.

Васил Кендов – финансов съветник
Лошото момче на българските финанси

The post Какво да очакваме от въвеждането на дигитално ЕВРО и как това ще засеге личните ни финанси? appeared first on Kendov.com.