Tag Archives: Пощенска банка

Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи

Post Syndicated from VassilKendov original https://kendov.com/pib_credit_card/

Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи

Много е трудно да обясниш на един човек какво ДИГИТАЛНО ЕВРО, какво е CBDC (Central Bank Digital Currency) и какво ще се промени с тяхното въвеждане.

Тук на помощ идва ПИБ с тяхната кредитна карта. Когато работи е ОК, но когато спре да работи в чужбина или работи по начин по който не можеш да я използваш, тогава нещата стават доста грозни. Въпросът е в колко % от случаите работи?

Тази година решихме да почиваме на море с кемпери в Испания. Да сменяме плажове когато си поискаме и да спим където, и както пожелаем. Не се получи съвсем според плановете, но за това в друг пост.
Съответно кемперите се резервират и се плаща със същата тази кредитна карта на ПИБ. Хората обаче са си описали, че ще искат 2000 EUR депозит на място при взимането на кемпера, да го имаме предвид и да ги осигурим по кредитната карта.

Тук общото с дигиталното ЕВРО е, че в компанията за отдаване на кемпери под наем не приемат пари в брой. Само от кредитна карта. Кешът просто е безполезен при тях.

Зареждаме ние предостатъчно пари в дебитната карта (отново на ПИБ), взимаме си кеш за всеки случай, превръщаме и кредитната карта в дебитна макар и не с 2000 EUR над размера на кредита, като внасяме повече отколкото е лимита за всеки случай, и тръгваме спокойни.

Да обаче когато стигнете на място в Испания, платили сте вече 1000 евро наем на кемперите, заредили сте картите и… не работят. Пробваме с дебитната – не става. Интернет приложения, кодове за сигурност… не става и не става, а е вече 18.00 и ще затварят. Хрумва и на адв. Кендова да прехвърли средствата от дебитната в кредитната. Ставало лесно с приложение. Прехвърлихме ги и… пак не става. Получваш си кода ама не става.
Само да знаете, че обратното прехвърляне от кредитна карта на ПИБ към дебитна на ПИБ е невъзможно. Ами сега?!? Пари в брой не приемат.

Идва ми на акъла да пробваме с моя Револют, но нали съм параноик и не държа там 4000 лева. Обаче звънкам на Дениса, понеже знам, че той държи пари по Револют и за 2 минути вече имам зареден Револют. Него го прие без АБСОЛЮТНО НИКАКВИ проблеми.

Спомних си аналогична ситуация в Швеция, където също не искат кеш, а моята кредитна карта от Пощенска я блокирали от банката защото съм се опитал да платя 16 Евра (в крони) за градски транспорт. Било съмнителна транзакция, а в 22.00 вечерта нали се сещате как им работи кол центъра на Пощенска? Щях да си дрема на летището до сутринта, ако шофьора на последния автобус не беше човек.

И за да е пълна картинката, на следващия ден имаше същата ситуация с другия кандидат кемперист, но с карта на Пощенска. И тя не работи. И него Револют го спаси.

Понеже нали уж съм специалист по банкови проблеми, стоя и си мисля къде ли е проблема. Най-вероятна ми се стори версията, че времето на действие на секюрити кода който пращат с SMS е много кратко и докато мине през два мобилни оператора вече е изтекъл. На кой да се сърдиш сега – на испанските мобилни оператори, на българските, на сървъра на банката или на себе си, че изобщо ползваме услугите на ПИБ?
Друг евентуален проблем е, кредитната карта да има лимит за плащане, но следкато сме я превърнали в дебитна, не би трявало да има проблем. Револют защо няма такива лимити, м?

Да не забравя да кажа – безконтактната функция на картата на ПИБ не работеше в 90% от случаите на плащане. Винаги искаха да вкарваме картата и да въвеждаме код.

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

Изводите който си правя са няколко:

1. Българските банки са още в каменната ера с каратовите разплащания. Толкова секюрити са сложили, че просто вече не могат да изпълняват функциите си. Ако можете използвайте чужди кредитни карти. Ако не можете – оправяйте се. Щом четете това, значи сте предупредени и сте го неглежирали. Дремете си по летищата и плащайте неустойки за неплащане.

2. Българите верно сме си овце. Постоянно се говори за дигитално евро и CBDC, но всеки си трае и вярва, че няма да е толкова зле. Ами не знам колко години минаха от случая с летището в Швеция, но нищо не се е променило. Може пък точно за Вас да се промени, знам ли? Кредитната карта си е същата дигитална валута като догиталното евро.

3. При електронните разплащания има прекалено много посредници за едно плащане. То не е банката с всичките им процедури и методики, то не са мобилните оператори (особено ако сте в чужбина), то не е производителя на телефона и разработчиците насофтуера му. Ами ако си изгубите телефона как ще си платите бе хора? Какво като имате кредитна карта, като нямате телефон, на който идват кодовете за сигурност? Ами ако батерията Ви е паднала?
В крайна сметка към кой ще предявите претенцията си и дали изощо ще я предявите?

Ето линк към предходната случка в Швеция. Нищо не се е променило, става само по-зле с повече посредници при разплащанията. А ДИГИТАЛНОТО ЕВРО ни зове.

К’ва е яка тая кредитна карта… Дали работи в чужбина?

Васил Кендов
Изстрадал специалист по лични финанси
Планирайте за да не страдате

Моля използвайте приложената форма за записване на час за среща
[contact-form-7]

The post Кредитна карта на ПИБ – повече проблеми в чужбина, отколкото ползи appeared first on Kendov.com.

Неразбории с Райфайзен – истински истории

Post Syndicated from VassilKendov original http://kendov.com/problems_with_raiffeisen/

Самия аз съм бизнес клиент на Райфайзен. Главно заради интернет банкирането им. Смея да твърдя, че е най-доброто на пазара. Поне преди 6 месеца беше. Само да вметна, че най-трагично е на Пощенска банка.

Лошите банкови практики обаче съществуват във всяка банка, в различни области. Описаният проблем от г-жа Радина Радковска е доста често срещан и в други банки. Според мен действията на банката не са съвсем законови, но предвид, че едно дело ще отнеме 2г. и около 800 лева хонорар, най добре е да забравиш за случая и да продължиш напред. И банката знае това. Лошото е, че не ти дават никаква информация, а искат от теб да признаеш и майчиното си мляко.

Ако правите бизнес, имайте предвид, че след въвеждането на мерките за пране на пари, е голяма мъка да се отвори фирмена или лична сметка на лице, което не е гражданин на ЕС в която и да е българска банка. В повечето банки е направо невъзможно.

Винаги съм се борил и съм на мнение, че трябва да има реципрочност в отношенията Банка-Клиент, но за съжаление много малко хора са готови да се борят за правата си и да създават съдебна практика.

Ето историята на г-жа Радковска с Райфайзен банк, публикувана без корекции.

През месец юни 2020 година реших да си закупя автомобил на лизинг .Избрах Райфайзен лизинг България ЕООД ,защото ми беше препоръчан от мои близки и познати заради добрите лихвени проценти и условия.
На 17.06.2020 година подадох Искане за лизинг на физическо лице ,като отбелязах че желая 50 % финансиране на желаният автомобил. На следващият ден ми беше отказан лизинга без обяснение.
Малко се усъмних в това ,защото имам над 23 години непрекъснат трудов стаж, собствена фирма и собствено жилище.
Няколко месеца по късно реших да си отворя лична банкова разплащателна сметка в лева и евро в Райфайзенбанк България ЕАД.И ето какво се случи:
На 10 октомври 2020 година-събота посетих офис на Райфайзенбанк ЕАД в град София, офис Мега Мол .
Попълних дадените ми от служител на банката документи за откриване на разплащателна сметка.
Но….на 12 октомври 2020 година ми се обадиха от банковият клон на Райфайзенбанк ЕАД за да ме уведомят ,че едностранно прекратяват договора с мен и аз не мога да бъда техен клиент.
Трябва по най-бързият начин да посетя банковият клон и да си закрия разплащателната сметка. Съгласих се, защото нямам друг избор.

На следващият ден-13 октомври 2020 година -вторник съм по служебни задачи в София , жк Люлин и до мен е офис на Райфайзенбанк ЕАД.
Влизам за да попълня исканото Заявление за закриване не по мое желание на разплащтелна сметка. Оказва се че не може. Трябва лично да посетя банковия офис на Райфайзенбанк ЕАД в Мега Мол за да ми бъдат връчени документи и да подпиша някакви документи.
Отивам в офиса в Мега Мол ,естесвено служителката ме пита защо искам да си закрия банковата сметка и нищо не знае ,защо аз не мога да бъда клиент на Райфайзенбанк ЕАД. Подавам Заявление за да ми закрият банковата сметка. След което питам защо не мога да бъда клиент на тяхната банка? Никой не може да ми отговори! Нито ми се връчват документи ,нито ми се дава обеснение защо не мога да бъда клиент …
Големият парадокс обаче продължава.

На 14 октомври 2020 година-сряда ми звънни служител на банката за ме попита кога ще отида да си подам Заявление за закриване на банковата ми сметка ,защото не ме искат като клиент. Учудващо…явно не вижда че вече съм подала такова Заявление. В същият ден получавам СМС да посетя банковия клон за да си получа банковата карта…..
Много Учудена от всичко намирам и отварям Общите условия на Райфайзенбанк ЕАД за физически лица.
В 47.3 е описано Едностранно по преценка на Банката в кои случаи се прекратява Договора.
Аз не попадам в нито едно от тези условия.
В 315.3 е написано че Договора се прекратява едностранно от Банката с двумесечно писмено предизвестие.
Аз получих само едно обаждане по телефона, нищо на хартия не получих.

– кой е отдела в банката който взима решение кой може да бъде клиент на банката и кой не може,
-какви са ви критериите за подбор на клиенти-физически лица ,
-как едностранно без писмено уведомление прекратявате договор?
-банковият служител който е дал заключението ,че не мога да бъда клиент на банката ,дали е изпълнил всички необходими проверки?

За срещи и консултации по банкови неволи, моля използвайте посочената форма.

[contact-form-7]

The post Неразбории с Райфайзен – истински истории appeared first on Kendov.com.

Досиетата FinCen: Държавната ББР обслужва сметки свързани с бандитизма и оръжия за Ислямска държава

Post Syndicated from Атанас Чобанов original https://bivol.bg/fincen-files-bbr.html

сряда 23 септември 2020


Офшорна фирма със сметка в Пощенска банка плаща 31 милиона долара на друга офшорна фирма със сметка в държавната Българска Банка за Развитие (ББР). Първата офшорка е на лице, свързано с трафик на оръжия за Ислямска държава, а другата е на печално известен български оръжеен търговец, партньор на Боян Петракиев – “Барона”. Тези данни се откриват в Досиетата FinCen – изтекли топ-секретни доклади за съмнителни финансови трансакции, събирани от американската Мрежа за противодействие на финансовите престъпления към Министерството на финансите на САЩ.

Въпросният превод е извършен на 1 ноември 2016 г. Фирмата със сметка в Пощенска банка се казва Heptagon Global Trading и е регистрирана в Дубай. Тя изпраща 31 милиона долара по сметка на сейшелската фирма Osiris Global Trade, която е в Българска банка за развитие. Тъй като преводът е в долари, той е минал през кореспондентската банка The Bank of New York Mellon. Тя е докладвала за съмнителния превод на FinCen месец и половина по-късно в началото на 2017 г.

Частта от доклада SAR, в който е описан превода за 31 милиона долара между две български банки.

В подробния доклад за сделката е отбелязано, че Heptagon Global Trading е регистирана в Дубай и има уеб сайт, който обаче не дава информация за собственика. За Osiris Global Trade, регистрирана на Сейшелите се предполага, че е куха фирма. Не са открити данни за собствениците.

Проучване на Биволъ съвместно с партньори от Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) успя да установи кой стои зад тези две фирми.

От търговец на оръжия, попаднали в Ислямска държава…

Heptagon Global Trading е на американския оръжеен търговец Хелмут Г. Мертенс. Тя е имала филиал в САЩ, който е закрит през септември 2017 г.

Хелмут Мертенс. Снимка от публичния му профил в WhatsApp

Хелмут Мертенс има интересна биография. Той е син на немския есесовец Герхард Мертенс, който през 1943 г. участва в акцията на нацистките командоси на Отто Скорцени, освободили от плен Бенито Мусолини. След войната Мертенс-баща е вербуван от ЦРУ заедно с Отто Скорцени и двамата основават фирмата за търговия с оръжия Merex AG, използвана за тайни доставки на немско оръжие с благословията на немските служби. Бившият шеф на разузнаването на Чили Мануел Контрерас твърди в мемоарите си, че Мертенс  снабдявал режима на Пиночет с оръжия и хеликоптери.

Мертенс – баща почива през 1993 г. във Флорида. Неговият син Хелмут Мертенс наследява бизнеса с оръжие и също е замесен в скандални доставки. Неговата фирма United International Supplies, основана още през 1987 г. търгува с оръжия от Източна Европа. Доклад на изследователската група Conflict Armament Research от 2017 г. (финансиран от ЕС) идентифицира румънски гранатомети закупени от тази фирма през 2003 г. и впоследствие използвани от Ислямска държава.

Телефонният номер на Мертенс може да бъде открит в публични регистри и той поддържа профил в приложението WhatsApp. Опитите на Биволъ да се свърже с него и да му задада въпроси за българската сделка бяха неуспешни. От Пощенска банка, където е отворена сметката на Heptagon Global Trading отговориха на нашите въпроси лаконично: “фактите и обстоятелствата, засягащи наличностите и операциите по сметки, представляват банкова тайна по смисъла на чл.62, ал.2 от Закона за кредитните институции и такава информация може да бъде разкрита само при изпълнение на специфичните изисквания на закона.

Факт е, че в България няма законово ограничение да се откриват сметки на чуждестранни фирми регистрирани в офшорни дестинации. Но във всички случаи фирма с такъв предмет на дейност, оперираща с десетки милиони долари и със собственик свързван с трафик на оръжие, би трябвало да бъде сериозно проучена както от банката, така и от нашите служби.

…за търговец на оръжия свързан с “Барона”

Фирмата Osiris Global Trade, която е получила 31 милиона долара от Мертенс е със сметка в Българска банка за развитие и е собственост на Александър Любомиров Димитров.

До края на 2019 г. “Осирис Глобъл Трейд Лимитид” е собственик на българската фирма “Оро Инвестмънтс”. В декларацията за действителните собственици на това дружество е посочен Александър Димитров.

Същият Александър Димитров е собственик и на фирмата “Алгънс”, която има лиценз за търговия с оръжие. Специалитетът на “Алгънс” е да изкупува залежали партиди оръжия и муниции съветски модел и да ги пласира на международния пазар. Този бизнес процъфтява покрай програмата на Пентагона за въоръжаване на сирийските бунтовници.

България е един от големите доставчици на оръжия по програмата на Командването за специални операции към Министерството на отбраната на САЩ (SOCOM), както показа разследването “Убийствен удар“, получило няколко международни награди за разследваща журналистика.

Но през юни 2015 г. една от гранатите доставени от “Алгънс” се взривява на полигона в Анево, нает от фирмата. Взривът убива американския инструктор Франсис Норвило от Тексас, баща на две деца.

Тръгвайки по следите на този инцидент американският сайт Buzzfeed разкри, че “Алгънс” е партньор на американската фирма Purple Shovel, получила американски обществени поръчки за 26.7 милиона щатски долара за доставка на оръжия за Сирия.

Но също така разследването разкрива, че Димитров има връзка с Боян Петракиев – „Барона“, едно от знаковите лица на организираната престъпност у нас. Преди да се захване с оръжейния бизнес, Димитров е съдружник с Барона във фирмата “СИБ Метал”, която изкупува скрап.

 

 

Изданието се спира подробно на връзката между “Барона” и Димитров и повдига въпроса защо американската държава харчи бюджетни средства за сделки със съмнителни лица, и за оръжия със съмнително качество.

Пред Buzzfeed Петракиев разказал, че той е бил този, който е запознал Димитров с „влиятелни хора“, и че точно неговите връзки са помогнали на Димитров да се превърне в успешен оръжеен бизнесмен.

„Преди да му помогна Димитров беше нищо,“ – Боян Петракиев – Барона.

„Петракиев е известен престъпник с дълго криминално досие, което датира от десетилетия,“ коментира за Buzzfeed комисар Явор Колев, началник на отдел Трансгранична организирана престъпност към българското Министерство на вътрешните работи . „ В средите на правоприлагането той се счита за прочут представител на организираната престъпност в България.“

В схемата с оръжията плащани от Пентагона се появява и Osiris Global Trade, както показва съдебен документ от дело заведено в САЩ. От него се разбира, че Purple Shovel има дългове за милиони долари както към “Алгънс”, така и към Osiris Global Trade.

 

Скандалът със загиналия американец и публикациите в американската преса от 2015 г. очевидно не смущават бизнеса на Димитров. В края на 2016 той получава 31 милиона долара от друг американски търговец на оръжие.

Биволъ се опита да се свърже с Александър Димитров, но въпросите изпратени на фирмения имейл на “Алгънс” останаха без отговор.

Наш репортер посети и адреса, на който са регистрирани “Алгънс” и “Оро Инвестмънтс” на ул. Поп Богомил 6, етаж 1, апартамент 3. Сградата е скромна и там няма обозначен офис на нито една от фирмите. Самият Димитров отсъстваше, но стана ясно, че съседите често го виждат там. Шефът на успешната оръжейна фирма не е инвестирал в представителен офис, но се придвижва с луксозно “Мазерати”.

Очевидно е от огромен обществен интерес фактът, че в държавната банка, която трябва да насърчава малкия и средния бизнес, се въртят десетки милиони долари на фирми с нееднозначна репутация. От Българска банка за развитие обаче не отговориха на въпросите ни изпратени по електронна поща.

В търсене на отговори Биволъ се свърза директно с пиара на Министерството на финансите, което е принципал на ББР. Но всички опити да получим информация как е възможно офшорна фирма като Osiris Global Trade да има доларова сметка в държавната банка бяха неуспешни. По това време финансов министър е Владислав Горанов.

Банков превод от близо 50 милиона лева едва ли остава незабелязан за службите, отговарящи за националната сигурност, още повече в строго регламентирания и наблюдаван бизнес с оръжия. Но въпросите ни изпратени до ДАНС и конкретно адресирани до Дирекцията “Финансово разузнаване” останаха без отговор.

Дали тази дискретност се дължи на „влиятелните хора“, които стоят зад Димитров, и на които той е бил препоръчан не от кого да е, а от знаково лице на българската организирана престъпност? Които и да са те, явно влиянието им стига до върховете на държавата, след като на ортака на “Барона” му е дадена възможност да банкира в Българска банка за развитие. И разбира се, важно е да се разбере колко още такива офшорки и съмнителни субекти въртят доларови преводи за милиони през държавната банка.

Авторът Атанас Чобанов е част от групата от 400 журналисти от 88 държави, които в продължение на 16 месеца работиха над секретните документи на FinCen, предоставени на сайта Buzzfeed и Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ).