Tag Archives: Биволъ

Разследване на “Биволъ”, RISE Romania и OCCRP Откраднати евросредства за храна се наливат в имоти и луксозни покупки

Post Syndicated from Атанас Чобанов original https://bivol.bg/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BD.html

понеделник 11 април 2022


Откраднатите евросредства са преминавали през сложна мрежа от офшорни фирми и сметки. След това част от тях са използвани за луксозни разходи като скъп хотелски престой, вечеря и дизайнерска чанта.…

#Догансарай след сигнала ни към Комисията “Росенец” Проверката на МВР за Росенец и кея на Ахмед Доган е по данни на Биволъ

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B2%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86-%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D1%85.html

вторник 5 април 2022


Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) е приключила с проверката на казуса с лесопарк „Росенец“ и кея на почетния лидер на „Движение за права и свободи“ (ДПС) Ахмед Доган. ГДНП изпрати…

По следите на Биволъ и PanamaPapers КПКОНПИ реализира разследване на Биволъ за имотите на Черепа

Post Syndicated from Екип на Биволъ original https://bivol.bg/%D0%BA%D0%BF%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BF%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B2.html

сряда 23 март 2022


Комисията за противодействие на корупция и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) работи по запориране на имотите на хазартния бос Васил Божков – Черепа, описани в разследване на “Биволъ” по…

Апология за кака Корни

Post Syndicated from original https://bivol.bg/%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8.html

понеделник 24 януари 2022


Щото, нали, някой щял да се обиди, та трябвало да пиша културно. Съжалявам… Не, всъщност, изобщо не съжалявам. Просто отказвам да пиша културно. Особено, когато става дума за БСП –…

На фона на скандалите около АМ “Хемус” Има Такъв #АПИГейт. Караджов освободи шефката на „Автомагистрали“ след статия на „Биволъ“

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D0%B2-%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D0%B3%D0%B5%D0%B9%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D0%B2-%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D1%88.html

понеделник 17 януари 2022


Новият вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов от квтотата на “Има такъв народ” (ИТН) подписа днес заповед за освобождаване на изпълнителния директор на „Автомагистрали“ ЕАД Десислава…

Вестник Der Standard (Австрия) „Без Виктория“

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%B4.html

понеделник 20 декември 2021


Сайтът за разследваща журналистика “Биволъ” публикува превода на статията* в един от най-авторитетните австрийски и европейски вестници Der Standard, посветена на предстоящото излизане на фотокнига на Димитър Динев и Евгения…

Делото е определено като типичен SLAPP – за заглушаване и унищожение на неудобна медия „Еврохолд България“ АД съди „Биволъ“ за рекордните 1 млн. лв.

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B4-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B0%D0%B4-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8A.html

четвъртък 9 декември 2021


Голяма българска фирма съди Сайта за разследваща журналистика „Биволъ“ за рекордната сума от 1 млн. лв. Това обяви адв. Александър Кашъмов по време на дискусията на Асоциацията на европейските журналисти…

Вододел ли е скандалното назначение за служебния кабинет? Ексгубернатор на Бургас от ерата Орешарски оглави областното РИОСВ в кабинета на Румен Радев

Post Syndicated from Екип на Биволъ original https://bivol.bg/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81-%D0%BE%D1%82-%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%88.html

петък 29 октомври 2021


Скандално назначение на служебния кабинет на Стефан Янев в 12 без 5, буквално 2-3 седмици преди парламентарните избори, насрочени за 14 ноември 2021 г. В четвъртък, на 28 ноември 2021…

Политици в Белград и в София “Биволъ” в #PandoraPapers: Финансистът на Сърбия Nr.1 и Делян Пеевски

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8A-%D0%B2-pandorapapers-%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%8F-nr-1-%D0%B8-%D0%B4.html

вторник 5 октомври 2021


Две разследвания с участие на Сайта за разследваща журналистика „Биволъ“ са от ключово значение в поредицата „Досиетата на Пандора“ за политическата ситуация в Сърбия и България. Единият от близките съратници…

Доклад на European Journalism Centre Когато пандемията е параван за корупция: Как Биволъ отразява COVID-19 в България

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BF%D1%86.html

петък 17 септември 2021


Сайтът за разследваща журналистика Биволъ е единствената медия в България (и една от няколкото на Балканите), подробно анализирана в мащабното изследване и доклад (The Resilience Report) на Европейския Център за Журналистика…

Културата – на прицела на Закона “Магнитски” Проверяват фондациите на Васил Божков и държавния фонд “13 Века България”

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D1%84%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB-%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%BE.html

четвъртък 1 юли 2021


Законът “Магнитски” стигна до културния сектор. В момента върви проверка в офиса на една от най-добре обезпечени финансово институция под шапката на Министерството на културата – Националния дарителски фонд (НДФ)…

Ексклузивна кореспонденция ЦИК на ГЕРБ укри от Ива Митева и Биволъ парите за медии

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D1%86%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B1-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8A.html

вторник 1 юни 2021


След като на 16 април 2021 г. „Биволъ“ описа как Централната избирателна комисия (ЦИК) начело с представителя на ГЕРБ Александър Андреев разпредели сред медии и рекламни агенции на бившите управляващи…

За 10 г. Биволъ се превърна в най-цитираната зад граница българска медия Разследванията на „Биволъ“, разтърсили България през 2020 г.

Post Syndicated from Биволъ original https://bivol.bg/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8A-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81.html

сряда 30 декември 2020


Десет години не стигат!

Тази година Биволъ навърши скромните 10 г. от своето раждане. За тези 10 г. медията ни мина през много сериозни изпитания, заради независимата си политика и смелите си разследвания. Те разкриват главно тъмните страни на корупцията, злоупотребите по високите етажи на властта, порочната система на Задкулисието в България, погромите срещу природата, бруталните закононарушения на институции и личности, уж призвани в отговорността да спазват законите. Безкомпромисните разобличителни поредици, осветяващи престъпления в държавната система и кражба на огромни публични средства прокарват нашия трънлив и стръмен път… Биволъ и екипа му останаха верни на каузата, с която през 2010 г. бе създаден сайта за разследваща журналистика.  Да бъде безапелационна трибуна на Истината, според най-високите професионални и етични критерии в журналистиката.  Да бъгне порочната медийна мрежа, установила се в България, след организираното олигархично овладяване на болшинството от българските медии. Един процес започнал заедно с влизането ни в ЕС и постепенно сринал страната до позорното 111-то място по медийна свобода в световната класация на “Репортери без граници”.

Биволъ е непоклатим в позицията си да отстоява с цената на всичко честта на българската журналистика, в условията на икономически, политически и професионален погром върху свободата на словото. Именно затова медията бе оценена по достойнство и освен многобройните награди и признания през годините, Биволъ се превърна в най-цитираната и споменавана зад границите на страната родна медия, призната като неизменен коректив на точната, обективна и класна журналистика.

Фактът, че нито веднъж, дори в условията на тотално овладяване на съдебната и репресивна система у нас, Биволъ не можа да бъде осъден, въпреки многобройните атаки да бъдем поставени на колене за разследванията си. На свой ред спечелихме важни дела. И днес Биволъ е ответник по дела, заведени от засегнати в статиите ни субекти и олигархични претенции. Но медията не се подаде на натиск, на непрестанните репресивни действия срещу собствениците и журналистите, на опитите да бъде подчинена, пречупена и поставена под контрол. Биволъ не можа да бъде опитомен, той си остана същото диво и свободно същество на медийното поле, каквото се роди и каквото беше заченато. С дълга памет и неизменен критерий за Справедливост. В името на правото на обществото да бъде свободно , чрез информацията, в името на правото на всеки да направи своя верен и безпристрастен извод и избор, не вследствие на манипулации и пропаганда, а единствено след предоставената изконна възможност за достоверно познание и сравнение.

Затова и разследванията на Биволъ са в основата на всички актове на гражданско пробуждане и съпротива през последните 10 г. На всички обществени битки срещу олигархията, Задкулисието, Модела КОЙ, корупцията, Мафията и мутризацията на страната. Защото Биволъ е себе си, и нищо, и никой не са в състояние да го променят. България има своята нужда от своя необуздан Биволъ и Биволъ ще продължи да служи на България, в името на един по-добър, демократичен, справедлив, законен и благополучен живот за всички.

Що изора Биволъ през последната година

Първото разследване на „Биволъ“ през 2020 г. беляза „Годината на боклуците” (вижте видеообзора). „В първия ден от новата 2020 г. МВР, Прокуратурата и ДАНС се похвалиха с акция в Плевен, по време на която са открити нарушения при складирането на 9000 тона боклук на площадката на фирмата “Феникс Плевен”, пише в материала „Боклукгейт: Разследвани за връзки с Камората и Ндрангетата доставиха 9 000 т боклук за България“. Темата привлече вниманието на италианската телевизия Rai 2, описала случая в своя репортаж от Бобов Дол (вижте: „Не ни е страх от Камората и Ндрангетата, залели с боклуци България“)

Темата за водната криза в Перник бе внимателно разработена от екипа на „Биволъ“ и спомогна на гражданите в града да окажат натиск върху властите за решаването на проблема. Вижте статията „Чудовището, изпило вода в Студена, прави милиони за бивш министър от ДПС“ и видеорепортажа на Димитър Стоянов „Водопроводът за Перник от Мало Бучино не се строи 24 часа в денонощие“.

Скандалът около олигарха-беглец Васил Божков бе описан подробно от медията ни, като темата е засегната в поредица статии начело с материала: „Хазартните фирми на Черепа подават нечетливи годишни отчети, а Агенцията по вписванията ги одобрява в нарушение на закона“.

Нови записи на Борисов със Златев и партиен кадър дойдоха от Гърция

Скандалът с вилата на потенциалната майка на детето на премиера Бойко Борисов в Испания бе първо споменат в записите, публикувани от „Биволъ през 2015 г., както се припомня и от Татяна Кристи в материала й: „Как скандалът ЯневаГейт беше цензуриран в Уикипедия“. А главният редактор Атанас Чобанов описа връзките на спонсориралите луксозния живот на „Мис Бикини“ предприемачи: „СИК, бутик и къща в Барселона“. Кореспондентката ни в Кърджали Вилдан Байрямова е първата, посмяла да пита министър председателя: „Г-н Борисов, имате ли дете от Борислава Йовчева?“ в своя „Репортаж с НСО на врата“.

 

„Биволъ“ е единствената медия в България, установила мащабите на аферата „Венецуелската перачница“ в „Инвестбанк“ в партньорство с венецуелски разследващи журналисти Armando Info, избягали от режима в Колумбия. Оказа се, че арестуваните пари на Николас Мадуро в „банката гнила ябълка“ надхвърлят 140 млн. евро. Вижте в статиите: „Венецуела разследва петродоларите в България по статия на „Биволъ“ и „$158 млн. на Мадуро отлежават в „Инвестбанк“.

Скандалното нехайство около борбата с коронавируса пак беше най-добре описано в „Биволъ“ – става дума най-вече за „Фурмигейт“: „Борим Covid 19 с фурми от Абу Даби“. и „Отровни ли са дезинфектантите, дошли с фурми от ОАЕ?“.

Медицинските фурми от ОАЕ стигнаха до Червения кръст

Темата намери и широко отразяване в чуждите медии.

Трагичното загиване на един от най-добрите телевизионни журналисти в България също беше директно свързано с корупцията по високите етажи на властта, макар освен „Биволъ“ никой и да не обръща внимание върху този аспект на скандала: „ДФЗ и прокуратурата крият злоупотреба с еврофондове на собственичката на джипа, убил Милен Цветков“.

Темата с коронавируса е следена от „Биволъ“, защото отваря безкрайно вратички за корупция за държавните институции. Вижте „Как България купи с европари маски менте от Китай“. И защо „МВР ще ни следи, а болниците ще пазаруват без обществени поръчки“.

Властта мълчи за незаконен строеж на държавен плаж до #Догансарай

Демократичната и протестната общност няма как да не си признае, че фактологичната основа за акцията на плажа в „Росенец“ бе  събрана от „Биволъ“ в поредица от разследвания, години преди началото на протестната активност. Вижте материала от май: „Доган си построи тайно 230 м частен вълнолом в морето край Сарая“. Разследването от началото на юни: „С дръзка измама Доган се сдоби с ново пристанище“ и от юли, че Доган всъщност е окупирал и държавен имот безнаказано: Оградата на Догансарай е навътре в държавен имот”.   Независимо от констатираните с 6 г. крупни закононарушения по построяването на Сарая, държавните институции не си мръднаха пръста да санкционират нарушителите, а дори напротив – съдействали са в престъпленията! Три министерства бабували на незаконния пристан на Доган  Освен това Биволъ разкри, че целият браг на полуострова е също незаконно бетониран, вероятно с публични средства и природата е увредена по абсолютно недопустим начин за хатъра на Ахмед Доган: Брегът около Доган Сарай е незаконно бетониран и застроен”.

Естествено Прокуратурата на Иван Гешев е сляпа и глуха за такива скандално крещящи корупционни закононарушения, защото е заета през това време да се занимава по поръчка с преследване и репресиране на хората в Биволъ и всички свързани пряко или косвено с тях лица и субкти през годините!

„Биволъ“ успяха да разследва, анализира и поръча експертизите на аудиозаписите с гласа на премиера Бойко Борисов. Вижте материалите като: „Запис на Борисов пратен до медиите от български IP адрес“., „Нови записи на Борисов със Златев и партийни кадри дойдоха от Гърция“. и „Нов запис на Борисов и Борис Велчев – „Братиньо“.

Нов запис на Борисов с Борис Велчев – “Братиньо”

Министърката на земеделието лъсна в два скандала, описани от „Биволъ“ буквално през ден през юни 2020 г. Първо стана ясно, че „Свекърът и зълвата на Десислава Танева с милион агросубсидии за две години“, а след два дни стана ясно, че тя е призовала фермерите да не подават сигнали за корупция: „Да излъжем Европа, за да не спре парите“.

Скандалът „Баце нанка“ за сладкия сън на премиера Бойко Борисов до пистолет, банкноти в евро и кюлчета със злато в стил „Пабло Ескобар“ разтърси не само България, но и света. И „Биволъ“ има основания за автентичността на кадрите: „Снимките компромат на Борисов са правени през 2017 – 2019, без фотошоп, без монтаж, само датите са коригирани“.

През юли „Биволъ“ продължи разследванията си от миналата година и установи, че главният прокурор на Република България има досег с ОПГ не само по служба: „Жената до Гешев свързана с организираната престъпност и Ковачки“.

Сън до „Глок“ и пачки кеш: вихър от въпроси около снимки от спалнята на премиера на България

Окончателното превръщане на ГЕРБ от европейска политическа формация  в аналог на путиновата „Единна Русия“ пролича по време на скандалната й годишна конференция: „Партиен сбор в обедна почивка и бой по журналисти: Демокрацията на Борисов“. Тогава „Биволъ“ установи и откъде са мутрите на премиерската партия: „Охранител от „Джи Пи Секюрити“ сред биячиите на конференцията на ГЕРБ“.

„Биволъ“ като част от ICIJ (Международен консорциум на разследващите журналисти) беше част и от мащабното разследване на десетки медии по света за корупцията във финансовия сектор, станало известно като Досиетата #FinCen: „Глобални банки обслужват олигарси, терористи и наркодилъри“. Там лъснаха скандални оръжейни сделки, в които бяха замесени български банки и сенчести субекти, считани за съмнителни от службите за сигурност на САЩ. В досиетата „изплува“ и името на българската мошеничка милиардерка Ружа Игнатова – вижте материала „Изчезналата кралица“.

Досиетата FinCen: Изчезналата кралица

Медията ни отразяваше протестите в столицата не само чрез видеостриймове, но и чрез редица репортажи за най-опасните моменти за гражданите и колегите. Вижте материалите „Блогър: полицаи ритаха журналист и задържаха невинни младежи“. и „Полицията задържа за проверка репортер на Биволъ“.

„Биволъ“ е единствената медия, обърнала внимание на връзка между скандалната „касичка“ на властта държавната Българска банка за развитие не само с ГЕРБ („КЗК остави ПИБ да купи дела в ББР над пазарната цена“), но и с бетонирането на управляващите начело на страната въпреки протестите: „Директор в ББР номинира Александър Андреев за шеф на ЦИК“.

Полицията задържа за проверка репортер на “Биволъ”

Биволъ бе цитиран широко и на Изток и на Запад. Редица ключови разкрития на нашия сайт са в основата на мащабен анализ на руското онлайн издание за разследваща журналистика The Insider Russia (TheIns.ru). „Болгария – не заграница”: The Insider Russia за „Лукойл”, ВТБ и „Булгартбак”

Освен това Директорът на Биволъ Асен Йорданов и медията бяха цитирани в една от най-авторитетните медии, германския вестник “Die Welt” в обширен материал от края на септември за протестите срещу правителството и Главния прокурор в България.

Още един международен скандал отекна в Биволъ и това беше обвинението на ирландската евродепутатка Клеър Дейли, че в България и в частност на територията на община Поморие, върховенството на законите е потъпкано. Повод за това станаха системните оплаквания на ирландски граждани,  собственици на жилища в Поморие, които заявиха, че са рекетирани и изнудвани да заплащат огромни нереални суми за консумативи на частни фирми. Чужденците не срещнали никакво съдействие от общинските власти в Поморие за законните си права да заплащат самостоятелно своите сметки за ток и вода. Тези факти залегнаха в последния тежък за България доклад на ЕК. Вместо да вземе мерки обаче кметът на Поморие, Иван Алексиев от ГЕРБ нападна Клеър Дейли на своя територия с невъзпитано отношение и клевети, че тя имала пряко или косвено жилище в неговата община и защитавала своите лични, а не на избирателите си интереси. Алексиев ангажира също местни и национални медии да отразят широко неговата агресия спрямо евродепутатката. Това на свой ред издаде много сериозна ангажираност на кмета в един правен, юридически спор и освети заинтересованостите на местната власт в конфликта с чужденците, декларирали се като жертви на мафията в България.

Биволъ обаче откри, че скандалът с ирландците не е случаен частно-правен инцидент, а система за тормоз на чужденци, закупили жилища в Поморие. В архива на Биволъ се намираха интервюта с руски граждани, станали също жертви на рекет от формата продавач на жилищата им. Адвокатката на пострадалите, заяви на свой ред, че общината носи огромна и пряка отговорност за ненормалното беззаконно положение на мафиотски методи, с които се сблъскват чужденците, закупили жилища или имоти в страната ни. Тази публикация опроверга категорично и окончателно внушенията на ГЕРБ-аджийския кмет и бивш депутат от ГЕРБ Иван Алексиев, че Клеър Дейли си измисля конфликт, за да защити свой личен интерес. Статията и видеоинтервютата може да видите тук:  Рекетът над собственици в Поморие не е частен прецедент

Материалът е достатъчен повод за прокуратурата да проведе мащабно разследване, дали общинските власти в Поморие нямат престъпно единодействие с определени частни фирми за натиск и рекет за финансови облаги от чужди граждани, собственици на жилища в този регион. Ако, разбора се, имаме независима отговорна пред обществото прокуратура в България, а не репресивен инструмент за политическа саморазправа. Проблемът с Клеър Дейли ще има тепърва нови развития и последствия!

 

Не се размина отново без награди

В края на октомври Биволъ бе удостоен с най-престижната – Голямата награда на публиката за поредица от журналистически материали за опазването на българската природа в церемонията по награждаване на Българска фондация Биоразнообразие. Така продължихме традицията да бъдем в авангарда на смелите медии, отстояващи каузата за защита на българската природа, срещу бетонирането, изсичането на горите, презастрояването и унищожаването на българското морско крайбрежие и планините.

Асен Йорданов говори след връчването на Голямата награда на публиката. “Това е най-ценната награда за една медия, защото читателите са най-верният коректив.”, каза той

.

Асен Йорданов и Димитър Стоянов на церемонията по награждаването на Фондация Биоразнообразие

Репортерът на „Биволъ“ Николай Марченко бе награден сред десетки номинации от Антикорупционния фонд за поредицата статии относно нарушенията по „Турски поток 2“, където заедно с ГД „България Обединена с Една Цел“ (БОЕЦ) екипът на медията е снимал на място. Вижте „Лукашенко строи Турски поток в България с европари“ и „ЕК даде на Гешев строителите на Турски поток, получили европари“. Тези разследвания станаха повод ЕК да наложи тежки санкции на участниците в този хибриден строеж, обслужващ основно руските енергийни интереси в Европа и да призове българската прокуратура да разследва как и от кого са изразходени европейските пари.

Около световния скандал по отравянето на руския дисидент Сергей Навални, Биволъ успя да намери и да интервюира негов близък съратник, който е потърсил политическо убежище в България под опасност за живота му и този на семейството му в Русия. За съжаление правителството на една държава , член на НАТО и ЕС се държи като марионетка на Путин и упорито отказва да предостави защита и убежище на Евгений Чупов и неговото 6 членно семейство: България бави убежище за съратник на Навални

„Биволъ“ приключва годината с материал, посветен на скандалите около коронавируса, станали продължение на #ФурмиГейт. Атанас Чобанов преразказа материала на германското топ списание Der Spiegel: „Менте маските купени от България стигнаха и до Германия с фалшиви сертификати“.

Менте-маските купени от България стигнаха и до Германия с фалшиви сертификати

Издадохме дори и книга

През 2020 г. медията ни отбеляза и своите 10 г. със “101 текста за Биволъ” на Стоян Николов – Торлака  Неговите остри, саркастични и запомнящи се текстове бяха издадени в отделна книга. Тя определено би била добър подарък за всяка ценяща себе си лична библиотека. Книгата можете да си я поръчате в сайта на “Биволъ”. Празнуваме 10 години на Биволъ със 101 текста на Торлака.

Това са само част от най-мащабните разследвания на “Биволъ” от тази година, които са направени с дарения от читателите ни. Вашата помощ ни дава възможност да бъде независими и свободни в своята обществено-полезна дейност. Това са само единичните тексове от сериите разследвания, като останалите можете да видите както в сайта на “Биволъ”, така и в канала на медията ни в социалната мрежа Ютуб.

Нека да си пожелаем Новата 2021 г. да е по-добра от отминалата и да се приближаваме неотклонно към Нашата обща и заветна Победа за Чиста и Свята Република!

✅ Ако считате, че работата ни през 2020 г. е била полезна за обществото, подкрепете екипа ни с данък “Биволъ” тук: https://bivol.bg/tax

Газовият #GPGate EK даде на Гешев строителите на Турски поток, усвоили европари

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/ek-%D0%B4%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%B2-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF.html

четвъртък 24 декември 2020


Европейската комисия (ЕК) е настояла за проверки и разследвания на редица проекти по оперативната програма „Конкурентоспособност“ към Министерството на икономиката. Това е станало по сигнал на ГД „БОЕЦ“ пo разследвания на „Биволъ“ и BIRD.bg относно български строителни компании. Те са закупили техниката си с европари, като са я базирали на „Турски поток 2“ през октомври 2020 г. Компаниите са свързани както с ГЕРБ, така и по линия на съвместни поръчки със скандалното дружество GP Group от сагата #ДжиПиГейт.  Пред “Биволъ” адв. Камен Добрев от БОЕЦ бе категоричен, че това е само началото: предстои съд с ДНСК и разследване на OLAF (ОЛАФ). Според руския енергиен експерт Михаил Крутихин, засега властите в София са успели да “се измъкнат” от спазването на строгите правила на Третия енергиен пакет на ЕС чрез обявяване на газопровода за “разширение” на националното трасе.

Спонсор на ЦСКА, ДПС и ВМРО маскира с техника Турски поток

Европейската комисия e инициирала проверки и разследвания срещу компаниите, които са докарали новата си строителна техника на газопровода Турски поток 2 през октомври 2020 г. Това става ясно от писмо на генералния директор на Генерална дирекция „Енергетика“ към ЕК Маркус Бакес до Гражданско движение „България Обединена с Една Цел“ (ГД „БОЕЦ“).

В писмо от 9 ноември 2020 г. БОЕЦ информира ЕК за изграждането на газопровод в България, както и за участието на компании, закупили оборудване за строителни дейности с европейски средства в нарушение на европейските регламенти и договори.

А газопроводът е в пряко нарушение на европейските директиви и Третия енергиен пакет на ЕС. В заключение от БОЕЦ обобщават, че споменатите в писмото въпроси обхващат обществените поръчки, злоупотребата с европейските структурни и инвестиционни фондове (ESIF) и нарушения на законодателството в областта на енергетиката.

“БОЕЦ” и “Биволъ” на Турски поток (Снимка: “Биволъ”)

„Всички тези сигнали бяха внесени и до българските институции – единствените, които до момента не отговарят. Българската прокуратура – пълно мълчание“, коментира пред „Биволъ“ адв. Камен Добрев от Софийска адвокатска колегия, който членува в ГД „БОЕЦ“.

Както писа „Биволъ“ тази есен в серия от материали, става дума за едри строителни дружества, близки до ГЕРБ, БСП, ДПС и ВМРО, които са получавали мащабни държавни поръчки и са печелили проекти за европейско финансиране с цел закупуване на тежки машини. Същите компании са засечени като партньори и подизпълнители на G.P.Group JSC („Джи Пи Груп“), „Лукойл България“ и многобройните държавни дружества в енергийния и пътностроителния сектори.

Проверки и разследвания по 7 европроекта

В графата „Злоупотреби с европейските фондове“ шефът на енергийната дирекция на ЕК пише, че срещу съответните дружества, получили средства по оперативната програма „Конкурентоспособност“ има предприети процедури.

„Що се отнася до злоупотребите с европейските структурни и инвестиционни фондове (ESIF), бих желал да Ви информирам, че Европейската комисия е поискала информация от Управляващия орган в Министерството на икономиката на България, който отговаря за управлението на оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност“ 2014- 2020 (OPIC)“, гласи писмото.

„Управляващият орган предостави информация, че след одити на българските власти е установил значителни нередности в проект BG16RFOP002-3.001-0252-C01″.

“В резултат на това, Управляващият орган е наложил 100% финансова корекция на този проект и на седем (7) други проекта от същата покана за представяне на предложения и от същото разследване“, пише директорът от ЕК.

Тежки машини по европроекти “строят” газопровода на “Газпром” (Снимка: “Булфото”)

Според ЕК за казуса вече би трябвало да е уведомен лично и офисът на главния прокурор Иван Гешев:

„Управляващият орган също е прехвърлил досиетата към националната прокуратура на България“.

Директорът на „Енергетика“ в ЕК споменава и поне три от компаниите, за които „Биволъ“ писа в серията от публикации за нарушенията по трасето на „Турски поток 2“. „Освен това, понастоящем Управляващият орган на OPIC също разследва нередностите в договора за безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP002-3.001-0155-С01 с бенефициент “НОВА СТРОЙ ТИЙМ” ЕООД. В момента тече процес на изпълнение“.

Сигналът на БОЕЦ, който включва и материалите на „Биволъ“, е послужил за разследване на една от компаниите, известна с дебелите си държавни поръчки в строителния бранш.

„Що се отнася до “Каро Трейдинг“ ООД — след Вашия сигнал за нередности Управляващият орган започна разследване и ще извърши проверки намясто на съответните проекти“.

Една от компаниите според ЕК обаче не е получила европейското финансиране, за което е кандидатствала.

„И накрая — по отношение на “Интерпром“, съответният договор за подкрепа от оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност“ е прекратен през 2019 г. и няма изплатени суми“, се посочва в писмото.

Неяснотите с обществените поръчки по проекта

 В графата „Обществени поръчки“ ЕК не е открила поне засега някакви сериозни нарушения. Формално погледнато, гласи писмото, публичната процедура за изграждане на газопровода завърши с подписването на договора с победителя в процедурата (обявлението за поръчката за този конкурс беше публикувано в TED на 26 декември 2018 г.),  за което има допълнителна информация на 6 март 2019 г., и обявление за възлагане на договор, публикувано на 23 октомври 2019 г. ЕК припомня, че договорът беше възложен и подписан с консорциум от компании Arcade – ABB S.P.A. (Италия) и Arcade Engineering and Construction Company (Саудитска Арабия).

Снимка: ГД “БОЕЦ”

„Най-общо казано, икономическите оператори (всяко физическо или юридическо лице, или група от такива лица), които предлагат изпълнението на строителство / доставка на продукти / предоставяне на услуги, решават — в рамките на условията и изискванията, наложени от възложителя / заявителят в договора — как да придобият всички материални и човешки ресурси, необходими за изпълнение на необходимите задачи“.

Според директора по енергетика в ЕС „съгласно закона за обществените поръчки, партньорите на икономическия оператор могат да бъдат под формата на подизпълнители (които до известна степен са регулирани от закона за обществените поръчки) или обикновени доставчици (които не са регулирани от закона за обществените поръчки изобщо)“.

„Следователно това, че дружеството, изпълняващо отделни дялове от поръчката, без да е обозначено като подизпълнител, не означава автоматично, че ситуацията е нередовна, от гледна точка на обществените поръчки“.

От ЕК признават, че „не сме наясно как гореспоменатият консорциум е решил да изпълни поръчката и дали са декларирали подизпълнители пред възлагащия орган“.

„В случай, че възлагащият орган е имал някакви специални изисквания за изпълнението на поръчката, тези изисквания е трябвало да бъдат посочени в тръжната документация и в договора. Изпълнението на договора, с някои изключения, не се обхваща от правилата за обществени поръчки“, пише в позицията на ЕК.

От Комисията изискват „възложителят“, тоест „Булгартрансгаз“ да е упражнявал своите задължения в качеството на такъв, който има право за контрол по изпълнението.

„Възложителят би трябвало да прецени дали е спазен сключеният договор с победителя в процедурата за възлагане на обществена поръчка“, пише Маркус Бакес.

ЕК не знаела дали проектът е незаконен

В графата „Нарушения на европейското енергийно законодателство“ от Брюксел засега признават, че не са забранявали изпълнението на проекта, който има риск да бъде окончателно подведен под санкции от страна на САЩ наравно със „Северен поток 2“.

„Във връзка с твърдението, че проектът “Балкански поток“ нарушава Третия енергиен пакет, бих искал да отбележа, че Европейската комисия счита, че правилата на Третия пакет не са нарушени“.

Оттам припомнят, че „мрежовият кодекс за разпределение на капацитет определя механизъм, който изисква операторите на преносни системи да предлагат допълнителен капацитет на пазара въз основа на анализ на необвързващи заявки за търсене на пазара“.

„В случай, че има достатъчно обвързващо търсене за предлагания капацитет — т.е. потребителите на мрежата подписват договори за капацитет — операторът на преносна система е длъжен да реализира проекта“.

Според ЕК, “Булгартрансгаз”, който притежава и експлоатира газопреносната инфраструктура на България, към настоящия момент поне формално „спазва изискванията на Мрежовия кодекс“.

„Капацитетът беше предложен на пазара в края на 2018 г., началото на 2019 г. след одобрение на процедурата от българския регулаторен орган (КЕВР – бел. ред.). В резултат на този пазарен тест “Булгартрансгаз” взе окончателното инвестиционно решение за реализиране на проекта“, констатират от ЕК.

От Дирекцията „Енергетика“ признават още, че засега не могат да обявят газопровода за незаконен според нормите на ЕС.

„Дори ако целият предлаган капацитет би бил резервиран от една компания за период до 20 години, реализирането и изграждането на газопровода не би означавало автоматично нарушение на европейското енергийно законодателство“.

БОЕЦ съдят ДНСК заради отказ на информация

На 23 декември 2020 г. от  ГД „БОЕЦ“ информираха, че е насрочено съдебно заседание по иска им срещу Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

БОЕЦ, както и „Биволъ“ по-рано (на 13 ноември 2020 г.) са получили отказ от името на ръководството на ДНСК да бъде предоставена информацията за проверките по трасето на „Турски поток 2“ съгласно Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Формулировките в решенията за отказ и в двата случая са на базата на това, че информацията била „служебна“, а не „обществена“.

„Поискахме по ЗДОИ и информация от ДНСК за строителните разрешения и резултатите от извършените проверки по трасето на  строежа на „тръбата“ . Получихме на 03.12.2020 г.  пълен, необоснован и противозаконен ОТКАЗ  от ДНСК  да ни предоставят изисканата информация въпреки неотричаният надделяващ обществен интерес и БОЕЦ обжалвахме“, информират от „БОЕЦ“

Административният съд – Видин обаче е приел иска и е насрочил заседание по делото за януари 2021 г. „Със свое определение АС Видин насрочва делото за 28.01.2021 г. Това е изключително важен пробив. Ще спечелим това дело, ще осъдим ДНСК и ще получим исканата информация. И ще докажем, че освен корупционен, енергийно отровен, то този проект е и технически незаконен!“, гласи позицията на БОЕЦ.

Пред „Биволъ“ адв. Камен Добрев от БОЕЦ бе категоричен, че “пълното мълчание“ на ДНСК си е заслужавало да бъде обжалвано.

„Изискахме да ни предоставят информация за строителните разрешения и книжа за проекта „Турски поток.“ Наясно сме, че за една от станциите няма Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и няма строителни разрешения“.

„Обжалвахме мълчаливия отказ на ДНСК пред Административен съд Видин , където е образувано адм. д. 300/2020 , което е насрочено за 18.01.2020“, обобщи адв. Добрев.

По думите му, юридическият прочит на скандала с „Турски поток“ е също важен.“ „Изпратихме сигнал и до Американския конгрес, изисквайки тяхната позиция относно санкциите, които САЩ налагат. И, разбира се, сигналът до ЕК – откъдето получихме сега отговор за започнатите проверки и налагането на санкции на български дружества“, коментира Камен Добрев.

Той припомни, че гражданското сдружение е депозирало сигнал до ОЛАФ:

„Имаме отговор, че е сигналът е разпределен на съответната ресорна дирекция и по изложеното в него се работи“.

Същият сигнал е внесен и до офиса на Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши. „Знаете, че там, на място, видяхме тежка строителна техника, закупена по европрограми, за които „Биволъ“ и BIRD.bg установиха, че са за дружества, които нямат нищо общо с изграждането на Турски поток и не би следвало да напускат строителните обекти, които са различни от строежа на тръбопровода”, коментира юристът от БОЕЦ.

Адв. Камен Добрев (Снимка: БулФото)

Според него вниманието към казуса с „Турски поток 2“ означава, че НПО-тата и медиите успешно са дали „гласност на безобразията, отстоявайки като граждани своето право на достъп до информация и изисквайки отговори, сезирайки по компетентност всички възможни институции в страната и Европа за закононарушенията за предприемане на конкретни мерки“.

„Акциите на „Турски поток“ показаха как различни юридически юридически и физически лица – НПО, партии, медии заедно можем и занапред да си сътрудничим в подобни каузи. При тях едно гражданско сдружение – БОЕЦ, две медии – Биволъ и Булфото, две политически партии Да, България и Зелените, и десетки свободни и непримирими граждани, успяхме да накараме институциите да заработят“, категоричен бе Добрев.

Той смята, че „разследванията, които предстоят и заявеното спиране на финансирането на отделни български бенефициенти се дължи на нашите задружни усилия“.

Руски експерт: Проектът зависи от САЩ

„Изглежда, че формално те успяха да се измъкнат“. Такава оценка даде на властите в София и Будапеща световноизвестният газов експерт и съосновател на RusEnergy Михаил Крутихин в коментара си за „Биволъ“.

Михаил Крутихин, снимка: “Апостроф”

Според известния критик на енергийната политика на “Газпром”, формалното извеждане на “Турски поток 2” извън компетенциите на Третия енергиен пакет на ЕС, предприетото от София, където газопровода е обявен за „разширението“ на действащата транзитна мрежа, засега е проработил за пред Брюксел.

По думите му към настоящия момент е сложно да се правят прогнози дали ЕК или Вашингтон биха могли да спрат реализацията или пускането на газопровода през 2021 г.

Според него с това писмо до „БОЕЦ“ Еврокомисията стриктно се придържа към „законодателството на ЕС“.

„ЕК прави всичко според европейските закони. Засега става дума само за трасе във вътрешността на България, затова не се виждат нарушения“.

„Но мисля, че такива биха могли да бъдат забелязани, когато ще стане дума за трасе, което преминава през няколко граници на страни-членки на ЕС“, предположи Михаил Крутихин.

“Тогава обаче ще трябва да се докаже, че това е единна газопреносна инфраструктура“.

И в момента, смята експертът, „всичко зависи от американците“, които ще трябва да започнат прилагането на санкциите през идната година срещу „Северен поток 2“ и „Турски поток 2“.

Крутихин обръща вниманието на факта, че в американския санкционен законодателен пакет за двата газопровода не се споменават сухопътните отсечки.

Партньори на GP Group оскъпиха Турски поток до €1,7 млрд.

„Вижте американския закон за санкциите. Там се виждат само морските участъци. Там става дума само за полагането на тръбите в открито море”.

“А също така за корабите, които слагат тръбите на морско дъно“, обясни енергийният анализатор.

Според него това би могло да обясни и факта, че белгийската дъщерна компания на американската Solar Turbines (Caterpillar) е успяла да достави турбините за трите компресорни станции за „Турски поток 2“ в България.

“Биволъ” изпрати запитване за коментар към Министерството на икономиката и до кабинета на ресорния вицепремиер по еврофондовете Томислав Дончев, но не успя да получи оперативен отговор на поставените въпроси.

Всичко тече. Нищо не се променя

Post Syndicated from original https://bivol.bg/torlaka101bivol.html

неделя 29 ноември 2020


Когато започнахме да избираме какво точно да включим в сборника „101 текста на Торлака за Биволъ“, още от самото начало ми направи впечатление, че почти всички материали бяха все едно съм ги писал преди броени часове. Независимо, че най-старите от тях са на повече от пет години, че са разнообразни като тематика и насоченост, че логиката е да „щракват“ своеобразни стъпки в дадена посока… Да отразяват моменти от някакъв процес на развитие с минало, настояще и бъдеще. Нищо подобно.

Понякога беше толкова злободневно, че ми се струваше зловещо. Ето, например:

Именно защото губим рефлексите си за оцеляване. Ние живеем в паралелна реалност. Още по-лошо, свикнахме, примирихме се с това. Не ни прави впечатление, че е така. Просто си мълчим, молейки се да не прескочим ръба на физическото оцеляване, а ония горе да си правят каквото искат. „Така е в България“, мислим си, свеждаме глави и толкова.

Никое трезвомислещо общество не би приело да му отклоняват вниманието от истинските корени на злото с разни протести на полицаи, циркове на русофило-националисти с ментални отклонения и силно съмнителни медикаментозни независимости. Още по-малко пък с покачването на цената на винетките.

Длъжни сме да осъзнаем, че всички абсурди няма да са факт единствено, ако не са факт техните организатори. Докато те не са в затворите, а по висшите етажи на политическата и съдебната власт, единственото, което ще правим, е да се чудим откъде ни е дошло поредното бедствие. И малцина от нас ще успяват да схванат кристално ясната причина. А именно, че самите ние сме си виновни заради овчедушието ни…“.

Това не е текст, свързан с нощното шкафче на Бойко, къщата в Барселона, милиардите, заглобени в Руски поток или реакцията на Венецианската комисия относно юридическия виц, наречен „проект за Конституция“. Съвсем не. Материалът се казва „За каките и бацетата“ и е публикуван точно преди пет години – на 29-и ноември 2015-а. Или пък:

„Никаква логика не може да се открие обаче в друг аспект на поведението на недоволните от заплатите си служители на реда. Мълчат дружно, все едно са сключили омерта. Ами да, няма как да очаквате друго отношение от страна на обществото, докато не извадите на показ истинските проблеми на системата, а само искате още и още пари. Ако ви е страх от уволнение и си затваряте очите за очевадното, редовите граждани няма как да ви подкрепят.“

Можеше да е част от текста ми „За честта на бекона“ от преди едва една седмица. Обаче датира от преди почти четири години – 20 ноември 2016-а и е озаглавено „Стига толкова сливи за смет!“.

Факт е, че от една страна е доста тягостно да видиш, че всъщност май нищо не се променя. Ако си се вглъбил достатъчно в четенето, понякога направо ти настръхват косите. Толкова енергия се изсипа по площадите, толкова разследвания направиха колегите, толкова доказателства бяха събрани и толкова пъти гражданското общество показа категорично на управляващите, че е крайно време не само те да си вървят, но и целият политически, икономически и правораздавателен модел да се промени… И накрая всичко си е същото. Вместо да се опитвам да убедя някого, че преди пет години не съм си изсмуквал от пръстите разни измишльотини, за да оклеветя властимащите в България, е напълно достатъчно да протегнем врат и да се огледаме какво става сега. Днес.

Но, каузата може и да не е съвсем загубена. Понякога сериозните промени отнемат много повече от пет години. Да, неприятно е, че това са пет безвъзвратно отминали години от нашия живот, но и предишните седемдесет не бяха и не са били много по-различни, така че може би единственият начин да погледнем по-оптимистично на нещата е, като си обещаем да направим всичко възможно след още пет години публицистичните текстове, писани сега, да изглеждат като зле скалъпена пародия.

И наистина, когато разгръщахме назад, се прокрадна и светъл лъч. Доста от „героите на нашето време“, за които съм писал през годините, се покриха някъде. Вярно, техните места бяха заети от други кукли на конци, но всяко сътресение в порочната система дава надежда за цялостна промяна. За сгромолясване на разкривената съборетина. За ново начало.

Ще ми се да вярвам, че натискът на гражданското общество и разследващата журналистика са сред основните причини все по-рядко да обсъждаме фигури като Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Делян Пеевски, че дори и вездесъщият Ахмед Доган. Да, те все още не са в затвора, но все пак бяха принудени да слязат от сцената. Някои изгоряха като бушони, за да отклонят за пореден път вниманието от системните грешки, други изчезнаха от прожекторите, за да се покрият от народната „любов“ и възмездието на бившите си ортаци. На пръв поглед нищожна промяна, но все пак е някакъв пример за подражание. Защото, ако всички си бяхме мълчали, едва ли и до това щеше да се стигне.

Така че, продължаваме по същия начин. Без страх, без симпатии към едни и злоба към други. Докато е нужно. А ще е нужно винаги. Защото основен дълг на всеки член на гражданско общество е работи упорито, да плаща данъци, да е съпричастен към околните и да е критик на всяка власт. Това е единственият начин сложната симбиоза между народ и държава да се намира в относително равновесие или да се стреми към него, ако то отсъства.

Съ рогата напредъ!

101 текста на Торлака за Биволъ

Поръчайте книгата “101 текста на Торлака за Биволъ”. Специално издание по случай десетата годишнина на сайта Биволъ. Промоционална цена от 12 лв. (6 евро) за 1 екземпляр. Можете да поръчате също 2, 3, 5 или 10 екземпляра за приятели и познати. Доставка до адрес в България или в чужбина след 15 ноември. Цената на доставката в България се заплаща на куриерската компания при получаване на пратката на личен адрес или в нейния офис. За доставка в чужбина ще се свържем с Вас, за да уточним подробностите.












6



Възможности за плащане

Информация за Вас



Информация за банковата карта


Плащането е защитено със SSL криптиране


Обща сума:


6€



Crazy Bulgarian за „Биволъ” Блогър: Полицаи ритаха журналист и задържаха невинни младежи

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%8A%D1%80-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0%D0%B8-%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%85%D0%B0-%D0%B6%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4.html

петък 4 септември 2020


Видеорепортажът на датския блогър и видеожурналист с български произход Danish Media от протеста е станал хит в социалните мрежи и в тв ефира – нито една медия не успя така отблизо да покаже полицейското насилие по тъмните улички на Стара София. „Биволъ” успя да направи импрoвизирано интервю (виж видеото долу) с Алекс, както е истинското му име, на „Орлов мост” – преди това той успя да се включи при Иво Божков, а тези дни има интервюта за Слави Трифонов и германската Deutsche Welle

Полицаите в нощта на 2 срещу 3 септември задържаха най-вече обикновените невинни момчета, които успяваха да хванат, докато представителите на футболните агитки, агресирали органите на реда доста бързо се измъкваха.

Това изненадващо сподели в интервю за „Биволъ” Aлекс, който има изключително популярен англоезичен YouTube канал Crazy Bulgarian.

“Виждаш ли полицаите, бягаш, нищо, че си журналист и си носиш прескарта”

Според него дори тези, които са замервали с бутилки от бира кордоните на полицията далеч не всички са били провокатори: „Смятам, че това управление и това полицейско насилие разгневи доста мирни граждани, които вече се изнервяха”.

“След вчерашните протести имам посттравматичен стрес”

Алекс споделя също така, че не е снимал нарочно как някои от по-агресивните младежи вадят паветата.

„Аз не ги снимах, снимах полицаите, обръщах камерата към тях. Защо аз да им помагам по този начин като снимам младежите, като после те ме заплашват и се опитват да ми счупят техниката?!”.

На няколкочасовия му лайв, станал хит в социалните мрежи, се вижда как полицаите многократно не го допускат през кордона. А след като го допуснат, други техни колеги го заплашват, забраняват му да снима, избутват го.

Почвам да снимам и идва полицай и ми вика: Сега ще ти бия шамари!”

Алекс твърди, че най-агресивни са били полицаите, когато са започнали да задържат младежите и са се опитвали да попречат заснемането на грубите действия на своите колеги.

„Полицаите ме заплашваха с насилие много пъти по време на протеста и веднъж ми удариха с палка един от телефоните, като е паднал върху паветата”, разказа блогърът.

Видял е със собствените си очи и как полицaи ритат с бутонки по главата фрийланс журналиста Димитър Кенаров, който е грубо задържан, въпреки че е носел прескарта и многократно е казвал, че е представител на медия.

Според него в Кралство Дания, където е израснал, органите на реда понякога се превишават правата, но надали е възможно да бъдат така агресивни с гражданите и журналистите, както се държаха на големия протест в София.

“Зрителите ми в Дания бяха шокирани от кадрите на протестите в България”

На шега Алекс, както е истинското му име, признава, че след полицейското насилие на протеста към него, ще става донякъде политически блогър и дори криминален репортер.

“Ако ми счупят телефона, утре ще си взема нов и пак ще ги снимам”

Той обаче се съмнява, че българският министър-председател Бойко Борисов подаде скоро оставка:

“Бойко не е глупав, просто е много подценяван, иначе е много е хитър…”

Според Алекс дори полицейското насилие не може силно да му влоши имиджа на премиера сред неговите колеги в страните – членки.

“Защото успява да им говори само хубавите неща на лидерите на ЕС, винаги се държи добре с тях. И сега те не могат сега да го критикуват за това, което се случва и да го обвиняват в създаване на диктатура…”, смята блогърът.

Crazy Bulgarian също така призова младите хора в България не само да идват на протеста, но и да снимат с телефоните и фотоапаратите си това, което се случва:

“Това с лайвовете е много популярно в Щатите и в други страни”.

Като на полицаите така им е по-сложно да проявяват агресия не само срещу блогъри и журналисти, но и по принцип да упражняват неправомерно насилие срещу останалите протестиращи и задържани.

“Като му казах на един от полицаите, че сме на живо и в момента гледат 2 000 души, той се спря…”

И затова според него е важно протестиращите да правят повече живи включвания в социалните мрежи.

 

 

 

Сълзотворен газ и бой срещу граждани Полицията задържа за проверка репортер на “Биволъ”

Post Syndicated from Николай Марченко original https://bivol.bg/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82.html

сряда 2 септември 2020


Репортерът на „Биволъ” Димитър Стоянов бе задържан за кратко на протеста „Велико гражданско въстание” в сряда с формалната цел „проверка”. Журналистът е носел документите си: лична карта и прескарта.

Димитър Стоянов след “проверката” (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Димитър Стоянов е усетил как един от полицаите му вади с рязко движение сгъваемо ножче от джоба. След това му иска лична карта и прескарта, за да се легитимира. След като Димитър му подава лична карта, полицейският шеф му казва:

„Елате с мен, господин Стоянов”. След това отвежда Димитър зад кордона до една от полицейските коли и го държи там 10 – 15 минути. Това се вижда от видеото, което направи „Биволъ” при това задържане.

„Аз му казах на няколко пъти, че никъде в закона не пише, че нямам право да си нося нож”, коментира Димитър Стоянов.

Полицаят се обърна към репортера на медията ни, който носеше прескарта на врата и заснемаше на телефон разговора му със Стоянов с думите: „А, и ти си от „Биволъ”?”

Димитър Стоянов и Георги Георгиев (БОЕЦ) (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Полицаите застанаха с гръб пред снимащите телефони, а един от тях издърпа кабела от преносима батерията (т.нар. пауърбанк) при избутването по време на заснемането на „разпита” до полицейска кола на Димитър Стоянов.

Спрейове и щитове срещу журналисти…

Преди това полицейските служители поне на няколко пъти не допуснаха журналисти на „Биволъ” да преминават през кордона. На два пъти бяхме избутвани настрани, след като заснехме полицейски шефове с радиостанции да обсъждат действията срещу протестиращите между Партийния дом и Българска народна банка (БНБ).

Мая Манолова след обгазяването (Снимка: Николай Марченко, “Биволъ”)

Преди това авторът бе избутан извън кордона на Партийния дом, въпреки че си носеше прескарта, като самите полицаи преди това го допуснаха вътре. Отношението към журналистите беше като към останалите протестиращи като цяло – агресивно избутване, извеждане за ръка извън кордоните и препятстване при заснемане.

Лидерът на сдружението “Българи Обединени с Една Цел” (БОЕЦ) Георги Георгиев беше обграден от 5 – 6 тежковъоръжени униформени, докато показваше на старшия полицай одобреното си заявление за присъствие на заседанието на Парламента, на което не беше допуснат от охраната. Той беше изведен от тях извън кордона.

Репортерът на БНТ Николай Минков пък е хоспитализиран в болница, евакуиран с линейка директно от Партийния дом, след като беше тежко напръскан с лютив спрей. Преди това бяха  напръскани Габриела Наплатанова и Канна Рачева от bTV. Имаше информация, че леко е обгазен и екипът на „Евроком”, начело с водещия Николай Колев.

Според запознати юристи, полицаите са нарушили юл. 174а от Наказателния кодекс (НК) на Република България. „Който с насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин разтури или попречи да се проведе събрание, митинг или манифестация, допустими по Закона за събранията, митингите и манифестациите, се наказва с лишаване на свобода до две години”, гласи този член от НК на РБ.

„Биволъ” призовава Съюза на българските журналисти (СБЖ), Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ), както и международната организация „Репортери без граници” (RSF) да вземат отношение по повод полицейското насилие над журналисти на 2 септември в района на бул. “Дондуков”, 1 и ул. „Княз Александър I Батенберг”.

Снимка: Facebook / Стела Василева

„Биволъ” призовава за оставка на вътрешния министър Георги Терзийски и ръководилите операцията по охрана на протеста длъжностни лица от МВР. Заради неспазването на правата на журналисти, които са обект на агресия от страна на служителите на реда, въпреки че си носят издадени по международен стандарт прескарти със съответните данни, снимки, печати и подписи на ръководството.

„Биволъ” също така ще обмисли дали да не си защити правата през жалба до прокуратура и Софийски градски съд (СГС) заради многократните опити на служителите на реда да възпрепятстват работата на журналистите от екипа.

Същевременно в социалните мрежи се обръща внимание и върху неофициалните  нашивки по униформите на някои от полицаите, които са “запазена марка” на въоръжените наемници по света: “One Shot – Оne Kill” (“Един изстрел – едно убийство”) или I Love Guns and Titties (“Обичам оръжия и цици”).

СЕМ: Насилието не е аргумент

Съветът за електронни медии (СЕМ) излезе с остра осъдителна позиция заради полицейското насилие над журналисти на 2 септември:

“Съветът за електронни медии осъжда всяко насилие, което нарушава човешки права и свободи, а насилието срещу журналисти е позор за всяко общество. 

СЕМ настоява всеки да уважава работата на журналистите и репортерските екипи, защото журналистите са „очите и ушите” на гражданското общество и всеки опит те да бъдат „обгазени” или наранени е атентат срещу свободата на словото.
СЕМ се обявява срещу крайния антагонизъм и политическото противопоставяне, което взривява гражданския мир и разбирателство в обществото. 
Демокрацията е диалог, а не война.
Насилието не е аргумент, а безсилие пред свободното слово”.