Tag Archives: bulgaria

За данните на градския транспорт на Пловдив в Google Maps

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/plovdiv-google-maps/

За данните на градския транспорт на Пловдив в Google Maps

От лятото на 2019 г. в блога ми стои чернова, която така и не публикувах. Идеята ми зад въпросната статия беше да разкажа как се появи разписанието на градския транспорт на Пловдив в Google Maps. Но това сега няма никакво значение, защото от тази седмица там вече няма такива данни.

Съвсем кратка предистория: Преди вече пет години трима приятели предложихме на Община Пловдив да свършим необходимото, за да се появят маршрутите и разписанията на градския транспорт в Google Maps. Напълно безвъзмездно. Речено – сторено. Общината не трябваше да прави нищо друго, освен от време на време да ни уведомява за промените в маршрутите и разписанията, за да поддържаме нещата актуални и коректни. Това обаче не се случи. В началото на 2022 г. се уморихме да се борим с вятърни мелници и преустановихме поддръжката, като маркирахме, че данните не са актуални и няма да се обновяват.

Преди няколко дни човек от екипа на Google Transit (така се нарича услугата, която добавя информация за обществения транспорт в Maps) се свърза с мен да провери защо вече две години не сме актуализирали данните за Пловдив. Отговорих му, че за съжаление, няма как да го направим, тъй като разчитахме да получаваме тези данни от Община Пловдив, но се оказва, че всеки път трябва да им се молим за данните или да си ги събираме, както намерим за добре. Което определено не е начинът, по който трябва да се прави това. Нито може да гарантира нужната прецизност. Колегата от Google сподели, че разбира ситуацията, и ще преценят как да постъпят. След още два дни ми писа, че са взели решение да прекратят услугата за Пловдив.

Днес в Общинския съвет е имало дискусия по темата, провокирана от публикация в „Капитал“. Журналистите от медията писаха и преди година по темата и дори заедно прогнозирахме това развитие, но тишината откъм Община Пловдив си остана все така оглушителна.

Пиша това, защото сегашната ресорна кметица, г-жа Савина Петкова, е казала пред общинските съветници няколко изречения, които от стремеж към акуратност не мога да отмина без коментар. Позовавам се на публикации в регионалната преса, тъй като не съм присъствал лично.

Започвам с нейното твърдение, че градският транспорт на Пловдив има далеч по-важни проблеми, с което няма как да не се съглася. Аз самият съм се питал какви данни се опитваме да събираме и предоставяме на хората, когато ситуацията с обществения транспорт в града е толкова безобразна.

Вярно е и че общината никога не е имала договор с Google Maps. Просто защото няма как да има договор. Google не подписва такива. Платформата предоставя напълно безплатно възможността да визуализира данни за обществен или частен транспорт, ако те са предоставени от достоверен източник и в изисквания от тях формат. Иначе казано, Община Пловдив може сама да обобщава такива данни и да ги изпраща към Google. Това могат да правят и самите транспортни фирми. И има няколко в България, чиито разписания са в Google Maps, включително и БДЖ.

Проблемите тук са два. Първо, Google да се довери, че източникът на данни е достоверен. И второ, тези данни да бъдат в изисквания от тях формат – което не е задача с грандиозна трудност, но не е и тривиално начинание. През 2019 г. се наложи част от информацията да събираме от сканирани PDF-и, MS Word документи с вградени в тях таблици, които всъщност бяха растерни картинки. А данните за маршрутите, по които се движат автобусите, рисувахме точка по точка на ръка, защото „Организация и контрол по транспорта“ (ОКТ) разполагаше с GPS координати на спирките, но не и на пътя, по който автобусите се движат между тези спирки. Имаше още купчина технически засади, за които не подозирахме и в най-песимистичните си очаквания. Но някак ги разрешихме.

Иначе по темата защо Google все пак реши да публикува данни за Пловдив, това стана възможно, след като не общината, а ние, доброволците, се ангажирахме да съберем всичко и да го подредим. За да направим нещо полезно за града и гостите му. И защото ни е грижа за средата, в която живеем.

Община Пловдив потвърди с официално писмо пред Google, че ние ще вършим тази работа с подреждането и преобразуването на данните от нейно име.

За последвалите две години и половина, през които поддържахме данните живи, само веднъж получихме актуализация от общината. След двукратни мои настоявания пред тогавашния ресорен кмет Тодор Чонов, на които и до днес нямам отговор, в крайна сметка просто загубих търпение, обадих се на колегите в ОКТ по телефона и си изпросих нови данни. Те, между другото, винаги са откликвали, но така и никой не им възложи да изпращат промените, когато има такива, или примерно веднъж на три или дори шест месеца. Това щеше да е повече от достатъчно.

Не отговаря на истината обаче твърдението на г-жа Петкова, че данните, които са показвани досега от Google, са идвали от системата на „Индра“. Те не бяха особено полезни, защото в тях имаше грешки и ги получихме едва след като вече се бяхме преборили с дигитализацията на множество „хартиени данни“, които впрочем също бяха само частично полезни. Единственото улеснение на двата комплекта данни беше, че можехме да ги съпоставим и така да проследим къде се разминават, което помогна да отстраним някакво количество грешки.

Би било чудесно, ако системата на „Индра“ изобщо работеше и имаше как да интегрираме данните от нея за информация в реално време с Google. Това беше в плановете ни за бъдещето, когато градският транспорт на Пловдив евентуално щеше да има адекватна информационна система.

А приложението, което г-жа Петкова съжалява, че не е достатъчно популярно, е ето това. Моля, проследете линка и ще си отговорите сами защо „не е достатъчно популярно“. То работи (слава богу, нещо работи!), но е кошмарно остаряло и е адски неудобно за ползване, особено в движение и от мобилен телефон. Честно, г-жо Петкова, Вие колко пъти сте го ползвала?

И в заключение: искрено се надявам, че колегите от „Тикси“, които правят поредната за Пловдив нова система за управление на градския транспорт, ще имат добрата воля да предоставят отворено API или друг публично достъпен и документиран начин за интеграция с външни системи. Това ще позволи не само нова и по-лесна интеграция с Google Maps (защо не и в реално време този път?), но и създаването на други мобилни приложения и дигитални удобства за Пловдив. Защото ние още продължаваме да живеем в този град и да ни пука за него.

За данните на градския транспорт на Пловдив в Google Maps

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/plovdiv-google-maps/

За данните на градския транспорт на Пловдив в Google Maps

От лятото на 2019 г. в блога ми стои чернова, която така и не публикувах. Идеята ми зад въпросната статия беше да разкажа как се появи разписанието на градския транспорт на Пловдив в Google Maps. Но това сега няма никакво значение, защото от тази седмица там вече няма такива данни.

Съвсем кратка предистория: Преди вече пет години трима приятели предложихме на Община Пловдив да свършим необходимото, за да се появят маршрутите и разписанията на градския транспорт в Google Maps. Напълно безвъзмездно. Речено – сторено. Общината не трябваше да прави нищо друго, освен от време на време да ни уведомява за промените в маршрутите и разписанията, за да поддържаме нещата актуални и коректни. Това обаче не се случи. В началото на 2022 г. се уморихме да се борим с вятърни мелници и преустановихме поддръжката, като маркирахме, че данните не са актуални и няма да се обновяват.

Преди няколко дни човек от екипа на Google Transit (така се нарича услугата, която добавя информация за обществения транспорт в Maps) се свърза с мен да провери защо вече две години не сме актуализирали данните за Пловдив. Отговорих му, че за съжаление, няма как да го направим, тъй като разчитахме да получаваме тези данни от Община Пловдив, но се оказва, че всеки път трябва да им се молим за това или да си ги събираме, както намерим за добре. Което определено не е начинът, по който трябва да се прави това. Нито може да гарантира нужната прецизност. Колегата от Google сподели, че разбира ситуацията, и ще преценят как да постъпят. След още два дни ми писа, че са взели решение да прекратят услугата за Пловдив.

Днес в Общинския съвет е имало дискусия по темата, провокирана от публикация в „Капитал“. Журналистите от медията писаха и преди година по темата и дори заедно прогнозирахме това развитие, но тишината откъм Община Пловдив си остана все така оглушителна.

Пиша това, защото сегашната ресорна кметица, г-жа Савина Петкова, е казала пред общинските съветници няколко изречения, които от стремеж към прецизност не мога да отмина без коментар. Позовавам се на публикации в регионалната преса, тъй като не съм присъствал лично.

Започвам с нейното твърдение, че градският транспорт на Пловдив има далеч по-важни проблеми, с което няма как да не се съглася. Аз самият съм се питал какви данни се опитваме да събираме и предоставяме на хората, когато ситуацията с обществения транспорт в града е толкова безобразна.

Вярно е и че общината никога не е имала договор с Google Maps. Просто защото няма как да има такъв договор. Google не подписва такива. Платформата предоставя напълно безплатно възможността да визуализира данни за обществен или частен транспорт, ако те са предоставени от достоверен източник и в изисквания от тях формат. Иначе казано, Община Пловдив може сама да обобщава такива данни и да ги изпраща към Google. Това могат да правят и самите транспортни фирми. И има няколко в България, чиито разписания са в Google Maps, включително и БДЖ.

Проблемите тук са два. Първо, Google да се довери, че източникът на данни е достоверен. И второ, тези данни да бъдат в изисквания от тях формат – което не е задача с грандиозна трудност, но не е и тривиално начинание. През 2019 г. се наложи част от информацията да събираме от сканирани PDF-и, MS Word документи с вградени в тях таблици, които всъщност бяха растерни картинки. А данните за маршрутите, по които се движат автобусите, рисувахме точка по точка на ръка, защото „Организация и контрол по транспорта“ (ОКТ) разполагаше с GPS координати на спирките, но не и на пътя, по който автобусите се движат между тези спирки. Имаше още купчина технически засади, за които не подозирахме и в най-песимистичните си очаквания. Но някак ги разрешихме.

Иначе по темата защо Google все пак реши да публикува данни за Пловдив, това стана възможно, след като не общината, а ние, доброволците, се ангажирахме да съберем всичко и да го подредим. За да направим нещо полезно за града и гостите му. И защото ни е грижа за средата, в която живеем.

Община Пловдив потвърди с официално писмо пред Google, че ние ще вършим тази работа с подреждането и преобразуването на данните от нейно име.

За последвалите две години и половина, през които поддържахме данните живи, само веднъж получихме актуализация от общината. След двукратни мои настоявания пред тогавашния ресорен кмет Тодор Чонов, на които и до днес нямам отговор, в крайна сметка просто загубих търпение, обадих се на колегите в ОКТ по телефона и си изпросих нови данни. Те, между другото, винаги са откликвали, но така и никой не им възложи да изпращат промените, когато има такива, или примерно веднъж на три или дори шест месеца. Това щеше да е повече от достатъчно.

Не отговаря на истината обаче твърдението на г-жа Петкова, че данните, които са показвани досега от Google, са идвали от системата на „Индра“. Те не бяха особено полезни, защото в тях имаше грешки и ги получихме едва след като вече се бяхме преборили с дигитализацията на множество „хартиени данни“, които впрочем също бяха само частично полезни. Единственото улеснение на двата комплекта данни беше, че можехме да ги съпоставим и така да проследим къде се разминават, което помогна да отстраним някакво количество грешки.

Би било чудесно, ако системата на „Индра“ изобщо работеше и имаше как да интегрираме данните от нея за информация в реално време с Google. Това беше в плановете ни за бъдещето, когато градският транспорт на Пловдив евентуално щеше да има адекватна информационна система.

А приложението, което г-жа Петкова съжалява, че не е достатъчно популярно, е ето това. Моля, проследете линка и ще си отговорите сами защо „не е достатъчно популярно“. То работи (слава богу, нещо работи!), но е кошмарно остаряло и е адски неудобно за ползване, особено в движение и от мобилен телефон. Честно, г-жо Петкова, Вие колко пъти сте го ползвала?

И в заключение: искрено се надявам, че колегите от „Тикси“, които правят поредната за Пловдив нова система за управление на градския транспорт, ще имат добрата воля да предоставят API или друг публично достъпен начин за интеграция с външни системи. Това ще позволи не само интеграция с Google Maps (защо не и в реално време този път?), но и създаването на други мобилни приложения и дигитални удобства за Пловдив. Защото ние още продължаваме да живеем в този град и да ни пука за него.

Десет души

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/deset/

Десет души

Преди пет години и половина разказах за началото на „Тоест“. Част от проекта съм още преди изобщо да се осмелим да стартираме. Досега съм похарчил адски много време, лични средства и нерви (в това число и немалко разгорещени семейни спорове). Не съжалявам! Защото смятам този проект за едно от най-важните ми житейски начинания – макар да няма нищо общо с професията ми или с индустрията, в която работя. Този текст индиректно обяснява защо продължавам да се боря за него.

Досега в началото на всеки септември екипът на изданието се завръщаше от лятната пауза с нови интересни материали по разнообразни теми. Тази година се налага да забавим рестарта с един месец и да започнем новия „сезон“ с притеснение за бъдещето. Причините за това са изцяло финансови. Колкото и свити да са месечните разходи на „Тоест“, приходите не достигат, за да ги посрещнем. И имаме спешна нужда от помощ.

💰
Дупката в месечния бюджет на „Тоест“ е около 2500 лева. Десет души могат да поправят това. Прочетете докрай публикацията, за да научите защо и как…

През тези пет години и половина оцелявахме основно на мускули и с микродарения от читателите ни. В началото на 2023 г. обновихме изцяло сайта, разширихме формите за подкрепа, като добавихме дарителски пакети и създадохме с партньорите ни от фабрика „Гайо“ специален шоколад с кауза. Преструктурирахме дейността, привлякохме нови редактори и автори и „Тоест“ се сдоби с нова динамика и рубрики, които не останаха незабелязани, а отзивите бяха силно позитивни. Това предизвика скромен ръст в месечните дарения, но той не е достатъчен за да компенсира разходите.

Нямаше как да продължим само с краудфъндинг и потърсихме допълнително финансиране чрез програми, които подкрепят културни и медийни проекти. Кандидатствахме самостоятелно и в партньорство с други организации по шест програми за финансиране. До този момент обаче нямаме положително развитие. По различни причини – за едни не сме „културна институция“, при други не ни достигна половин точка, за да се класираме. Трети поискаха от нас устойчив бизнес модел, който да ни държи на вода и без финансиране. Любопитно, коя медия има такъв? И ако бяхме намерили този модел, щяхме ли да търсим друго финансиране?

Българският медиен пазар е ограничен най-напред от езика, на който говорим и пишем. В допълнение на това, скорошни изследвания потвърждават, че повече от половината българи съзнателно избягват новините, а едва малко над 15% от тези, които разчитат на медиите, за да се информират, използват онлайн издания. На този фон „Тоест“ е аналитична медия за бавно четене, която държи на чистотата на езика и правилния изказ, съзнателно не използва прилепчиви заглавия и лековати дописки. Публиката ни е мислеща, образована и цени тези наши усилия, но няма как да е масова. И много малка част от нея ни подкрепя финансово.

🎯
Защо отказваме да пускаме рекламни банери и да затворим съдържанието само за плащащи читатели – прочетете в редакционния ни текст.

Следващата ни стъпка е да търсим дългосрочни и ангажирани партньорства с бизнеса. Онзи успешен и почтен български бизнес, който припознава нашата мисия да създаваме качествена и ангажирана журналистика. Който съзнава защо е важно и нужно в България да има независими медии. Независими включително от рекламодатели. Красноречив пример е нашият скорошен материал за A1, който никоя друга медия не се престраши да коментира. Обяснението е просто, A1 е рекламодател, който никой не би искал да разсърди.

Търсим бизнес партньорство с компании, които биха ни подкрепили не срещу стандартното „медийно отразяване“. Екипът на „Тоест“ може да предложи много повече от това. Вече имаме разговори в тази посока, но те също отнемат някакво време. Дотогава обаче „Тоест“ се нуждае от спасителен пояс. И това е целта на този текст.

Обръщам се към всички, които биха могли да си позволят малко по-сериозен разход за няколко месеца. И на които им пука за средата, в която живеят. Обръщам се и към колеги от ИТ бранша, които зная, че в общия случай имат жизнен стандарт над средния. Ще се намерим ли десет души, които в идните четвърт до половин година да даряваме по 250 лв. месечно, за да запълним недостига в издръжката на „Тоест“? Аз, разбира се, ще съм първият от тези десет души. Това време е необходимо, за да развием бизнес партньорствата, които се надяваме да превърнем във витален стълб на модела ни за финансиране.

💰
Изберете план „Спасител“ и станете един от тези десет души!

Разбира се, всеки лев е важен в момента и ще сме благодарни да изберете и някой от другите дарителски планове. Можете да дарите и еднократно сума по ваш избор с карта или с банков превод.

По този начин ще помогнете заедно да спасим проект, който отстоява репутацията си на качествена медия вече повече от пет години. Помогнете ни да съхраним екипа и направеното дотук. В България има огромна нужда от стойностна публицистика, а „Тоест“ има и още много мечти в развитие. Но няма как да полетим, ако не можем да отскочим.

P.S. Предполагам, че е излишно да споменавам, че аз в лично качество не съм взел нито лев за вложените си усилия в проекта. И не възнамерявам.

Десет души

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/deset/

Десет души

Преди пет години и половина разказах за началото на „Тоест“. Част от проекта съм още преди изобщо да се осмелим да стартираме. Досега съм похарчил адски много време, лични средства и нерви (в това число и немалко разгорещени семейни спорове). Не съжалявам! Защото смятам този проект за едно от най-важните ми житейски начинания – макар да няма нищо общо с професията ми или с индустрията, в която работя. Този текст индиректно обяснява защо продължавам да се боря за него.

Досега в началото на всеки септември екипът на изданието се завръщаше от лятната пауза с нови интересни материали по разнообразни теми. Тази година се налага да забавим рестарта с един месец и да започнем новия „сезон“ с притеснение за бъдещето. Причините за това са изцяло финансови. Колкото и свити да са месечните разходи на „Тоест“, приходите не достигат, за да ги посрещнем. И имаме спешна нужда от помощ.

💰
Дупката в месечния бюджет на „Тоест“ е около 2500 лева. Десет души могат да поправят това. Прочетете докрай публикацията, за да научите защо и как…

През тези пет години и половина оцелявахме основно на мускули и с микродарения от читателите ни. В началото на 2023 г. обновихме изцяло сайта, разширихме формите за подкрепа, като добавихме дарителски пакети и създадохме с партньорите ни от фабрика „Гайо“ специален шоколад с кауза. Преструктурирахме дейността, привлякохме нови редактори и автори и „Тоест“ се сдоби с нова динамика и рубрики, които не останаха незабелязани, а отзивите бяха силно позитивни. Това предизвика скромен ръст в месечните дарения, но той не е достатъчен за да компенсира разходите.

Нямаше как да продължим само с краудфъндинг и потърсихме допълнително финансиране чрез програми, които подкрепят културни и медийни проекти. Кандидатствахме самостоятелно и в партньорство с други организации по шест програми за финансиране. До този момент обаче нямаме положително развитие. По различни причини – за едни не сме „културна институция“, при други не ни достигна половин точка, за да се класираме. Трети поискаха от нас устойчив бизнес модел, който да ни държи на вода и без финансиране. Любопитно, коя медия има такъв? И ако бяхме намерили този модел, щяхме ли да търсим друго финансиране?

Българският медиен пазар е ограничен най-напред от езика, на който говорим и пишем. В допълнение на това, скорошни изследвания потвърждават, че повече от половината българи съзнателно избягват новините, а едва малко над 15% от тези, които разчитат на медиите, за да се информират, използват онлайн издания. На този фон „Тоест“ е аналитична медия за бавно четене, която държи на чистотата на езика и правилния изказ, съзнателно не използва прилепчиви заглавия и лековати дописки. Публиката ни е мислеща, образована и цени тези наши усилия, но няма как да е масова. И много малка част от нея ни подкрепя финансово.

🎯
Защо отказваме да пускаме рекламни банери и да затворим съдържанието само за плащащи читатели – прочетете в редакционния ни текст.

Следващата ни стъпка е да търсим дългосрочни и ангажирани партньорства с бизнеса. Онзи успешен и почтен български бизнес, който припознава нашата мисия да създаваме качествена и ангажирана журналистика. Който съзнава защо е важно и нужно в България да има независими медии. Независими включително от рекламодатели. Красноречив пример е нашият скорошен материал за A1, който никоя друга медия не се престраши да коментира. Обяснението е просто, A1 е рекламодател, който никой не би искал да разсърди.

Търсим бизнес партньорство с компании, които биха ни подкрепили не срещу стандартното „медийно отразяване“. Екипът на „Тоест“ може да предложи много повече от това. Вече имаме разговори в тази посока, но те също отнемат някакво време. Дотогава обаче „Тоест“ се нуждае от спасителен пояс. И това е целта на този текст.

Обръщам се към всички, които биха могли да си позволят малко по-сериозен разход за няколко месеца. И на които им пука за средата, в която живеят. Обръщам се и към колеги от ИТ бранша, които зная, че в общия случай имат жизнен стандарт над средния. Ще се намерим ли десет души, които в идните четвърт до половин година да даряваме по 250 лв. месечно, за да запълним недостига в издръжката на „Тоест“? Аз, разбира се, ще съм първият от тези десет души. Това време е необходимо, за да развием бизнес партньорствата, които се надяваме да превърнем във витален стълб на модела ни за финансиране.

💰
Изберете план „Спасител“ и станете един от тези десет души!

Разбира се, всеки лев е важен в момента и ще сме благодарни да изберете и някой от другите дарителски планове. Можете да дарите и еднократно сума по ваш избор с карта или с банков превод.

По този начин ще помогнете заедно да спасим проект, който отстоява репутацията си на качествена медия вече повече от пет години. Помогнете ни да съхраним екипа и направеното дотук. В България има огромна нужда от стойностна публицистика, а „Тоест“ има и още много мечти в развитие. Но няма как да полетим, ако не можем да отскочим.

P.S. Предполагам, че е излишно да споменавам, че аз в лично качество не съм взел нито лев за вложените си усилия в проекта. И не възнамерявам.

Auditor reports: Monstrous corruption involving EU funds UPDATE: OVER 0.5 BLN BGN OF EU FUNDS EMBEZZLED THROUGH SOCIAL MINISTRY

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/update-hal-billion-social-ministry.html

четвъртък 30 март 2023


Financial abuse valued at a couple hundred million euro have been exposed at the Ministry of Labour and Social Policy. The embezzlement is primarily tied to funds from different European…

Bivol on the world map of investigative media Bivol is now part of the Global Investigative Journalism Network

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/bivol-is-now-part-of-the-global-investigative-journalism-network.html

вторник 13 декември 2022


Bivol has now been welcomed into the world’s largest family of investigative reporters and journalism nonprofits – the Global Investigative Jourmalism Network (GIJN). Joining GIJN is a great and unequivocal…

OCCRP Investigation A ‘Bloody’ Trade: Inside the Murky Supply Chain of Syrian Phosphates into Europe

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/a-bloody-trade-inside-the-murky-supply-chain-of-syrian-phosphates-into-europe.html

четвъртък 30 юни 2022


Imports of Syrian phosphates into Europe have boomed over the past several years. The importers include Serbia and Ukraine, as well EU members Italy, Bulgaria, Spain, and Poland.  Security firms…

Вредни и опасни

Post Syndicated from Yovko Lambrev original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Вредни и опасни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Вредни и опасни

Post Syndicated from Yovko Lambrev original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Вредни и опасни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Вредни и опасни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Вредни и опасни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/harmful-and-dangerous/

Вредни и опасни

И трите правителства на Бойко Борисов са виновни за изключително много неща. Като започнем от вече трайното усещане, че живеем затлачено, до съмненията доколко можем да разчитаме на полицията, на общината, на другите държавни служби – които уж съществуват за да ни служат. За незавидното ни място в задния двор на Европа и ниското доверие към страната ни. За оплитането на държавата в нечистоплътни взаимоотношения с едрогабаритни бизнес кръгове (Пеевски не е единствен). За подчиняването на медиите в същите зависимости. За пълната липса на адекватност при планирането, разясняването и управлението на мерките против коронавируса у нас.

За пълната липса на адекватност въобще, заради което в момента доверието в държавните институции е толкова ниско, че държавата не разполага с най-базов авторитет да наложи дори смислени решения. Всички се съмняват във всичко и подозират подмолни намерения и цели.

И ако преди някоя калинка се приемаше с насмешка или пък някой местен кмет, неспособен да формулира завършена мисъл (в Пловдив!), то нещата стигнаха до там, че калинките и безхаберието превзеха всичко. Те са новата нормалност.

И вече заради тях умират хора! Вярно е, че умират навсякъде по света, но можеше ли част от тези, които си отидоха у нас от коронавируса (и уви, част от тези, които ще си отидат в следващите седмици и месеци) да са останат живи? Без съмнение! Ако имахме друго управление с ясно планиране, изговаряне и убеждаване на хората в смисъла от една или друга мярка, както и с навременни и релевантни компенсации за пострадалите от мерките. Ако организацията около ваксинирането и поръчките на ваксини бяха направени с повече планиране и разум. Ако по-рано се бяхме разделили с безполезната (освен за личното им облагодетелстване) и безсрамна коалиция на ГЕРБ и „патриотите“ от ВМРО, НФСБ и Атака, крепена четири години от беззъбието (и интересите) на ДПС, БСП и Воля. Всички те са виновни за днешното дередже на държавността в България и мястото ни в света. И никой от тях не може да бъде решение на проблема. Те са вредни и опасни за здравето и бъдещето ни!

В неделя идва видовден! Те са на изпит, а ние трябва да ги скъсаме, защото са безхаберници! Разпорете им шортите от гласуване!

P.S. Аз ще отбележа номер 11 в бюлетината.

Снимка: Mirah Curzer

Боклук

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/bokluk/

Вчера член на управляващата партия ГЕРБ нарече „боклук“ български журналист. Друг маскиран индивид отне, хвърли и счупи репортерски телефон. И това на национална конференция на най-голямата партия във властта. На същото събитие маскирани използват юмруците си срещу други хора.

Кои са боклуците е повече от ясно. Случилото се е пореден срам, който се пише по сметката на ГЕРБ, които не успяват да организират адекватно собственото си партийно мероприятие, а продължават с претенциите си да управляват държавата.

България е в криза, нищо че някои политолози били отричали. Страната е в невиждана от доста време политическа криза, предизвикана от дълго и системно отсъствие на здрав разум и компетентност в управлението. България от години се управлява от непочтени, отвратителни и елементарни хора, затлачили пътя към бъдещето на страната ни. Провалили поредното поколение българи.

Бойко Борисов и ГЕРБ не са единствените виновни, но днес са олицетворението на този провал. Популисти, чиято демагогия и липса на визия и кураж за реформи доведе страната до последното място в класациите за медийна свобода в ЕС, а инвеститори и предприемачи започват да отбягват България заради лош бизнес климат, корупция и съмнения във възможността да се разчита на институциите и за въздаването на справедливост.

Страната ни е затънала и в технологична посредственост, във време, когато именно от новите технологии и иновации ще зависи бъдещето и мястото на всеки в задаващия се различен свят. И няма как да бъде другояче, когато безполезни, но верни „калинки“ са напълзяли навсякъде, където иначе вместо тях трябва да има визионери, куражлии и грамотни хора с опит и мечти.

Донякъде е удовлетворяващо, че арогантната алчност и преяждането с власт на Бойко Борисов и ГЕРБ ще ги свлече към мрачните страници на най-новата ни история. Агонията скоро ще свърши. Но дали ще си докараме нова или най-накрая ще изтикаме големия камък, задръстил светлината на входа на пещерата в която са ни завряли, зависи единствено от нас.

Ще стане, ако започнем да ценим образованието и интелекта повече от зрелостта. Ако досегашните прецакани поколения се вслушат в мечтите на младите и този път ги подкрепят. Като им спестят скептицизма си. Ако престанем да търсим поредния бащица, а вместо това започнем да ценим и градим институции, които работят по правила, еднакви за всички, а не само в полза на властта и новобогаташите.

И най-важното – ако не заспиваме, очаквайки някой друг да ни нареди живота. А бдим непрекъснато и ежедневно да не ни пречат да го направим такъв, какъвто искаме да бъде.

#оставка

Боклук

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/bokluk/

Вчера член на управляващата партия ГЕРБ нарече „боклук“ български журналист. Друг маскиран индивид отне, хвърли и счупи репортерски телефон. И това на национална конференция на най-голямата партия във властта. На същото събитие маскирани използват юмруците си срещу други хора.

Кои са боклуците е повече от ясно. Случилото се е пореден срам, който се пише по сметката на ГЕРБ, които не успяват да организират адекватно собственото си партийно мероприятие, а продължават с претенциите си да управляват държавата.

България е в криза, нищо че някои политолози били отричали. Страната е в невиждана от доста време политическа криза, предизвикана от дълго и системно отсъствие на здрав разум и компетентност в управлението. България от години се управлява от непочтени, отвратителни и елементарни хора, затлачили пътя към бъдещето на страната ни. Провалили поредното поколение българи.

Бойко Борисов и ГЕРБ не са единствените виновни, но днес са олицетворението на този провал. Популисти, чиято демагогия и липса на визия и кураж за реформи доведе страната до последното място в класациите за медийна свобода в ЕС, а инвеститори и предприемачи започват да отбягват България заради лош бизнес климат, корупция и съмнения във възможността да се разчита на институциите и за въздаването на справедливост.

Страната ни е затънала и в технологична посредственост, във време, когато именно от новите технологии и иновации ще зависи бъдещето и мястото на всеки в задаващия се различен свят. И няма как да бъде другояче, когато безполезни, но верни „калинки“ са напълзяли навсякъде, където иначе вместо тях трябва да има визионери, куражлии и грамотни хора с опит и мечти.

Донякъде е удовлетворяващо, че арогантната алчност и преяждането с власт на Бойко Борисов и ГЕРБ ще ги свлече към мрачните страници на най-новата ни история. Агонията скоро ще свърши. Но дали ще си докараме нова или най-накрая ще изтикаме големия камък, задръстил светлината на входа на пещерата в която са ни завряли, зависи единствено от нас.

Ще стане, ако започнем да ценим образованието и интелекта повече от зрелостта. Ако досегашните прецакани поколения се вслушат в мечтите на младите и този път ги подкрепят. Като им спестят скептицизма си. Ако престанем да търсим поредния бащица, а вместо това започнем да ценим и градим институции, които работят по правила, еднакви за всички, а не само в полза на властта и новобогаташите.

И най-важното – ако не заспиваме, очаквайки някой друг да ни нареди живота. А бдим непрекъснато и ежедневно да не ни пречат да го направим такъв, какъвто искаме да бъде.

#оставка

ПП „Атака“ санкционирана за злоупотреба с личните ми данни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/yovko-vs-ataka/

Миналата година по това време установих чрез проверка в сайта на ЦИК, че без мое съгласие ПП „Атака“ ме е вписала в списъците си за подкрепа на тяхното участие в изборите за Европарламент. В тази връзка подадох жалба до Комисията за защита на личните данни (КЗЛД). Историята публикувах и тук в своя блог.

Днес съм щастлив да споделя, че КЗЛД се произнесе с решение в моя полза и санкционира партия „Атака“ с 2000 лева за нарушение на чл.6, §1 от Общия регламент за защита на личните данни 2016/679 (ЕС), станал популярен с английската си абревиатура като GDPR.

Скрийншот от решението на КЗЛД

Важно е да споделя и как се стигна до тук, защото детайлите са интересни.

След подаване на моята жалба, която Комисията приема за редовна, тя е информирала партия „Атака“, че образува административно производство, и им дава възможност да изразят писмено свое становище. Те го правят, като претендират за неоснователност на жалбата ми, защото били обработили моите данни законосъобразно и при наличието на изричното ми съгласие.

Този юридически блъф явно разчита на вероятността аз да се откажа да се занимавам при следващите стъпки на производството.

В тази връзка КЗЛД е изискала от ЦИК копие на страница 200 от списъка на избирателите, подкрепящи „Атака“ за участие в изборите, и установява, че на ред 1994 наистина се съдържат моите три имена, ЕГН и подпис. От мен пък беше поискан сравнителен материал за почеркова експертиза с мой подпис, положен пред нотариус и заверен от него. За тази цел трябваше да отделя половин час, за да се разходя до най-близкия до офиса ми Нотариус и да се разделя с 6 лева. И всъщност това и първоначалното подаване на жалбата ми с препоръчано писмо от кварталната пощенска станция бяха единствените някакви особени усилия от моя страна.

Комисията е препратила изпратения от мен сравнителен материал до Националния институт по криминалистика, който изготвя и връща графическа експертиза със заключение, че подписът – обект на експертизата (т.е. този в списъците на партия „Атака“), не е положен от мен.

След този резултат Комисията дава срок за нови доказателства или становища от двете страни, и след като такива не са депозирани, на свое заседание на 21 януари 2020 г. решава, че моята жалба и твърдения за незаконосъобразно обработване на лични данни са основателни, след като подписът на стр. 200, ред 1994, не е положен от мен, което оборва и тезата на „Атака“, че били имали моето съгласие.

Извадка от решението на КЗЛД

Важно е също, че Комисията взима за утежняващо обстоятелство, че нарушението не е първо, а поредно за ПП „Атака“, която е била санкционирана за идентично нарушение и през 2016 година, а поведението им при обработване на лични данни в изборния процес е било санкционирано и през 2015 година.

Извадка от решението на КЗЛД

Затова проверявайте и реагирайте, ако забележите злоупотреба със своите лични данни. Особено когато тези, които имат претенции да управляват и определят правилата, ги газят с калните си обувки. Не струва кой знае какви усилия. Най-досадното за мен беше, че с Комисията си общувахме с препоръчани хартиени писма.

P.S. И за да не побърза да си помисли някой, че съм забогатял с тези 2000 лева – не, парите не са за мен. Държавата, олицетворена от Комисията, глобява нарушителя. Много или малко е тази сума за случая, също не бих спекулирал. Но пък удоволствието от развръзката си е изцяло мое.

Иначе, ако зависеше от мен, щях да накажа ПП „Атака“ да преведe глобата си по сметка на някоя организация, защитаваща правата на малцинствата или бежанците у нас.

ПП „Атака“ санкционирана за злоупотреба с личните ми данни

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/yovko-vs-ataka/

Миналата година по това време установих чрез проверка в сайта на ЦИК, че без мое съгласие ПП „Атака“ ме е вписала в списъците си за подкрепа на тяхното участие в изборите за Европарламент. В тази връзка подадох жалба до Комисията за защита на личните данни (КЗЛД). Историята публикувах и тук в своя блог.

Днес съм щастлив да споделя, че КЗЛД се произнесе с решение в моя полза и санкционира партия „Атака“ с 2000 лева за нарушение на чл.6, §1 от Общия регламент за защита на личните данни 2016/679 (ЕС), станал популярен с английската си абревиатура като GDPR.

Скрийншот от решението на КЗЛД

Важно е да споделя и как се стигна до тук, защото детайлите са интересни.

След подаване на моята жалба, която Комисията приема за редовна, тя е информирала партия „Атака“, че образува административно производство, и им дава възможност да изразят писмено свое становище. Те го правят, като претендират за неоснователност на жалбата ми, защото били обработили моите данни законосъобразно и при наличието на изричното ми съгласие.

Този юридически блъф явно разчита на вероятността аз да се откажа да се занимавам при следващите стъпки на производството.

В тази връзка КЗЛД е изискала от ЦИК копие на страница 200 от списъка на избирателите, подкрепящи „Атака“ за участие в изборите, и установява, че на ред 1994 наистина се съдържат моите три имена, ЕГН и подпис. От мен пък беше поискан сравнителен материал за почеркова експертиза с мой подпис, положен пред нотариус и заверен от него. За тази цел трябваше да отделя половин час, за да се разходя до най-близкия до офиса ми Нотариус и да се разделя с 6 лева. И всъщност това и първоначалното подаване на жалбата ми с препоръчано писмо от кварталната пощенска станция бяха единствените някакви особени усилия от моя страна.

Комисията е препратила изпратения от мен сравнителен материал до Националния институт по криминалистика, който изготвя и връща графическа експертиза със заключение, че подписът – обект на експертизата (т.е. този в списъците на партия „Атака“), не е положен от мен.

След този резултат Комисията дава срок за нови доказателства или становища от двете страни, и след като такива не са депозирани, на свое заседание на 21 януари 2020 г. решава, че моята жалба и твърдения за незаконосъобразно обработване на лични данни са основателни, след като подписът на стр. 200, ред 1994, не е положен от мен, което оборва и тезата на „Атака“, че били имали моето съгласие.

Извадка от решението на КЗЛД

Важно е също, че Комисията взима за утежняващо обстоятелство, че нарушението не е първо, а поредно за ПП „Атака“, която е била санкционирана за идентично нарушение и през 2016 година, а поведението им при обработване на лични данни в изборния процес е било санкционирано и през 2015 година.

Извадка от решението на КЗЛД

Затова проверявайте и реагирайте, ако забележите злоупотреба със своите лични данни. Особено когато тези, които имат претенции да управляват и определят правилата, ги газят с калните си обувки. Не струва кой знае какви усилия. Най-досадното за мен беше, че с Комисията си общувахме с препоръчани хартиени писма.

P.S. И за да не побърза да си помисли някой, че съм забогатял с тези 2000 лева – не, парите не са за мен. Държавата, олицетворена от Комисията, глобява нарушителя. Много или малко е тази сума за случая, също не бих спекулирал. Но пък удоволствието от развръзката си е изцяло мое.

Иначе, ако зависеше от мен, щях да накажа ПП „Атака“ да преведe глобата си по сметка на някоя организация, защитаваща правата на малцинствата или бежанците у нас.

НОЩ

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/nosht/

НОЩ е възможно най-удачната абревиатура за т.нар. национален оперативен щаб, дето се е захванал да ни спасява от новия коронавирус. Тъмата си е направо пълен мрак. Понеже много ключови въпроси – вече цял месец след началото на “извънредното” положение – си висят със страшна сила и без ясен отговор. Като започнем от най-простичките: Как точно щаба го бори този вирус (като оставим настрана счетоводните сводки за жертвите и ранените)? Има ли някакъв разписан план и стратегия? Краткосрочен, средносрочен и дългосрочен? И така плавно достигнем до по-сложните… Компетентен ли е състава на щаба за задачите си? Кой и къде е дефинирал рамките на отговорностите и правомощията им? Къде са разписани и публикувани? На каква база (данни и анализи) се правят препоръки и се взимат решенията? На какво основание правителството се е скрило зад паравана на щаба и се прави, че от някой друг зависи управлението на държавата? Понеже щабът никой не го е избирал да управлява, а вечната тънка сметка друг да понесе отговорността, ако нещата се осерат напълно, е сякаш твърде прозрачна.

Иначе поредният генерал е в главната роля на дневния ред на обществото. И поредното доказателство, че у нас униформата дава добри шансове. Изненади и изненадани няма. На тази територия винаги е имало ферментиращ излишък от фенове на управление с твърда ръка. Оказва се, дори либерално настроените се кротват бързичко. Стига да им се инжектира малко страх от неизвестността. И да се подклажда регулярно.

Методите за управление на кризата са типично казармени – нахокване и наказания. Рационални послания, обяснения и аргументи за една или друга мярка в повечето случаи отсъстват. Мерките се затягат или отпускат хаотично и през ден-два, което няма разумна връзка с факта, че ефектът им може да се наблюдава в период от една-две седмции. Особено перверзна е неспособността и на щаба, и на държавата да вразуми църквата. Като за сметка на това ще бъде наказана полицията (без възможност за отпуск по празниците и с риск за здравето им), както и всички останали със затегнати мерки, отново без ясна аргументация. И това си е съвсем по казарменому – само един тъпанар може да е сгафил, но наказанието отнася цялата рота. Щото така.

Да оставим встрани вторичните ефекти на посланието към останалия свят, като защо е нужно в свободна европейска демокрация кризата да управлява униформен генерал. Който дори не е епидемиолог или вирусолог. Нито пулмолог.

Намеците за ограничаване на свободата на словото и други права от политически джуджета като Данчо Ментата, Дани Кирилов или Владислав Горанов съвсем не са за пренебрегване. На такива хора демокрацията им пречи по подразбиране. Те живеят с нея като болен от COVID-19. Не знаят точно как да я преборят, но се надяват някак да отмине. И биха се възползвали от всяка липса на реакция от обществото.

И за да не бъда разбран погрешно – аз и семейството ми спазваме всички мерки. И приемам необходимостта от (част от) тях. Тези, които не разбирам също спазвам. Но нямам усещането, че тези мерки са добре обмислени и обосновани.

Като общество не може и не бива да приемаме такава липса на адекватност в ситуация на сериозна медицинска криза и свързаната с нея сериозна икономическа. Не бива да се отказваме да настояваме за разум, за комуникация, за повече данни и информация, за обсъждане на планове за излизане от кризата, за възможните и за невъзможните опции, вкл. за стратегия как да съществуваме в условия на криза. Не бива да спираме нито за секунда да изискваме прозрачност в действията и намеренията на властите от всички нива. И отчетност. Още по-строга от преди!

Снишаването докато отмине бурята не е достатъчно, защото може и да не отмине скоро. Разговорът за икономиката също не може да бъде отлаган за… после.

Разбира се, че човешкият живот е висша ценност, но не може да избираме между него и това да жертваме оцеляването, човешките права и личната неприкосновеност. Такъв избор не може да има. Цената му е много по-висока, от това да си постоим малко вкъщи. Или сме забравили защо предците ни са се клели с думите „Свобода или смърт“? Не само в България, впрочем.

Политическите метафори, че водим война с вируса (независимо дали са изречени от Борисов или от Макрон, са си все така съвършени глупости) са политическа манипулация, ползвана като инструмент за контрол, чрез стрес и страх. Копелдаците от всички правителства по света винаги ще се стремят към повече контрол върху хората и безконтролна власт за тях самите. Ситуацията им предоставя удобни извинения – за следене, за наблюдение, за ограничения. Технологии за това също има в излишък и все по-добри. Колко наивно е да вярваме, че когато бурята отмине, те доброволно ще се откажат от установен удобен инструментариум?

Решение на медицинска криза може да се намери само с медицински средства и от компетентни хора. Няма как да я решим с униформи или мобилни приложения, нито с празни приказки по телевизора. Всички такива лекарства могат да бъдат по-лоши и от болестта.

Още през 1755 година Бенджамин Франклин казва:

Тези, които биха се отказали от базисна свобода, за да се сдобият с малко временна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Повтаря го отново, двадесет години по-късно – през 1775.

Ако през 2020 година трябва да си припомняме значимостта на тези неща, значи отдавна сме загубили всички важни войни.

Бъдещето ни е общо

Post Syndicated from Йовко Ламбрев original https://yovko.net/shared-future/

… историята не прави отстъпки. Ако решението за бъдещето на човечеството бъде взето във ваше отсъствие, тъй като сте прекалено заети с това децата ви да са нахранени и облечени – и вие, и те, ще бъдете засегнати от последиците. – Ювал Ноа Харари

Бъдещето ни е общо

Отново се задават избори. От тези, които хората възприемат като най-маловажни. А те са изключително важни. Защото бъдещето ни е общо. Свързани сме – технологично, икономически и политически. Въпреки всички забележки и резерви, които един или друг може да има за Европейския съюз, той е такъв, какъвто европейците искат.

Имаме огромен късмет да сме част от всичко това (заслужен или не, е съвсем отделна тема). И макар наистина инструментите за влияние на обикновените хора върху съюза да не са много, то най-ефективният е този, който е в ръцете ни в неделя – изборът кой да ни представлява в Европейския парламент. Мястото, където се дебатира и обсъжда всяка крачка, която правим или не правим заедно.

Изглежда далечно и чуждо, но не е. Или би могло да не бъде – ако избираме модерни, интелигентни хора, с поглед напред, отворени да слушат и разговарят с избирателите си по темите, които ни се струват важни. И след това да защитават интересите ни в Европарламента. Да знаят как функционират институциите в ЕС, за да могат да ги ангажират ефективно.

Не гласувайте за празноглави или отсъстващи хора. Нито за популисти, които ви пързалят да гледате назад, към миналото, защото инак те няма да имат бъдеще. Не им позволявайте да плашат с измислени врагове, да ви бранят от несъществуващи заплахи и да ви пробутват тесногръди традиции от средновековието.

Провалихме няколко поколения, страхувайки се. И докато се страхуваме, бъдещето ще ни подмине.

Подкрепете хора, които сближават, а не разделят. Които говорят спокойно, без крясъци. И… защо не попитате поотрасналите си деца какво бъдеще искат за себе си? То ще е пълно с огромни предизвикателства – нови технологии, изкуствен интелект, нови професии, нови икономически и обществени отношения помежду ни. Да заравяме глави в пясъка е глупаво, защото всичко това няма да ни се размине. И по-добре е да сме готови да управляваме промените, отколкото да се опитваме да ги избегнем.

Подкрепете бъдещето, не миналото! От всички нас зависи в какъв Европейски съюз ще живеем. И нека опазим това, което толкова много европейци постигнахме заедно – мир, свобода, развитие и научно-технически прогрес, солидарност между хората и държавите членки, свободно пътуване без визи и граници, съхраняване на богатото културно и езиково многообразие на всички ни. Аз не съм готов да загубя нищо от това.

Моят избор тази неделя е ясен – ще отбележа номер 13 в бюлетината.