Tag Archives: свобода на словото

Има ли надежда за надеждните новини?

Post Syndicated from Светла Енчева original https://www.toest.bg/ima-li-nadezhda-za-nadezhdnite-novini/

Има ли надежда за надеждните новини?

Прибирате се от протеста на 1 декември 2025 г. и си пускате новините. На телевизора не показват колко много сте били, нито става особено ясно и за какво точно сте излезли на площада. Може дори да „научите“, че сте протестирали срещу еврото. Започва обаче няколкочасова извънредна емисия, показваща провокатори, нападащи полицаи, вандализиращи партийни офиси и палещи кофи за боклук. Така се създава впечатлението, че протестиращите са те, а не десетките хиляди мирни хора. Които вие може да сте видели с очите си, но други не са. Това се възпроизвежда и от други медии. Аудиторията им лесно може да повярва, че едни вандали се опитват да катурнат властта. И така зрителите да се поддадат на внушенията, че всички са маскари, всички крадат, важното е да има стабилност.

В тази връзка и по повод на репресиите срещу неудобни представители на медиите евродепутатът Христо Петров зададе въпрос от трибуната на Европейския парламент дали Европейският акт за медийна свобода може да помогне на журналистите в страна като България.

Лунен медиен пейзаж

Освен че в България има мейнстрийм телевизии, в голяма степен показващи гледната точка на властта (реална или задкулисна), информационната среда се замърсява и от други източници. Пълно е с всевъзможни сайтове, много от които анонимни; с профили, страници и групи в социалните мрежи, които разпространяват фалшиви новини, пропаганда и антидемократични послания. Същите неща впрочем се тиражират и от неанонимни медии, обществени говорители и инфлуенсъри, както и от канали в социалните мрежи, зад които е ясно кой стои. Също и от политици и „експерти“, които се изказват публично.

Същевременно все повече онлайн медии, опитващи се да спазват високи професионални стандарти и да предоставят достоверна информация, ограничават достъпа до съдържанието си. Някои вече предоставят съдържанието си само срещу заплащане, а други изискват регистрация, за да четете архива им. Така става все по-трудно свободно да се намери онлайн надеждна информация, както и качествени анализи, основани на факти и припомнящи значими процеси и събития, свързани с дадена тема.

Омагьосаният кръг на (дез)информацията

Получава се така, че за да имате достъп до достоверна информация, в много случаи трябва да си платите или поне да се регистрирате. За да го направите обаче, трябва преди това да сте осъзнали, че имате потребност от качествено медийно съдържание. Ако не мислите, че има проблем с информацията, която достига до вас, защо да го правите?

Освен това, и да осъзнавате потребността си, ще си подредите по значимост приоритетите, за които да давате парите си. Кое е по-важно – уроците по математика на детето или да четете еди-кой си сайт? Дори да решите да отделяте част от бюджета си за медии, е доста вероятно да не ви е по джоба да се абонирате за всички, чието съдържание цените. Друг въпрос е, че като критични читатели може (не без основание) да намирате кусури в тези медии, заради които да смятате, че не заслужават да ги издържате от джоба си.

Този модел на платен достъп до съдържанието не е измислен в България. Така правят и много от авторитетните чуждестранни медии. Резултатът е, че на информационния пейзаж са се образували кратери с недостъпно съдържание. Паралелно с това обаче дезинформацията, фалшивите новини и пропагандата ви се натрапват пред погледа и без да ги търсите. А тяхната цел е да влияят върху позициите на хората и да ги провокират за определени действия, да им внушават кого да мразят, за кого (и дали) да гласуват, да изместват вниманието от реални проблеми и да го фиксират върху изкуствени.

Как мислите, възможно ли е всичко това да има връзка с възхода на популистки партии и политици? И отразява ли се то на качеството на демокрацията?

Европейска инициатива за надеждни новини като щит за демокрацията

Ако смятате, че недостигът на надеждни новини е заплаха за демокрацията, не сте сами. Освен че съществува споменатият от Христо Петров Европейски акт за свободата на медиите, на същото мнение като вашето са и 26 делегации, участвали в заседанието на Съвета по образование, младеж, култура и спорт към Съвета на ЕС на 28 ноември 2025 г. Те са приели документ, озаглавен „Заключения на председателството относно достъпа до надеждни новини като част от европейския щит за демокрация“. Въпросните заключения са изброени в 34 точки, от които първите 6 са припомняния, следват също толкова констатации, 3 приветствия и 19 приканвания (препоръки).

В документа се припомня важността на достъпа до надеждни новини като предпоставка за функционирането на европейските демокрации и значението на спазването на журналистическите стандарти в тази връзка. Подчертава се значението на свободата и плурализма на медиите и се обръща внимание на чуждестранното манипулиране на информация и дезинформацията. Изкуственият интелект, инфлуенсърите и геополитическите проблеми са част от споменатите предизвикателства пред новинарския сектор.

Обобщени накратко, констатациите изтъкват досегашните усилия на европейските институции да се справят с тези проблеми. И „хвърлят топката“ в полето на отговорността на редакциите, тъй като от тях в най-голяма степен зависи дали новините са надеждни, или не. Констатира се и важността на обществените медии, които се определят като „независими“ и „ползващи се с широко доверие“.

Приветствията са отправени към европейските институции, които се занимават с темите за европейския щит за демокрация, независимите медии и медийната свобода.

Препоръките са насочени към държавите членки на ЕС и Европейската комисия. Те са свързани с въпроси като редакционната отговорност, конкуренцията между онлайн платформи и новинарски медии, плурализма, достъпа до средства, бизнес моделите и рекламните практики, проучването на условията за медийна свобода, както и други въпроси.

„Несъмнено Заключенията определят дневен ред на политиката към новинарството в държавите от ЕС, стига да има кой да мисли за новинарството и значението му за утвърждаване на демокрацията“, коментира документа експертката по медийно право проф. Нели Огнянова.

Финансирането, глупако!¹

В документа има мъгляви фрази, като призив Европейската комисия и държавите членки да „подобрят наличността и достъпа до средства за подкрепа“ на местни новинарски организации. В тази точка обаче се включва и преглед дали правилата за държавна помощ за медиите или пък рекламните им модели са свързани с излагането на независимостта им на риск.

Насърчават се и „начини на подкрепа“, на „трансгранични медийни платформи и други форми на сътрудничество между независими и обществени медии“. Не става ясно какви са тези „начини на подкрепа“, но се говори за „проекти“.

Думата „финансиране“ обаче не се споменава нито веднъж.

За сравнение, думи, производни от „редакция“, се срещат в документа 21 пъти. Изглежда, авторите му и 26-те делегации, гласували за него, си представят, че надеждните новини са най-вече редакционна отговорност. И че ако се следи за политическо и икономическо вмешателство в медиите, всичко ще е наред. Може да има и някой друг трансграничен медиен проект с европейски пари.

Колко независими могат да бъдат обаче медиите, ако оцеляването им е под въпрос и зависи било от силните на деня, било от икономически интереси, а нерядко и от двете? И ако посочим, че те са зависими, какво ще се промени?

Затова и все повече онлайн медии стават платени.

Колкото и обществено значима да е информацията, ако с нея си вадиш хляба, тя се превръща в стока. В резултат на затварянето на съдържанието читателите може и да намаляват, но финансовата сигурност расте.

Ако в момента си казвате, че „Тоест“ се издържа от читателски дарения – прави сте, но това става с цената на сериозни ограничения. Макар да плаща авторски, редакторски и коректорски хонорари, изданието не може да си позволи да назначава журналисти на щат, не разполага със средства за журналистически разследвания, видеорепортажи, командировки и още много неща, с които би било добре да разполага една медия. Нито един от редакторите или авторите в „Тоест“ не може да оцелее финансово, ако не разчита и на доходи от други места.

Сещате ли се за европейска медия (финансирана от ЕС) в България, която да предоставя надеждна и независима информация? Такава трябваше да бъде „Евронюз“, която влезе в България през телевизия „Европа“ през 2021 г. Две години по-късно последва смяна на ръководството и голяма част от екипа напусна заради опасения за намеса на ГЕРБ в медията. Днес „Евронюз“ излъчва предимно официозна информация, възпроизвежда институционални прессъобщения и кани коментатори като Валерия Велева или Нидал Алгафари, които са доста далеч от представата за независимост.

В България има чуждестранни медии, макар и не с европейско финансиране.

Такава е германската „Дойче Веле“. Удържането на редакционната ѝ независимост, която днес изглежда безвъпросна, невинаги е било без сътресения. През 2013 г. журналистите Еми Барух и Иван Бедров бяха отстранени като автори след писмо на (впоследствие фалиралата) Корпоративна търговска банка, в което се критикуваха публикациите им по адрес на председателя на Надзорния ѝ съвет Цветан Василев. След разразилия се скандал българската редакция бързо размисли и им предложи да се върнат (Бедров го направи веднага, а Барух – чак 10 години по-късно, след като ръководството на българската редакция се смени).

Българската редакция на „Свободна Европа“, която се финансира от американския Конгрес, до този момент не се е поддала на натиск. Бъдещето ѝ обаче е под въпрос, след като Доналд Тръмп подписа заповед за съкращаване на федерални агенции, между които и тази, която ръководи „Свободна Европа“.

Казусите със спирането на финансови кранчета в САЩ впрочем показаха нещо много интересно. В САЩ, където преразпределението на публични ресурси се възприема като плашило на комунизма, се инвестират огромни бюджетни средства, без които оцеляването на медии и университети е под въпрос. При това става въпрос за едни от най-престижните частни университети – „Харвард“, „Принстън“, Колумбийския университет и др. Стана ясно, че дори „Тесла“, компанията за автомобили на Илън Мъск, който пък е най-богатият човек в света, може да се срине, ако собственикът ѝ загуби благоволението на американския президент.

Толкова по темата за „свободната конкуренция“. Европа да си води бележки.

На информационна война като на война

ЕС все повече осъзнава необходимостта от сериозно финансиране на отбраната си, защото днес войната не изглежда толкова абстрактна и далечна, колкото преди няколко години. Както в отбраната, така и в областта на медиите ЕС не може да си позволи повече да разчита безусловно на САЩ. Не толкова заради спирането на парични кранчета, а най-вече защото настоящата власт на страната недолюбва достоверната информация.

По отношение на информационната война обаче европейските институции реагират със заучена безпомощност. Те осъзнават, че има фалшиви новини, дезинформация и пропаганда. Често са наясно и с техните източници, както и че в разпространението им се наливат много пари. Но от това не следва нищо съществено. Бяха забранени някои руски медии, но съдържание, аналогично на генерираното от тях, може да се намери на много места.

Защитата на демокрацията включва борба за умовете и сърцата на хората.

Тя не може да се осъществява само с припомняния, подканвания и евробюрократски „дърпания на ушите“. За нея също е нужно сериозно финансиране – в независими медии, отстояващи свободата и демокрацията в държавите от ЕС. И то целево и устойчиво финансиране. Защото оцеляването от проект на проект е свързано с постоянна несигурност.

В противен случай все повече медии ще затварят достъпа до съдържанието си, за да оцелеят. Надеждната информация ще намалява, а делът на пропагандните материали ще расте.

Накрая може да се окаже, че европейската отбранителна система няма кого да отбранява, защото ЕС е превзет отвътре. Не с дронове, бомби и артилерия, а с думи.

1 По аналогия с лозунга „Икономиката, глупако!“, измислен от Джеймс Кервил, стратег на президентската кампания на Бил Клинтън през 1992 г.

Свободата на словото като палачинка

Post Syndicated from Светла Енчева original https://www.toest.bg/svobodata-na-slovoto-kato-palachinka/

Свободата на словото като палачинка

Има понятия, които мнозина биха поставили на челно място в ценностната си система, но влагат в тях различно съдържание. Да вземем свободата. Ето няколко коренно различни вида свобода: на българското националноосвободително движение от 70-те години на XIX век, на сексуалната революция от 60-те години на ХХ век, на независимата от държавата икономическа инициатива, на будистите, стремящи се към свобода от егото си и присъщите му емоции.

Свободата на словото (и по-общо – на изразяването) е също толкова хлъзгаво понятие. Тя не само може да носи различно съдържание в зависимост от ценностите на адептите си, а и разбирането на границите ѝ може да варира спрямо разнообразни фактори, един от които – отношението към властта.

Доскорошните представи за свобода на словото

До неотдавна клишето гласеше, че в САЩ свободата на словото е пълна, защото е гарантирана от Първата поправка на американската Конституция, докато в Европа съществуват повече регулации – защита на личния живот, недопускане на омраза и пр. И действително, зад океана обидите, включително към публични личности, както и изразяването на омраза към цели социални групи оставаха като цяло без последствия.

Тази форма на свобода на словото се защитаваше като върховна ценност най-вече от дясно настроени американци. Но и от неамериканци, повлияни от идеала за „свободната Америка“ – в България например този светоглед се радва на широка популярност, не на последно място защото след 1989 г. на САЩ по нашите ширини се гледаше като на образец за свободния свят.

Затова едва ли не в мръсна дума се превърна т.нар. политическа коректност, тоест опитите да се въведе език, който да включва всички членове на обществото и да не е обиден или неприемащ за отделни групи. Дори за хора, които се идентифицират като либерални, стана непонятно и неприемливо използването например на определени местоимения, които да включват и транс хората, или избягването на думи като „негър“ и „циганин“.

Ако надзърнем обаче зад клишето,

ще се разкрие доста по-различна картинка. Американската представа за свобода на словото и на изразяването не поставя под въпрос определени табута върху неща, които в Европа се смятат за приемливи.

Когато американци дойдат в европейска страна, едно от първите неща, които ги изумява, е как хората свободно си пият алкохол на открито. В повечето градове в САЩ човек и бира да си е купил, да не говорим за уиски, трябва да крие бутилката в непрозрачен плик, ако е навън, да не би случайно някоя крехка детска душа да я види и да се поквари.

В Европа също така има доста по-голяма свобода по отношение на включването на сексуално съдържание и голота в изкуството и медиите в сравнение със САЩ. В много европейски страни е съвсем в реда на нещата открито да се продават списания, на чиито корици има хора с оскъдно или никакво облекло. Много филми и сериали, които в Щатите са забранени за лица под 18-годишна възраст, в Европа имат по-либерално ограничение – например 16+.

За разлика от САЩ, в Европа не е и толкова безвъпросно слагането на знак на равенство между голота и секс. В германските сауни например не е прието човек да влиза облечен и се предполага, че там хората, макар и дибидюс, нямат сексуален интерес един към друг. Не че и отвъд океана няма адепти на голотата, но те са доста по-нишови и субкултурни.

На 180 градуса

Едно от основните предизборни обещания на Тръмп и на кръга около него беше възстановяването на свободата на словото. Вече нищо не трябваше да бъде пречка пред нея – нито политическата коректност, нито правилата на социалните мрежи, нито институциите. Изобщо – пълна свобода.

Още преди официалното встъпване на Тръмп в длъжност започна да става ясно, че предстои обрат, а с течение на времето този обрат придобива невиждани размери за държава, смятана за демократична. Ето само няколко повея от вятъра на промяната:

И „словото на омразата“ се върна на бял кон.

Довчера отричано от републиканците, понятието „слово на омразата“ вече си е напълно легитимно и не се възприема като недопустимо посегателство срещу свободата на изразяване. То преживя направо апогей след убийството на консервативния лидер Чарли Кърк – всяка критика на възгледите му или дори само споменаването, че Кърк е отстоявал правото да носиш оръжие даже с цената на човешки жертви, се заклеймява като реч на омразата, заслужаваща най-строга санкция.

Вицепрезидентът Джей Ди Ванс например призова американците да донасят на шефовете си, ако техни колеги се радват на смъртта на Кърк. А за конгресмена републиканец Клей Хигинс доживотното отнемане на достъп до всички социални мрежи на авторите на „всеки пост или коментар, който омаловажава убийството на Чарли Кърк“ дори не е достатъчно наказание. Той настоява бизнесите им да бъдат включени в черни списъци, да бъдат изгонени от училища и университети и дори да се отнемат шофьорските им книжки. С две думи, осъжда „провинилите се“ на гражданска смърт.

Казусът с Джими Кимъл

Насред призивите за разправа с всеки злорадстващ за смъртта на Чарли Кърк, вечерното шоу на известния комик Джими Кимъл беше спряно и след няколко дни възстановено. Официалният аргумент за спирането на шоуто е именно неподходящият коментар на водещия за убития Кърк.

Колкото и да търсите обаче с какви думи Кимъл е обиждал Кърк, едва ли ще намерите, защото такива просто няма. „Скандалната“ му реплика дори не е за самата жертва, а за последователите на Тръмп, които

отчаяно се опитват да характеризират хлапето, убило Чарли Кърк, като нещо различно от себе си и правят всичко по силите си, за да натрупат политически точки от това.

Коментарът на Кимъл изобщо не е по-остър от реакциите на други комици, журналисти и публични личности с демократични убеждения. Нито по-смел. Скоро след излъчването му обаче председателят на Федералната комисия по далекосъобщенията Брендън Кар, приближен на Тръмп, заяви, че шоуто трябва да бъде спряно, добавяйки:

Можем да го направим по лесния или по трудния начин.

„Дисни“, собственици на телевизия ABC, в която е предаването на Кимъл, избират лесния начин. Защото Кар може и да няма право да нарежда кое шоу да бъде свалено, но от комисията му зависят медийни придобивания и сливания, каквито „Дисни“ извършва. След вълната от протести и спрени абонаменти компанията връща Кимъл, понеже щетите от „канселирането“ му току-виж се оказали по-големи от рисковете, ако остане в ефир.

Каква е истинската причина за спирането на Кимъл, припомня друг „канселиран“ комик – Стивън Колбер. Макар той да е лицето на вечерното шоу с най-висок рейтинг в САЩ, то няма да бъде подновено след май 2026 г. Официалният аргумент е поради финансови загуби, а по-вероятният – водещият не се харесва на Тръмп. По повод на Кимъл Колбер казва:

„Така че, каквото и да твърдят, не става дума изцяло за това какво Джими е казал в понеделник, а за част от план. Откъде знам ли? Преди два месеца, когато президентът изискано празнуваше спирането на шоуто ми, той постна: „Джими Кимъл е следващият, който ще си ходи.“

Кимъл е трън в очите на Тръмп от години. Ясно е било, че в шоуто си водещият ще коментира нещо по повод смъртта на Чарли Кърк. И е било все едно какво точно ще каже – просто се е търсел повод да бъде отстранен. И ако първият опит беше неуспешен, това не означава, че няма да има следващ. Тръмп вече заплаши ABC заради решението на телевизията да върне комика.

Свободата на словото като палачинка

Двойните стандарти за свободата на словото и речта на омразата

Републиканците, които разчистват сметки с политическите си противници, претендирайки, че се борят с речта на омразата, много бързо са забравили какви са ги приказвали самите те, преди Тръмп да си върне властта. CNN припомня, че само преди година същият Брендън Кар, според когото Джими Кимъл трябва да бъде отстранен „по лесния или по трудния начин“, е нарекъл свободата на словото противотежест на демокрацията, която ограничава правителствения контрол, а цензурата – мечтата на авторитарния лидер.

В същото предаване на CNN, както и в The Daily Show, водено от друг неудобен за властта комик – Джон Стюарт, се споменават редица случаи, когато последователи на Тръмп (а понякога и самият той) изразяват омраза, подиграват се с жертви на престъпления и призовават към насилие, но думите им остават без последствия.

Водещият на Fox Джеси Уотърс например разпространява конспиративната теория, че имунологът Антъни Фаучи е виновен за разпространението на COVID-19 в САЩ, и предлага Фаучи да бъде застрелян от засада. В резултат Фаучи получава смъртни заплахи, дъщерите му са тормозени, но Уотърс не е наказан.

През 2022 г. Пол Пелоси, съпруг на тогавашната председателка на Долната камара на Конгреса Нанси Пелоси, е нападнат с чук. Това отприщва вълна от подигравки в лагера на Тръмп, въпреки че 82-годишният Пелоси получава фрактура на черепа и претърпява операция. Тогавашният водещ на Fox Пийт Хегсет се смее в ефир на коментар на друга водеща в медията, че Пелоси може би е имал нужда от чук. „Имаше последици – този джентълмен трябваше да напусне телевизията“, каза Джон Стюърт, иронизирайки факта, че днес Хегсет е министър на отбраната на САЩ.

Доналд Тръмп-младши пък поства снимка на чук върху долни гащи с думите: „Костюмът ми на Пол Пелоси за Хелоуин е готов“. Самият Доналд Тръмп пък заяви: „Ще се изправим срещу лудата Нанси Пелоси, която съсипа Сан Франциско“, и ехидно се обърна към нея: „Как е съпругът ти, между другото?“

Ценностна хигиена

По времето на втория мандат на Тръмп властта се обръща срещу свободата на словото по безпрецедентен за САЩ начин. Досега не е било човек да не смее да отиде на екскурзия в Америка, защото е писал нещо във Facebook. Този обрат неизбежно оказва влияние и на други места по света, включително в Европа, не само заради инструментите за натиск, с които САЩ разполагат, а и защото съвсем доскоро бяха символ на свободния свят.

В по-малка степен обаче такива обрати не са прецедент и случващото се отвъд океана е подходящ повод да се вгледаме в собствената си градинка. Защото и тук мнозина се кълнат в свободата на словото. Но всеки, който казва, че тя е абсолютна, все пак слага границата някъде. Дали например един разследващ журналист ще одобри, ако някой публикува личните му данни – адрес, телефон, ЕГН, номера на банкови карти – и всеки, който му има зъб, може да ги използва, както намери за добре? Дали един борец срещу цензурата ще се радва, ако изтекат сексуални компромати с негово участие?

Джон Стюарт дава пример с хора от най-близкото обкръжение на Тръмп, които заявяват, че е недопустимо да наричаш опонентите си фашисти, врагове на държавата и да ги дехуманизираш. В същото време самият Тръмп прави и трите неща. Но той може, а демократите – не. По подобен начин и у нас се практикуват двойни стандарти: едно и също нещо може да се интерпретира като проява на кураж и като слово на омразата – зависи кой и на кого го казва.

Всичко това не означава, че свободата на словото не бива да бъде отстоявана. Напротив. Но тя е лишена от съдържание, ако не се определят ясно и честно границите ѝ, както и ценностите, които стоят зад нея.

В противен случай рискуваме да станем абсурдни като онези борци против цензурата, които реторично питат: „Аз как ще обясня на децата си…?“ и за които свободата на словото се свежда до изразяване на омраза. И – парадоксално – до стремеж към налагане на цензура. 

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?

Post Syndicated from Яна Хашъмова original https://www.toest.bg/politika-prosveta-i-proval-koy-se-strahuva-ot-amerikanskite-universiteti/

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?

Ако сте имали юноши вкъщи или сте наблюдавали поведението им сред близки семейства, със сигурност знаете, че този период от развитието на личността се характеризира с чести промени в мисленето и вземането на решения. От личен опит мога да кажа, че често, вместо да споря със сина си предпочитам да изчакам до следващия ден, когато вече сам е променил мнението си.

Юношеството се отличава с егоцентрични и нарцистични нагласи, докато индивидът не премине в зрелостта. Тогава личностите проявяват повече разбиране към околните, анализират ситуациите в тяхната сложност и нюанси и са склонни да търсят причините за неуспешни междуличностни отношения не само в другите, но и в себе си.

Базирайки се на практиката си и на други изследвания, психоложката Марго Уадел¹ обобщава: 

Тийнейджърът може да бъде сътрудничещ в един момент, непокорен в следващия, неспособен лесно да признае, че този, който се е заел със задачата, и този, който не е успял да я изпълни, са едно и също лице, а именно самият той.

Може да се посочат още много примери за поведението на юношите, но проблемът възниква, когато някои не успяват да надраснат импулсивността и други поведенчески нагласи на юношеството и те останат да ги следват през целия им живот.

Вероятно вече откривате връзката със ставащото в политиката на САЩ напоследък. „Юношеското поведение“ на Доналд Тръмп и администрацията му е едновременно забавно за наблюдение и много тревожно. В продължение на четири години той отричаше изборните резултати, заменяйки реалността с лъжи – типична характеристика на юношеството. А през последните два месеца колко пъти обяви и отмени митата за Мексико и Канада? Колко пъти заплаши с прекратяване на държавни помощи и грантове за образование и научни изследвания само за да ги спира временно или по-скоро да заплашва с прекратяването им, докато университетите не се съгласят с промени? Дори издаде указ за закриване на Министерството на образованието, но закриването е сложно, защото за подобно действие е нужно одобрение от Конгреса, което е малко вероятно. 

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?
По време на подписването на заповедта за закриването на Министерството на образованието президентът Тръмп беше заобиколен от ученици, които подписваха същия документ, но с пожелания към президента. Снимка: The White House

Едно министерство по-малко

В специално съобщение министърката на образованието Линда Макмахън твърди, че президентският указ за закриване на Министерството е исторически, защото ще овласти отделните щати и родителите да се грижат за образованието на децата. Макмахън добавя и важна подробност – че ще работи в условията на закона и с Конгреса. Де факто дейността на Министерството ще бъде намалена и някои програми ще се прикачат към други министерства. А действителното му закриване засега е под въпрос. 

Тези стъпки бяха предприети, защото според администрацията на Тръмп Министерството не е вършило добра работа в последните години. Това според консерваторите би следвало да означава, че всякаква образователна дейност за защитата на разнообразието и равенството прекрачва границите и възпрепятства свободата на словото. В същото време обаче имиграционните власти арестуваха студента Махмут Халил при липсата на каквoто и да е незаконно действие от негова страна и при положение че той е законен жител на САЩ, заради „престъплението“ да оглави пропалестински протести в кампуса на Колумбийския университет. Може да се запитаме кой и как прекрачва границите на свободата на словото. 

Важно е да се обърне внимание, че още преди провеждането на президентските избори Джей Ди Ванс апелира да се атакуват университетите като места, на които се проповядват „заблуди и лъжи, не и истината“ и които са затворени за консервативни идеи.

Ако някой от нас изобщо иска да постигне нещата, които сме решили, за нашата държава и за хората, които живеят в нея, трябва откровено и агресивно да атакуваме университетите в страната.

Оказва се, че университетите заплашват статуквото и са опасни. 

За да се намали влиянието на научните изследвания и съответно на прогреса и развитието на образованието, през последните три месеца в университетите непрекъснато постъпва информация за отменени щатски образователни фондове, като всяко следващо съобщение противоречи на предишното. Самата аз като преподавател получавам такива съобщения. Ето цитат от последното относно правителствен грант: 

За да ви дам малко повече контекст – през януари получихме заповед за спиране на работата. През февруари получихме заповед за прекратяване. През март заповедта за спиране на работата беше отменена, но уведомленията не се отнасяха за заповедта за прекратяване. В момента се опитваме да изясним дали отмяната на заповедта за спиране на работата означава и отмяна на заповедта за прекратяване. 

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?
Снимка: The White House

Забавление, хаос или провал?

Интересно е, че атаките срещу висшите училища идват от Ванс и Тръмп, и двамата с дипломи от елитни частни университети. И в тези атаки, и в последвалите действия се крие много по-голяма заплаха за демокрацията и свободата на словото в САЩ, отколкото може би се долавя на пръв поглед. 

Юношеското поведение и подменената реалност могат да бъдат изключително деструктивни и опасни. Идеологическите приоритети на правителството и атаките срещу университетите бързо се възприемат от отделни щатски администрации. В Охайо, където преподавам, Конгресът на щата прие закон, който напомня за държавната намеса в образованието в България по време на социализма. Законът ограничава академичната свобода, като забранява преподаването и обсъждането на „противоречиви убеждения или политики“, сред които са климатичните промени, изборната политика, имиграцията, въпросите на многообразието и равенството и дори бракът. Освен това в закона е добавено изискването университетите да декларират, че преподавателите и служителите им ще позволят на студентите да стигнат до свои собствени заключения по горепосочените теми и няма да се опитват да „индоктринират“ студентите. 

И макар, както казах, това да напомня за времената у нас, когато образованието трябваше да следва партийната линия, тогава със сигурност нямаше чак такъв хаос. Забраната за преподаване на противоречиви теми е даже по-ограничаваща от социалистическата цензура. А що се отнася до индоктринирането, може би е добре да се запитаме кому са нужни необразовани и немислещи граждани и гласоподаватели. По този повод изразих мислите си преди време пак в „Тоест“

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?
Снимка: The White House

Истината е, че студентите трябва да стигат до собствени заключения, но те следва да са основани на факти, доказателства и научни изследвания. Няма как в дисциплините по природни науки например студентите да следват убежденията си за креационизма или да се уповават на християнското разбиране за създаването и развитието на човечеството.

Страх, пари и консервативна политика

Страховете на републиканците от университети и колежи като място на прогресивни идеи не са новост и не започват с идването на Тръмп на власт. Преди две години Сенатът на Охайо, изцяло управляван от Републиканската партия, отдели 24 млн. долара от щатския бюджет за създаването на центрове за „интелектуално разнообразие“ в пет университета, включително в Държавния университет на Охайо. Под „интелектуално разнообразие“, изглежда, следва да се разбира развитието на консервативни нагласи и мнения. Например директорът на Центъра „Чейз“ в Държавния университет на Охайо, назначен през лятото на 2024 г., е конституционалист, който държи на тълкуването на американската Конституция, както са я написали и разбирали създателите ѝ преди два века. През годините стана ясно, че по подобен начин я тълкуват консервативни съдии във Върховния съд, като покойния вече Антонин Скалия, Ейми Барет, Кларънс Томас, Нийл Горсъч, които, освен че поддържат други ретроградни позиции, отхвърлят правото на аборт и правото на еднополовите двойки да сключват брак. 

Въпреки че висшето учебно заведение е задължено да изпълни условията, заложени в бюджета на щата Охайо относно създаването на академични центрове, и въпреки че директорът на Центъра „Чейз“ вече беше назначен, все пак трябваше да се мине през университетската процедура за откриването на център или катедра. Малко абсурдно, като в романите на Кафка, новоназначеният директор трябваше да напише подробно предложение, което да се разгледа в комисии.

Последната стъпка от процедурата изискваше Сенатът на Държавния университет на Охайо, състоящ се от преподаватели, административни служители и студенти, да гласува. Гласуването се проведе след изслушването на мнения, сред които силно се открои изказването на студент от специалността „Обществени науки“, който аргументирано обясни, че създаването на този център противоречи на всичко, което е учил в курсовете си. Вотът, въпреки че е само символичен, беше отрицателен, целящ да регистрира протест срещу политическото и държавното вмешателство в работата на университета. 

Политика, просвета и провал. Кой се страхува от американските университети?
Президентът Тръмп и министърката на образованието Линда Макмахън позират с прясно подписаната заповед за закриване на Министерството на образованието. Снимка: The White House

Усилията за доказване на несъвместимостта на сенатския закон 1 с академичната свобода и целите на образованието продължават. Гласува се и резолюция срещу закона от Съвета на преподавателите към Сената на университета. Всичко това не попречи на губернатора да подпише указа. А как точно ще се прилага, е загадка. Какви ще са материалните загуби за университетите, засега също остава неясно. 

Единствената идеология, която може да се окаже по-силна от консервативната политика, е тази на парите – университетските администрации вече изчисляват какви финансови щети ще нанесе този закон. Забраната за преподаването на „противоречиви“ теми ще затрудни университетите. Но в закона са предвидени и други ограничения, например забрана за научно сътрудничество с Китай. 

Последствията засега са действително непредвидими. Преди три години Държавният университет на Охайо промени структурата на задължителните общообразователни предмети и създаде теми (образователна категория – б.р.) като „Гражданство за справедлив и разнообразен свят“ и „Расово, етническо и джендър разнообразие“. Ако спрем да водим тези курсове, студентите няма да могат да завършат образованието си, защото няма да са изпълнили задължителните елементи от програмата си. И това важи за стотици курсове и за около 60 000 студенти. 

Стратегия в хаоса 

Анализатори определят поведението на Тръмп като стратегия за създаване на хаос, която не позволява на демократите да отправят ясно послание. На някои този хаос им напомня „Хамлет“ на Шекспир, където Полоний, наблюдавайки привидно хаотичното поведение на Хамлет, отбелязва: 

Че е лудост – лудост е, но има система в нея!…²

Дори да приемем, че поведението на Тръмп е стратегия, не може да се отрече, че подобен подход вреди на икономиката и външната политика на САЩ. Войната в Украйна не приключи за обещаните 24 часа, инфлацията не намаля осезаемо, стоковата борса се срина, а заплахите с митата не дават сигурни резултати. Тръмп също се проваля с обещаните масови изселвания на незаконни имигранти, като в същото време отклонява вниманието на електората си със символични действия (например ареста на Махмут Халил), които прекрачват конституционните му правомощия. А предложението му за импийчмънт на съдия бе категорично отхвърлено от председателя на Върховния съд Джон Робъртс. Да не споменаваме множеството съдебни процеси, които се водят и ще се водят и които могат да забавят доста от очакваните промени, обещани в предизборната му кампания. 

Големите обещания на Тръмп изглеждат все по-неустойчиви. Както казва Марго Уадел, „този, който се е заел със задачата, и този, който не е успял да я изпълни, са едно и също лице, а именно самият той“. Една дълбоко противоречива и проблематична личност, различна от трагичния Хамлет. И докато все още е рано да се правят заключения за ефективността на хаоса, сегашните резултати са далеч от първоначално заявените „светкавични промени“ – обещания, породени от юношески деструктивни фантазии, наранена гордост и нарцисизъм. А аз с удоволствие ще се върна на този въпрос след четири години.

1 Inside Lives: Psychoanalysis and the Growth of the Personality, p. 135.

2 „Хамлет“, превод Валери Петров.

Идва ли краят на атаките срещу медиите в България? Адвокатът на Биволъ представи съдебните дела срещу медията пред International Press Institute

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/ipi_webinar_media.html

вторник 31 октомври 2023


Съдебните дела тип „Шамар“ (т.нар. SLAPP-ове*) срещу Сайта за разследващата журналистика „Биволъ“ и колегите от BIRD.bg, „Медиапул“ и „Капитал“ бяха представени по време на уебинара на International Press Institute (IPI)…

23 независими онлайн медии у нас – на картата на проекта в Европа Съдебните атаки срещу Биволъ и Mediapool – в изследване на Google News Initiative

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/sadebnite-ataki-bivol-mediapool-oasis.html

сряда 19 април 2023


Съдебните атаки срещу две независими български медии – онлайн изданията “Биволъ” и Mediapool.bg са споменати в анализа на медийния пазар в България в международното изследване Project Oasis Europe. Едногодишният изследователски…

Нова атака срещу свободата на словото в България В Гърция съдят “Биволъ” за статия за танкера “БАДР”

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B2-%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D1%8F%D1%82-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8A-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D1%82.html

четвъртък 1 декември 2022


Съдебните дела срещу сайта за разследваща журналистика “Биволъ” са сред примерите, обсъждани на международната конференция на World Press Institute и Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) – “Нови хоризонти в журналистиката”,…

Интервю за подкаста на International Press Institute (IPI) Войната срещу свободата на словото в България

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2-%D0%B1.html

сряда 1 юни 2022


“В България се води война срещу свободата на словото”. Това констатира основателят на Сайта за разследваща журналистика “Биволъ” Асен Йорданов в интервю за подкаста ‘MFRR in Focus’ на Ане тер…

Еврофондове вместо евроинтеграцията Медиите в Молдова за битката на „Биволъ“ с корупцията и цензурата

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE.html

четвъртък 30 септември 2021


През август 2021 г. сайтът за разследваща журналистика „Биволъ“ заедно с Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) – България се срещна с група журналисти от Република Молдова. Представителите на водещите молдовски…

Превод от Balkan Free Media Initiative Българската телеграфна агенция функционира като бюро на ТАСС

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D1%84%D1%83%D0%BD%D0%BA.html

сряда 1 септември 2021


Николай Марченко от “Биволъ” анализира за Balkan Free Media Initiative (BFMI) чрез няколко нашумели факти от световната хроника, отразени от Българската национална информационна агенция БТА. Националната новинарска агенция на България…

След писмото ни до президента Министър Асен Личев пое екологичните разкрития на „Биволъ“

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%B5-%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5.html

петък 4 юни 2021


Служебният министър на околната среда и водите Асен Личев се срещна с представител на сайта за разследваща журналистика „Биволъ“. Припомняме, че в писмото на „Биволъ“, внесено в деловодствата на държавния…

Отворено протестно писмо до льохманите от „Репортери без граници“

Post Syndicated from original https://bivol.bg/%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE-%D0%B4%D0%BE-%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D1%85%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8.html

понеделник 26 април 2021


logo_rsf

Аз си мислех, че поне от международните организации можем да очакваме някаква обективност, а то май се оказва, че не е точно така. Ето, да вземем един съвсем непроизволен пример.…

Ултиматум от Лондон: ПИБ: “Свалете веднага статията за Доган, Пеевски, Борисов, Булгартабак, контрабандата и финансирането на тероризма”

Post Syndicated from Екип на Биволъ original https://bivol.bg/fibank-bulgartabac-omnia.html

петък 23 април 2021


Първа инвестиционна банка заплаши сайта ни със съд ако до 17 ч. днес не бъде свалена статията “Доган, Пеевски, Борисов, Булгартабак, контрабанда и финансиране на тероризма”. Това стана с официалното…

Твърде лично: Москва Брутална репресия спрямо разследващия журналист Роман Анин

Post Syndicated from Екип на Биволъ original https://bivol.bg/roman-anin-fsb.html

вторник 13 април 2021


Журналистът Роман Анин, главен редактор на сайта “Важни истории”/ ISTORIES, е разпитан по делото “за неприкосновеността на личния живот” на бившата съпруга на шефа на “Роснефт”. Независимо, че Анин е…

OpenLux: Медиен бос на бТВ продал на медиен бос на Нова ТВ вила на Лазурния бряг

Post Syndicated from Атанас Чобанов original https://bivol.bg/gergov-solak.html

петък 12 март 2021


Членът на Надзорния съвет на бТВ Красимир Гергов и новият собственик на Нова ТВ Драган Шолак са в имотни отношения през люксембургска фирма, показва анализът на документи от OpenLux. Става…

Казусът с арестуваното и експулсирано бебе става международен Съдии цензурират медии под предлога на пандемията

Post Syndicated from Биволъ original https://bivol.bg/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B8%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BD.html

вторник 9 март 2021


Разследващата журналистка Валя Ахчиева е сезирала ВСС за съдебен произвол на недопустима цензура под предлог на извънредното положение при пандемия. Тя изпрати в редакцията своя сигнал до представляващия ВСС магистрат…

OpenLux, ама тия при Каскета не минават!

Post Syndicated from original https://bivol.bg/openlux-penchev-kasket.html

неделя 14 февруари 2021


Седя, скучая и си барам каскета. По никакъв начин не мога да разбера логиката на някои хора в тази държава. Е, признавам си, не съм се и опитвал кой знае…

Журналистът е атакуван заради журналистическата му дейност Съветът на Европа реагира срещу репресиите на полиция и прокуратура над журналиста на Биволъ Стоян Тончев

Post Syndicated from Биволъ original https://bivol.bg/council-of-europe_stoyan-tonchev_bivo-bg.html

вторник 19 януари 2021


Разследващият журналист Стоян Тончев – автор на Bivol.bg и издател на Liberta.bg, e подложен на системен тормоз от прокуратурата и полицията на България, заради  журналистическата му дейност. Съветът на Европа,…

16 октомври в Тheatro: Татяна Кристи прави сатирична дисекция на болния разум

Post Syndicated from Екип на Биволъ original https://bivol.bg/tatiana-christi-theatro.html

петък 9 октомври 2020


Маргинализирането и притискането  на свободното слово в България стигна своя апогей при правителството на Борисов-3. Макар, че медийната свобода  все още съществува в България, притиснато в ъгъла и основно онлайн и в социалните мрежи, хората на властта се опитват да убеждават  обществото и Европейския парламент и медии, че в България няма проблем с него. От премиер, до министри, до депутати, до председателя на  Съвета за електронни медии – Бетина Жотева – всички твърдят в хор, че нещата със свободата на медиите са прекрасни, не приемат класацията на България за 111-то място по свобода на словото и прокарват рестриктивни законодателни инициативи. За властта „фалшиви“ новини са критиките към статуквото, а  обективните журналистически разследвания „клевета“! Управляващите недоумяват откъде идва недоволството у гражданите за ограничена свобода на медиите, отричат репресиите към журналисти – от неправомерни арести, до физическо насилие, до бутафорни съдебни процеси, до уволнения на неудобните, до клевети срещу свободната преса и граждански активисти, разобличаващи безобразията във властта. Кохорти от платени „журналисти и анализатори“ на партийна хранилка са превзели медийния ефир. Тълпи от „културни дейци“ са впрегнати да защитават правителството! Тълпи от „академични“ изкопаеми и те. Всичките вкупом се надяват на пари от държавата, (т.е. данъкоплатците да ги хранят), за да продължават да се къпят в пост-комунистическия си „културен“ сос   — който в тяхно лице мирише силно на Априлски пленум и на мухлясал соц!  Голяма част от „интелектуалците-културни дейци,“ днес както и по времето на соца, са просто притурки към властта –проскубани котенца, които като лъвове бранят статуквото, без да се срамуват, че в ушите на гражданското общество, тяхното мяучене звучи толкова жалко колкото и опорките на правителството за „свободата“ на словото в България. В интервюто си пред Дойче Веле, социалният министър Деница Сачева, извади „аргумент“, че в социалните мрежи има свобода на словото като по този начин инкриминира себе си и властта за това, че единственият по-малко атакуван остров за свободно изразяване са платформи, които властта в България по-трудно може да контролира и не може да запуши напълно гласовете на възмущението.

Най-явният индикатор за липса на свобода на словото е липсата на политическата сатира в медийното пространство  — сатира, която да достигне и до най-отдалечените домакинства и да се види и чуе от масовия избирател.

Политическата сатира е ежедневие за медийните консуматори в демократични държави и коректив на властта. Без нея не може да има истинска демокрация. И затова в България не я виждаме или я виждаме маргинализирана в социалните мрежи. Най-яркият представител на жанра в България е сътрудникът на Биволъ – Татяна Кристи, която от години прави политически  и други пародии в интернет. С десетки хиляди последователи и милиони гледания, кратките й скечове са глътка свеж въздух в отровената медийна среда. За Татяна няма табута. Острието на сатирата й е за всички, които тя смята, че го заслужават. И макар че тя е много разпознаваема в българското Фейсбук пространство, никога няма да видите лицето й в масовите български телевизии.  И има защо! Комедията й е много неудобна на властта, която от години неуспешно се опитва да заглуши присъствието й във Фейсбук.  За разлика от „културните“ дейци на хранилка на властта, Татяна няма спонсори, няма рекламни агенти, няма продуцентска помощ, няма гардероб и гримьори, няма театрален декор, няма правителствени грантове и няма нищо общо с Министерството на културата. Няма да видите реклами на спектаклите й  на големи билбордове из страната и най-вече няма да я видите по БНТ! Тя е съвсем сама в своя медиен  проект и в самотата си е напълно независима, но никак не самотна, благодарение на хилядите си фенове. Въпреки медийното затъмнение на политическата сатира в България, Татяна печели все повече и повече зрители и последователи онлайн. Небрежните й кратки скечове, направени на прима виста—без подготовка и без предварително написан сценарий, завладяват публиката със своята непосредственост и комичност. Единственият театрален гардероб на Татяна са няколко смешни перуки в различни цветове. На 16-ти октомври тя отново ще бъде в София, за да направи поредния си моноспектакъл на сцена – в независимия театър „Тheatro.” 

„Когато политическа сатира се появи по националната телевизия, която в момента слугува на правителството и мафиотското задкулисие, тогава в България ще има по-добра медийна среда. Когато медийният регулатор, вместо да казва, че не заслужаваме 111-то място по свобода на словото, се заеме с проблемите на превзетата  медийна среда, тогава можем да говорим за по-добро място в класациите по медийна свобода. До тогава,  малкото независими медии и журналисти ще бъдат вестоносците на явлението—остра политическа сатира. Да, такова животно има, но то трябва първо да се открие и второ да се подкрепи—също както всяка друга изява, свързана с независимото свободно слово. Без тази подкрепа – всичко това може да бъде лесно загубено и да изчезне – както изчезва и  самата демокрация, ако не се пази,“ споделя Татяна Кристи.  Информация за спектакъла й може да намерите тук:  https://www.facebook.com/events/641743476533367/

Сълзотворен газ и бой срещу граждани Полицията задържа за проверка репортер на “Биволъ”

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82.html

сряда 2 септември 2020


Репортерът на „Биволъ” Димитър Стоянов бе задържан за кратко на протеста „Велико гражданско въстание” в сряда с формалната цел „проверка”. Журналистът е носел документите си: лична карта и прескарта.

Димитър Стоянов след “проверката” (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Димитър Стоянов е усетил как един от полицаите му вади с рязко движение сгъваемо ножче от джоба. След това му иска лична карта и прескарта, за да се легитимира. След като Димитър му подава лична карта, полицейският шеф му казва:

„Елате с мен, господин Стоянов”. След това отвежда Димитър зад кордона до една от полицейските коли и го държи там 10 – 15 минути. Това се вижда от видеото, което направи „Биволъ” при това задържане.

„Аз му казах на няколко пъти, че никъде в закона не пише, че нямам право да си нося нож”, коментира Димитър Стоянов.

Полицаят се обърна към репортера на медията ни, който носеше прескарта на врата и заснемаше на телефон разговора му със Стоянов с думите: „А, и ти си от „Биволъ”?”

Димитър Стоянов и Георги Георгиев (БОЕЦ) (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Полицаите застанаха с гръб пред снимащите телефони, а един от тях издърпа кабела от преносима батерията (т.нар. пауърбанк) при избутването по време на заснемането на „разпита” до полицейска кола на Димитър Стоянов.

Спрейове и щитове срещу журналисти…

Преди това полицейските служители поне на няколко пъти не допуснаха журналисти на „Биволъ” да преминават през кордона. На два пъти бяхме избутвани настрани, след като заснехме полицейски шефове с радиостанции да обсъждат действията срещу протестиращите между Партийния дом и Българска народна банка (БНБ).

Мая Манолова след обгазяването (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Преди това авторът бе избутан извън кордона на Партийния дом, въпреки че си носеше прескарта, като самите полицаи преди това го допуснаха вътре. Отношението към журналистите беше като към останалите протестиращи като цяло – агресивно избутване, извеждане за ръка извън кордоните и препятстване при заснемане.

Лидерът на сдружението “Българи Обединени с Една Цел” (БОЕЦ) Георги Георгиев беше обграден от 5 – 6 тежковъоръжени униформени, докато показваше на старшия полицай одобреното си заявление за присъствие на заседанието на Парламента, на което не беше допуснат от охраната. Той беше изведен от тях извън кордона.

Репортерът на БНТ Николай Минков пък е хоспитализиран в болница, евакуиран с линейка директно от Партийния дом, след като беше тежко напръскан с лютив спрей. Преди това бяха  напръскани Габриела Наплатанова и Канна Рачева от bTV. Имаше информация, че леко е обгазен и екипът на „Евроком”, начело с водещия Николай Колев.

Според запознати юристи, полицаите са нарушили юл. 174а от Наказателния кодекс (НК) на Република България. „Който с насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин разтури или попречи да се проведе събрание, митинг или манифестация, допустими по Закона за събранията, митингите и манифестациите, се наказва с лишаване на свобода до две години”, гласи този член от НК на РБ.

„Биволъ” призовава Съюза на българските журналисти (СБЖ), Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ), както и международната организация „Репортери без граници” (RSF) да вземат отношение по повод полицейското насилие над журналисти на 2 септември в района на бул. “Дондуков”, 1 и ул. „Княз Александър I Батенберг”.

Снимка: Facebook / Стела Василева

„Биволъ” призовава за оставка на вътрешния министър Георги Терзийски и ръководилите операцията по охрана на протеста длъжностни лица от МВР. Заради неспазването на правата на журналисти, които са обект на агресия от страна на служителите на реда, въпреки че си носят издадени по международен стандарт прескарти със съответните данни, снимки, печати и подписи на ръководството.

„Биволъ” също така ще обмисли дали да не си защити правата през жалба до прокуратура и Софийски градски съд (СГС) заради многократните опити на служителите на реда да възпрепятстват работата на журналистите от екипа.

Същевременно в социалните мрежи се обръща внимание и върху неофициалните  нашивки по униформите на някои от полицаите, които са “запазена марка” на въоръжените наемници по света: “One Shot – Оne Kill” (“Един изстрел – едно убийство”) или I Love Guns and Titties (“Обичам оръжия и цици”).

СЕМ: Насилието не е аргумент

Съветът за електронни медии (СЕМ) излезе с остра осъдителна позиция заради полицейското насилие над журналисти на 2 септември:

“Съветът за електронни медии осъжда всяко насилие, което нарушава човешки права и свободи, а насилието срещу журналисти е позор за всяко общество. 

СЕМ настоява всеки да уважава работата на журналистите и репортерските екипи, защото журналистите са „очите и ушите” на гражданското общество и всеки опит те да бъдат „обгазени” или наранени е атентат срещу свободата на словото.
СЕМ се обявява срещу крайния антагонизъм и политическото противопоставяне, което взривява гражданския мир и разбирателство в обществото. 
Демокрацията е диалог, а не война.
Насилието не е аргумент, а безсилие пред свободното слово”.

Заслужаваме ли цветя за 8 март?

Post Syndicated from original https://nookofselene.wordpress.com/2017/03/08/zaslujavame-li-cvetya-za-8-mart/

Осми март е. В офиса ни посрещат с цветя. Става ми радостно от милия жест.
cvetiaМайка ми винаги се е мръщила на този празник – изглежда й кух, лишен от съдържание. Само един ден в годината ли жената е уважавана, останалите дни – какво, пита тя. Мъжете пък мърморят, че те си нямат свой ден в годината. И всъщност наистина е странно – че един ден в годината трябва да се чувстваме суперспециални по причина, че… ами, че сме част от половината човечество.
Всъщност 8 март е друго. Нещо, което покрай букетите и картичките сме забравили. 8 март е денят на хората, които преди поколения са се борили да имаме ние живота, който имаме сега. Приемаме този живот за даденост просто защото е логично и справедливо да е устроен по този начин. Но светът не е справедлив поначало. А с времето се подобрява малко по малко заради хората, отдадени на това.
Всички хубави неща, които приемаме сега за даденост, съществуват, защото други хора преди нас са се борили да ни ги извоюват. Премахването на робството в световен план, утвърждаването на свободата на личността, на независимостта на държавата ни, въвеждането на всички видове човешки права, на равноправието – в това число и на половете. Колко помним за тези хора?
8 март е още нещо – ден на хората, които продължават да се борят за равноправие и справедливост днес. Защото дори сега, в ХХІ век, дори тук, в Европа, равноправието не е универсално. Тези, които живеем цял живот в комфорта на извоюваното още много преди раждането ни, не осъзнаваме, че около нас продължават да съществуват много несправедливости.
Преди малко бях на премиерата на „Нейната изповед“ – филм за една истински велика личност, и то наша съвременничка. За човек, за когото не чуваме по новините и когото не обсъждаме. Българка, отишла да работи като чистачка в Гърция, за да може да спаси от смърт с помощта на гръцкото здравеопазване своя малък син.
И решила да помогне на още хора – ако трябва, с цената на собствения си живот.
kostadinka_kunevaЧистачка, която воюва с години срещу тоталното безправие на чистачките – работата по 18 часа на денонощие при заплащане на 6 е само част от страшната картина. За награда е залята от работодателите си с киселина. Но вместо да бъде оставена да умре безименна и неизвестна, тя е издигната в символ на свободата. Лекувана е с даренията на стотици хиляди гърци. А после с вота на същите тези хора е избрана за депутат в Европарламента.
8 март е денят на един такъв човек – жертвал живота и здравето си за правата на онеправданите.
8 март е празник на всички – независимо жени или мъже, – които са се борили и се борят за равноправие за онеправданите. Днес, когато несправедливостта вече обхваща доста по-малко хора, но (за съжаление) често е съвсем извън полезрението на незасегнатите.
Така че не, ние не сме суперспециални на 8 март. Суперспециалните хора обикновено не получават цветя.
Дали ние заслужаваме да получаваме цветя?
Да, разбира се. Защото е мил, човешки жест, носещ радост и на човека, който го прави, и на човека, за когото е. Защото сплотява и стопля, носи усмивка на колежката, на приятелката.
Но не защото е 8 март.